Sağlık için yürüdüler

Mardin Toplum Merkezi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle ‘10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü’ kapsamında gerçekleştirilen yürüyüş büyük ilgi gördü.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi Binası önünden, Mardin 15 Temmuz Parkına kadar yapılan yürüyüşe, Üniversitemiz öğrencileri, göçmen halk ile yerel halk yoğun katılım gösterdi.

Fiziksel aktivitenin arttırılmasının sadece bireysel bir sorun değil, toplumsal bir sorun olduğunu işaret eden Üniversite Rektörü, “Fiziksel aktivitenin arttırılması toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb.) görülme sıklığını azaltmak amacıyla Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında bu tür günler farkındalık oluşturma anlamında değerlidir” dedi.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Gönüllülük Çalışmaları Ortak Dersi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Serap Toprak Döşlü,  toplumda fiziksel aktivitenin önemi ve sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak maksadıyla bu özel gün kapsamında yürüyüş etkinliği gerçekleştirdiklerini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak ve toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs’ın “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlendiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Serap Toprak Döşlü, bu kapsamda 81 ilimizde olduğu gibi Mardin İlimizde de bu günü çeşitli etkinliklerle kutladıklarını ifade etti.

 Toprak Döşlü, “Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Altunhan’ın BESYO öğrencileri ile yürüyüşe verdiği desteğin ve egzersiz aktivitelerinin çok kıymetli olduğunu” belirterek, etkinlik kapsamında desteklerini sunan tüm kurum ve şahıslara teşekkürlerini iletti.

10 May 2022 - 17:00 - Sağlık