Mardin’de Satranç Hakemi Gelişim semineri düzenlendi

Mardin’de şehir stadı yanındaki gençlik merkezinde Satranç Hakemi Gelişim semineri düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

3 gün devam eden seminer Uluslararası Satranç Hakemi Selçuk Büyükvural tarafından verildi.  3 gün boyunca seminere katılım sağlayan hakemlere yönelik sınav yapıldı. Sınavda başarılı hakemler terfi olacaklar Aday hakemler il hakemi ve il hakemleri de ulusal hakem olabilecekler.

Mardin’de 3 günlük seminer düzenlediklerini ifade eden Türkiye Satranç Federasyonu Uluslararası A kategorisi hakemi ve Türkiye’nin ilk hakemi olan Selçuk Büyükvural 1990 yılından bu yana hakemlik yaptığını söyledi:

5 tane olimpiyat 6 tane dünya şampiyonası ve yaklaşık 35 ila 40 ülkede görev yaptığını ifade eden Büyükvural Türkiye Satranç Federasyonunun programlı olan Mardin Hakem Gelişim semineri düzenlediklerini kaydetti.

 Amaçlarının Mardin’de İl Hakemi ve ulusallığa terfi ettirip bilgi dağarcıklarını geliştirmek için bu semineri düzenlediklerini belirterek şöyle konuştu:

“3 günlük seminerin sonunda sınav yaptık. Sınavda başarılı olanlar ulusallığa norm veya il hakemliğine terfi edecekler. Burada seminerdeki amacımız diğer turnuvalarda olan ve sorularını nasıl çözmemiz gerektiği bu konuda neler yapmamız gerektiğini değerlendirip anlattık. Arkadaşlarımıza bilgi verdik hakemlik nasıl olur Buradaki ve Türkiye genelindeki hakemlerin davranış söylemi becerisi hakkında bilgi verdik. Bunun sonucunda inanıyorum ki arkadaşlarımız başarılı olacak. Mardin geçmişte olduğu gibi şimdi de satrançta daha iyi yerlere gelecektir ve şu söyledik her zaman dürüst adil olun.” Dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın ise 6 – 8 tarihleri arasında Mardin’de Gelişim kursu semineri düzenlediklerini ifade etti.

“İzmir’den Selçuk Vural hocamız katıldı çok başarılı çok güzel bir etkinlik oldu” diyen Yalçın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu kursta özellikle hakemlerimizin gelişimini nasıl olduğunu ne kadar geliştiğimizi görmek açısından da iyi oldu. Selçuk hoca çünkü dersleri işlerken daha çok turnuva alanında karşılaştığımız problemleri dile getirdi ve soru olarak ta hakemlerimize sordu. Bundan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Bu gün sınavımız oldu. İnşallah yakında sınav sonuçları da açıklanacak. Kendisine geldiği içimn çok teşekkür ediyorum. Hakem arkadaşlarımızın laikiyle güzel bir sınav geçirdiklerini düşünüyorum. Kursumuz çok başarılı ve verimli geçmiştir. Tekrardan gerek federasyonumuza gerek merkez hakem kurulumuza ve Selçuk hocamıza çok teşekkür ediyorum. “dedi.

# Mardin

09 May 2022 - 13:03 - Spor

Muhabir  Adnan Koçhan