Dara Antik Kenti Ulaşım Bekliyor

Mardin'in en önemli turizm merkezi olan Dara Antik Kenti, ulaşımın olmamasından dolayı hem gelen özellikle yerli turistleri hem de esnafı mağdur ediyor. Dara'nın turisti de esnafı da ulaşım imkanlarının sağlanarak, antik kenti ziyaretçilerinin rahatlatılmasını bekliyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Özel Haber: Murat Akgül

Mardin’in son yıllarda en önemli turizm merkezlerinin başında Dara Antik Kenti geliyor. Hemen her gün ziyaretçisi olan Dara Antik Kenti, bayramlar başta olmak üzere tatil günlerinde binlerce kişiyi ağırlıyor, binlerce kişinin hayranlıkla gezdiği mekanların başında geliyor. Mezar alanları, oyma kaya mezarları, devasa su sarnıçları, ören yerinden tutun da değirmeninden, köprüsüne her bir taşı büyük ilgi gören Dara Antik Kenti’nin en büyük sorunu ise ulaşım.

 

Mardin Haber

Şehir içi ulaşımı yok denecek düzeyde olan Dara Antik Kenti’ne gidebilmek için hafta içi 12.30’da bir dolmuş Mardin Devlet Hastanesi’nin yanındaki duraktan kalkıp, yarım saatlik yolculuğun ardından Dara’ya ulaşıyor. Geri dönüşü ise 15.30’da olan dolmuşa yetişmek için tarihi antik kenti gezmek için biraz acele etmek gerekiyor. Onun dışında tur otobüsleri ya da özel aracınız yoksa Dara Antik Kenti’ni görmeniz mucize denecek durumda.

 

Dara’ya giden ne Büyükşehir Belediyesi’nin ne Artuklu, ne Nusaybin ne de özel kooperatif aracı bulunmuyor. Bu nedenle tarihi kente gelip de Dara Antik Kenti’ni görmek isteyen binlerce kişi antik kenti göremeden geri dönmek zorunda kalıyor.

 

Mevcut durum hem Mardin’e gelen özellikle yerli turistlerin hem de Dara Antik Kentinde yatırım yapan esnafı mağdur ediyor. Hem esnaf hem de yerli turistler mağduriyetin giderilmesi için Dara Antik Kenti’ne ulaşım imkanlarının sağlanmasını bekliyor.

Mardin Haber

 

ULAŞIM OLMADIĞINI ÖĞRENİNCE ŞAŞIRDI

 

Diyarbakır’dan gelen Metin Ceviz, ilk defa Dara Antik Kenti’ni görmek için Mardin’e gelmiş, tanıdık arkadaşları olmasa Dara Antik Kentini göremeden geri dönmek zorunda kalanlardan olacağı sırada arkadaşlarından yardım istemiş. Metin Ceviz, “Ben uzun zamandır Dara’yı görmek istiyordum. Diyarbakır’da olmama rağmen bir türlü gelip göremedim. Bu bayram fırsat oldu Mardin’e geldim. Gelmişken Dara’yı görmeden gitmek olmaz diye buraya gelmek istedim ama ulaşım olmadığını öğrenince şoka uğradım. Taksi ile gelmek istedim, 350 lira istediler. Bu parayı verecek gücüm olmadığı için başka bir yol aradım ve neyse ki burada olan arkadaşlarımın yardımıyla gelebildim. Burayı görmeden gitseydim çok üzülecektim. Benim gibi binlercesi var. Bu nedenle ulaşımın mutlaka sağlanması gerekiyor” dedi.

 

‘ULAŞIM OLMAMASI ÜZÜCÜ’

 

Ali İnan da Adana’dan gelenlerden. Metin Ceviz ile üniversiteden arkadaş olduklarını söyleyen Ali İnan, “Bu sene bayram tatili az olunca Metin ile program yapıp hem Mardin’deki arkadaşları görmek hem de tarihi bir gezinti yapmak istedik. Ama ulaşım olmadığını görünce ben de şaşırdım. Böyle bir yere ulaşım olmaması gerçekten üzücü. Biz şanslı olanlarız. Arkadaşlarımız bir araç ayarladı da gelebildik. Ama keşke buraya ulaşım sağlansa da Mardin’e gelen herkes bu açık hava müzesini görebilse” dedi.

 

ESNAF DA ULAŞIMI BEKLİYOR

Dara Antik Kentinde lokanta işleten bir esnaf da, ulaşım olmamasından dert yandı. Esnaf, şunları söyledi: “Buraya bu kadar yatırım yapıldı. Milyonlar harcandı ama henüz ulaşım yok. Biz de esnaf olarak buraya yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Buraya gelen insanların olması, kalabalık olması bizi çok sevindiriyor. Ama Bayramdan bayrama bu şekilde. Ulaşım olmadığından merkeze gelen özellikle yerli turistler antik kente gelemiyor. Günde bir defa gelen aracı bilenler de bir su bile içmeden geri gitmek zorunda kalıyor. En azından 3 sefer yapılsa gelenler burada biraz daha fazla zaman geçirebilecek. Merkeze gelenler, Dara’yı da görmeden gitmeyelim diyebilecek. Hem esnaf kazanacak hem de gelenler beklentilerini karşılayabilecek. Ama ne maalesef yıllardır bu şekilde. Bir planlama olduğu söyleniyor ama ne zaman olur onu da biz bilmiyoruz. İnşallah kısa süre içinde bu sorun halledilir.”

10 May 2022 - 10:01 - Kültür & Sanat

Muhabir  Murat Akgül