Dolu yağdı, çiftçi şaşkına uğradı

Kızıltepe ilçesinde etkili olan dolu yağışı çiftçileri şaşkına uğrattı. Yağmur beklerken dolu ile karşılaşan çiftçiler ne yapacaklarını bilemez halde ekinlerine bakıp durdu. 

Haber albümü için resme tıklayın

Haber: Cemal Çetin

Fotoğraf: Serkan Kurt

Mardin'de bir süredir kuraklık endişesi yaşanırken, son günlerde etkili olan yağmur çiftçileri sevindirdi. Ancak yeterli olmayan yağışlar nedeniyle çiftçiler umutlarını gelecek yeni yağışlara bağladı. Serin hava devam ederken, Nisan'da etkilsini göstermeyen yağışlar, Mayıs ayında heyecanla beklendi. Ha geldi, ha gelecek denilen yağmurlar beklenirken, Kızıltepe'de şaşkınlık yaratan bir durum yaşandı. Yağmur bekleyen çiftçinin başına dolu yağmaya başladı. Bilye büyüklüğünde yağan dolu nedneiyle çiftçiler bir taraftan havaya bir taraftan da ekinlere şaşkın şaşkın bakıp durdu. Ne yağacağını bilemez hale gelen çiftçiler, dolu yağışı nedeniyle ekinlerinin zarar görmesinden kaygılanırken, umutlarını yine ertelemek zorunda kaldı. 

Buğday arazilerinde Nisan ayında kuraklık yaşandı, bu nedenle sulanamayan bölümler kurumaya başladı. Kurumaya yüz tutan buğday arazilerinin çevresinde ise, sulanabilen araziler yeşil haliyle dururken dolu nedneiyle sulanabilen arazilerin de zarar görmesinden endişe ediliyor. Yeni yeni çıkmaya başlayan buğday başaklarının zarar görmemesini dileyen çiftçiler, yağış olunca da olmayınca da dertli dertli düşünmek zorunda kalmalarından dolayı çaresiz hale düştü. Bir başka endişe ise, henüz meyve tutmaya başlayan ağaçlar için yaşanıyor. Çiftçiler, henüz meyve tutmaya başlayan ağaçların meyvelerinin dolıu yağışından zarar görmemesi için önlem alırken, gece soğuyacak havadan dolayı don yaşanması endişesi de ortaya çıktı. 

Çiftçilerden Salih Karaman, "Bu seneyi bir türlü anlaamadık. Ne oluyor nasıl oluyor anlam veremiyoruz. Kışın kar durmak bilmedi. Yazın kurak geçmeyecek diye umut ettik. Bu defa kar hiç durmayacak gibi bir hava ortaya çıktı. Her taraf Kızıltepe bile kar altında kaldı. Günlerce o şekilde devam etti. Sonra yağmurlar Nisan ayında başlayacak diye bekledik. Sıcak 30 dereceyi geçti. Sıcaktan dolayı ne yapacağımızı bilemedik. Kesin kuraklık olacak diye bekledik. Ekinlerimiz kurumaya başladı. Korktuk. Kuraklık mı geliyor diye düşünüyorduk. Mayıs ayı geldi. Bu defa yağmur başladı. Yine sevindik. Derken bu defa dolu yağmaya başladı. Ne yapacağız biz de anlamadık. Şimdi de korkmaya başladık. Sevinelim mi üzülelim mi bilmiyoruz. Endişe ediyoruz sadece artık. Allah sonumuzu hayretsin ne diyelim. Bu mevsimde dolu yağması hem sevindirdi hem üzdü. Yine de Allah'ın hikmetinden sual olmaz" diye konuştu. 

07 May 2022 - 09:50 - Yaşam