HDP Mardin, milletvekiline 'seni çivilerim' sözlerine tepki gösterdi

HDP Mardin İl Örgütü, Ankara'da Genel Merkez binası önünde yaşanan gerginlikte bir kişinin milletvekili Ayşe Acar Başaran'ı "seni çivilerim" diye tehdit etmesini protesto etti. 

HDP Genel Merkezi önünde dün yaşanan gerginlikte HDP’li milletvekili Ayşe Acar Başaran'a dönük bir kişinin "Seni çivilerim" şeklindeki tehdit içeren sözleri HDP Mardin İl Örgütü tarafından protesto edildi. HDP Mardin İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamayla yapılan protestoda “HDP’yi Savunuyoruz” pankartı açıldı. Mardin Emek ve Demokrasi Platformu da açıklamaya katıldı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da katıldığı açıklamada konuştu. 

Önce HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu söz aldı. Ağaoğlu, HDP’nin savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam siyasetini yürüttüğü için hedef alındığını belirtirken, bedeli ne olursa olsun eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Ağaoğlu, HDP'ye destek için bütün muhalefeti ses çıkarmaya ve dayanışmaya davet ettiklerini söyledi. Ağaoğlu, HDP’yi savunmanın demokratik siyaseti savunmak, Türkiye halklarının özgür, ortak geleceğini savunmak olduğunu söyledi.

Ardından söz alan HDP’li Pero Dündar da, "Bizler Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i bir kez daha anıyoruz. Onlara söz veriyoruz; mücadelelerini, direnişlerini ileri taşıyacağız. Onların devrimci mirasıyla Türkiye’de demokratik siyaset hakim olacak, faşizm yok olacak” dedi. Hükümetin başarısız olduğunu ve bu nedenle HDP’ye dönük anti demokratik girişimlerde bulunduğunu belirten Dündar, "HDP’nin varlığını kendilerinin gidişi olarak görüyorlar. HDP her zaman onların boğazında kılçık olarak kalacak. Aklınızı başınıza alın. HDP bugüne kadar kimsenin önünde diz çökmemiş, bundan sonra da çökmeyecektir. 8 Mart’a, Newroz’da, 1 Mayıs’ta nasıl alanlarda olduysak, her zaman da alanlarda olacağız. Toplumun, barışın, özgürlüğün, hukukun çözümü HDP’nin kapısındadır. Kürt sorununu çözülmedikçe, Türkiye’nin demokrasi Sorunu çözülmedikçe, HDP mücadelesine devam edecek. HDP sokaklarda, evlerde, meydanlarda, parlamentoda, her yerde bu halka nefes olacak” diye konuştu.

Açıklama oturma eylemiyle sona erdi. 

# Mardin, hdp

06 May 2022 - 13:43 - Politika