Medrese 5, Manastır 20 TL

Ülkede ekonomik sıkıntılar devam ediyor. İnsanlar yarını çıkarmanın derdinde ama yine de bayramdaki hareketlilik ve kalabalık sevindirici derecede piyasayı hareketlendirdi. Bayramda en fazla dikkat çeken ise, tarihi mekanları gezerken alınan giriş ücretleri oldu.

Bayram adeta fırsata çevrilirken, daha önce 3 lira olan Zinciriye Medresesi’ne girişler 5 lira, Kasımiye Medresesine giriş 10 lira ve Deyrülzafaran Manastırına giriş ise 20 lira oldu. Ekmeğe, yemeğe, mazota zam derken, bir zam da tarihi mekanları gezmeye gelmiş oldu. Artan fiyatlar nedeniyle ziyarete gelenler şaşkınlık yaşarken, giriş ücretlerinin bu kadar yüksek olması tepkiyle karşılandı.

İLK ŞAŞKINLIK

Diyarbakır’dan gelen bir Emin Oruç isimli vatandaş, ilk önce Mardin merkezde tarihi mekanları gezdiğini ve çok keyif aldığını söyledi. Ardından Zinciriye Medresesi’ne geçtiğini söyleyen vatandaş, “Zinciriye Medresesine gittim. Mescit bölümüne giriş ücretsiz dediler. Ama çatıya çıkmak ve diğer yerleri gezmek için 5 lira giriş ücreti istediler. Bu parayı Zinciriye Medresesi’nin bakımı ve orada çalıştırılan insanların ihtiyaçlarının karşılanması için makbuz karşılığında aldıklarını söylediler. Her yerde müzelere girmek ücretli ama ibadete açık bir medresede bunun olması beni şaşırttı” dedi.

KASIMİYE, ZİNCİRİYE’DEN PAHALI

Emin Oruç isimli vatandaş, gezisinin devamında Kasımiye Medresesi’ne gittiğini söyledi. Kasımiye Medresesine girişlerin ise 10 lira olduğunu görünce şaşırdığını söyleyen Emin Oruç, şunları söyledi: “İkisi de birbirine benzeyen medreseler ama farklı vakıfların elinde. Bu nedenle fiyatları da farklıymış. Zinciriye’de fiyat çok diye düşünmüştüm ama Kasımiye’de 10 lira olduğunu görünce Zinciriye için iyi dedim. Galiba gezerken, en ucuzun ve haksızlık etiğimin Zinciriye olduğunu anladım. Umarım bunları söylüyorum diye de zam yapmazlar oraya da ama işte insan öyle oluyor.”

MANASTIR, MEDRESELERDEN PAHALI

Sonrasında Deyrülzafaran Manastırı’na giden Emin Oruç, orada bizimle beraber kuyrukta bekledi. O arada girişteki fiyat tarifesini gördüğünü söyleyen Emin Oruç, şöyle dedi: “Orada da giriş tam 20, öğrenci 10 TL yazıyordu. Manastırı görmek daha da pahalı geldi. Zaten dolmuşta gitmiyor. Mecbur özel araç, yakıt derken bir manastırı görmek 200 TL’ye maliyeti oldu. Burada da Kasımiye daha iyi demeye başladım. Yani bu fiyatlar gerçekten bu yoklukta gezmenin de önünde engel. İbadete açık yerler buralar. İnsanlar namaz kılmaya geldiğinde diğer tarafları da bir göreyim dediğinde para vermek zorunda kalıyor. Ya da dışarıdan gezmeye gelen bir Hıristiyan şu kilisede bir ayine katılmak istese mesela ondan da para alıyorlar mı bilmiyorum. Herhalde gezecek olsa alırlar. Her şey para olmuş ne diyeyim. İnsan sokağa çıkınca cebinden para çıkıyor. Ne yapalım. Bir bayramımız vardı gezelim dedik, o da açıkçası her şey pahalı ama bir de buralara giriş paraları yüzünden burnumuzdan geldi desek yaşan olmaz.”

06 May 2022 - 13:20 - Ekonomi