Şifa Arayanların Adresi: Pir Hattap Türbesi

Mazıdağı, Ömürlü Mahallesindeki türbesi şimdi ziyaretçilerini ağırlarken, mahalle sakinleri Pir Hattap’ın daha çok tanıtımının yapılmasını bekliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Haber: Cemal Çetin

 

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Ömürlü kırsal mahallesinde bulunan Pir Hattap Türbesi, şifa arayanların önemli adreslerinden biri. Geçtiğimiz günlerde merakıma yenik düşerek, dostlarımın da önerisiyle türbeyi ziyaret etmeye karar verdim. Ömürlü mahallesine vardığımda türbenin olduğu yeri bulmak pek de zor olmadı. Hemen köyün merkezinde bulunan türbe, çok güzel bir şekilde dizayn edilmiş bir parkın içinde bulunuyor. Yanı başında bir mescit, nefes alınabilecek bol yeşilli bir park ve ziyaretçiler için küçük bir otel.

 

Pir Hattap türbesine girdiğimde yeşil örtülerle bir büyük mezar önde, arkasında da yan yana duran 3 mezar var. Büyük olan Pir Hattap’ın mezarı, ikisi Pir Hattap’ın çocuklarına biri de eşine ait diye öğreniyorum. Mezarların hemen yanında mermer bir sütun var. Rahatsızlıkları olan ve gece türbeye bırakılan insanların eskiden kaçmamaları ve şifa bulmaları için bu sütuna bağladıkları söyleniyor. Türbede belirli bir süre gece ve gündüz ayrılmadan kalabilenlerin şifa bulduğuna inanılıyor.

 

Pir Hattap’ın Sultan Şeyhmus’un hocası olduğu yönünde de rivayetler olduğunu aktarıyor bizi gezdiren arkadaşlar. Pir Hattap’ın ömrü yetmeyince Sultan Şeyhmus ondan daha büyük bir alim olmuş. Tabi bunu Pir Hattap’a borçlu olduğu da dile getiriliyor. Ne kadar doğru orası tartışılır, ama bu şekilde bir inanç var.

 

Pir Hattap’ın hikayesini kısaca anlatmaya çalışayım. Şamrah eski adıyla bilinen Mazıdağı ilçesi, geçmişte Diyarbakır-Şam güzergahında canlı bir merkez. Bu nedenle Pir Hattap’ın da yolunun Bağdat’tan çıkmasının ardından buraya düştüğü, bir süre burada yaşadıktan sonra hayatını kaybettiği rivayet edilir. Pir Hattap, 1020-1040 yılları arasında doğmuştur. Soy olarak Hazreti Muhamed’in Amcası Hz. Abbas’ın soyundandır. Aslen Bağdat’ın Tikrit kasabasından olan Pir Hattap, dini yaymak, dini hizmetleri anlatmak ve talebeler yetiştirmek için Tikrit’ten yola çıkar. Bir süre sonra Diyarbakır Piran ilçesine ulaşan Pir Hattap, burada bir süre dersler verdikten sonra Mazıdağı’na geçmiştir.

 

Pir ismini kullanan ilk din alimlerinden biridir. Hatta bir deyişte; "Pir" anlam itibari ile Pir Xettap'ın Alevilik ile önemli bir ilişkisi olduğunu söyleyenlerde olmuştur. Bölge sakinleri tarafından el üstünde tutulan Pir Hattap, burada dersler vermeye devam etmiş, onlarca öğrenci yetiştirmiştir. Bir süre sonra Sultan Şeymus’un kendisinden üstün olacağını öngörmüş ve onun emrine girdiği rivayet edilen Pir Hattap’ın ne zaman hayatını kaybettiği tam olarak bilinmiyor.

 

Mazıdağı, Ömürlü Mahallesindeki türbesi şimdi ziyaretçilerini ağırlarken, mahalle sakinleri Pir Hattap’ın daha çok tanıtımının yapılmasını bekliyor.

05 May 2022 - 09:17 - Kültür & Sanat