TTB Genel Sekreteri Bulut: 15 bin vaka sayısının düşeceği ihtimali gözükmüyor
Haber
09 Mayıs 2021 - Pazar 12:29
 
TTB Genel Sekreteri Bulut: 15 bin vaka sayısının düşeceği ihtimali gözükmüyor
TTB Genel Sekreteri Bulut, alınan Covid-19 önlemlerinin yeterli olmadığını belirterek ‘Tam açılma için asıl hedef aslında vaka sayılarını 800’e çekmektir’ dedi.
sağlık Haberi
TTB Genel Sekreteri Bulut: 15 bin vaka sayısının düşeceği ihtimali gözükmüyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut ise, vaka sayısındaki azalışta yapılan test sayısındaki düşüşün de etkili olduğunu, ancak aktif hasta sayısının 550-600 bin bandından 350 bin bandına gerilediğini gördüklerini söyledi. Bulut, “Bu önlemler vaka sayılarını 5 binin altına çekemez. Tam açılma için asıl hedef aslında vaka sayılarını 800’e çekmektir. Bunun başarılamayacağı gözüküyor. Zaten bugün itibariyle süreyi yarılamış durumdayız. Geriye kalan sürede de 15 bin vaka sayısının düşeceği ihtimali gözükmüyor” diye konuştu.

‘TAM KAPANMANIN ASLINDA BİR SİHRİ VAR’

Bu şekilde uygulanan tam kapanmanın süresinin uzatılmasının bir yararı olmayacağını savunan Bulut, şöyle devam etti:

“Bizim önerdiğimiz 28 günlük tercihen ya da 14 günlük bir tam kapanmanın aslında bir sihri var. Neden 14 gün, 28 gün diyoruz? 17 günlük bir ara formül düşünmüyoruz? Virüslerde son dönemde görülen varyantlarda, ki toplumda yüzde 75 oranında varyant var. 14 güne kadar bulaştırıcı bunlar. İki bulaştırıcılık döneminde halkayı bozduğunuzda o zaman rakamlar çok düşüyor. Ama 17. gün kestiğinizde geriye kalan vakalar bulaştırmaya devam edecekler.”

‘ÖNLEMLERİN BİRAZ DAHA UZAMASI LAZIM’

Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz'ın haberine göre, Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, uygulanan tedbirlerin günlük vaka tablosuna yansıdığına işaret ederek, “Kapanmanın etkisi var. ‘Yok’ diye hiç kimse söyleyemez. Kapanma olumlu etki gösterdi ama kapanmanın sonlandırılmasında tarih yerine hedef koyulması çok önemli. Burada 5 bin gibi bir rakam konulmuş durumda. Bu çok doğru. Ama ben bunun 17 Mayıs’a kadar gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Vaka mutlaka azalacak ama 5 bin ve onun altına da gelmesi için önlemlerin biraz daha uzaması lazım. En önemlisi hedefe ulaştıktan sonra da kademeli olarak normalleşme gerekiyor. Birden bire açarsak tekrar başlar. Bildiğim kadarıyla da okullarla başlayacak normalleşme. Bunun 17 Mayıs değil de bir miktar daha uzamasında yarar olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTB, Genel, Sekreteri, Bulut:, 15, bin, vaka, sayısının, düşeceği, ihtimali, gözükmüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı