Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 14:55
 
Kayyum adrese teslim ihalede 18 milyon fazla ödeme yaptı
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyumu Mustafa Yaman, döneminde yapılan 45 milyonluk Kızıltepe İçme Suyu Projesi ihalesinin adrese teslim edildiği ve söz konusu firmaya 18 milyon TL fazla ödeme yapıldığı tespit edildi.
gündem Haberi
Kayyum adrese teslim ihalede 18 milyon fazla ödeme yaptı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyumu Mustafa Yaman dönemine ilişkin başlatılan incelemeler kapsamında 45 milyon 942 bin 861 TL değerindeki “Kızıltepe İçme Suyu İnşaatı Yapım Projesi”nin Batur Enerji’ye verilmesi ile ilgili soruşturma tamamlandı. Soruşturmaya sonucunda Soruşturma kapsamında dönemin Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Eşref Dağdelen, MARSU Genel Müdür Yardımcısı Sadullah Turgut, Yönetim Kurulu Üyeleri Abdulhakim Demir, Abdullah Nuri Tanılır, Songül Söğüt, kayyımın Elazığlı müteahhitleri olarak tanınan Adnan Yüksel ve Abdullah Yiğit, Büro Personelleri C.A., F.A, personeller K.Y., M.A. ve M.A. hakkında “Edimin İfasına Fesat Karıştırma, İhaleye Fesat Karıştırmak” suçlaması ile iddianame hazırlandı.

Soruşturma kapsamında personellerin ifadelerinde dönemin kayyımı Mustafa Yaman adına belediyede yetkili kılınan yeğeni Yunus Emre Akça ile ilgili çok sayıda suçlamaya rağmen “takipsizlik” kararı verilmesi dikkati çekti.

TESPİT EDİLEN HİLELER

Hazırlanan iddianamede projenin ihalesi ile “4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 5.maddesindeki temel ilkeleri ihlal edilip, kanunun 19. maddesinde sayılan açık ihale usulü uygulanması gerekirken belirli bir şirkete verebilmek için 22/b maddesindeki pazarlık usulü” uygulanmasının tercih edildiği belirtildi. İddianamede proje alanlarında yapılan incelemelere yer verilerek, “Artuklu ilçesi Ortaköy mahallesinde imalatı yapılan Atık Su Kollektör Hattının usulüne uygun olarak yapılmadığı, hat boyu boru yatağında 2-3 metre civarı çökmelerinin olduğu, yer yer baca eğrilerinin olduğu, hattın sağlıklı çalışmayacağı, imalatının düzgün ve yeterli dolgu malzemesi ile sıkılaştırılmasının yapılmadığı” tespitlerine yer verildi.

Proje kapsamında Nur mahallesi Diyarbakır yolu mevkiinde yapımı devam eden kanalizasyon projesi kapsamında yapılan tespitte borular döşenirken, “herhangi bir dolgu malzemesinin kullanılmadığının” tespit edildiği belirtilirken, inşaatlar sırasında ise en ince demir kullanıldığının tespit edildiği kaydedildi.

20 MİLYON FAZLA MALİYET BELİRLENDİ

Maliyet hesaplamasında temel ilkelere uyulmadığı, toplamda 20 milyon fazla maliyet belirlendiği ifade edilen iddianamede ödemelerin de iş tamamlanmadan yapıldığına yer verildi. Belirlenen maliyet üzerinden ihalenin “pazarlık” usulü ile yapılması sonucu yüzde 1,56’lık kırım yapıldığı ve kamunun zarara uğratıldığı tespit edildi.

18 MİLYON FAZLA ÖDEME

İddianameye göre 2018’de başlayıp, halen büyük bir oranda tamamlanmayan proje kapsamında firmaya alacağının neredeyse tamamının ödendiğine yer verilirken, yapılan hesaplamalar sonucu ihale şartlarına göre dahi firmaya yaklaşık 18 milyon 445 bin TL fazla ödeme yapıldığı görüldü.

UYGUN OLMAYAN BORULARIN ZARARI 9 MİLYON

İddianamede, firmanın kullanmış olduğu malzemelerin projeye uygun olmadığına yer verildi. Kullanılan dolgu malzemesinden, mıcıra, borudan demire uygunluk testinden olumsuz olduğu belirtilirken, sadece uygun olmayan boruların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan zararın 9 milyon 414 bin TL olduğu vurgulandı.

‘KAYYUM İHALEYİ YAPTIRMADI’

İddianamede yer alan ifadelerde müteahhitler karşılıklı birbirlerini suçlarken, belediye bürokratları ise talimatları dönemin kayyımı Mustafa Yaman’dan aldıklarını söyledi. MARSU Genel Müdürü Eşref Dağdelen savunmasında “Yolların tekrardan kazılmaması için alt yapı ile ilgili olan ihalelerin yapılması için resmi kanallardan yazılar geldi. Vali Mustafa Yaman’ın talimatı ile ihalenin ivedi olarak yapılması için pazarlık usulü seçildi. Söz konusu ihalenin İller Bankası tarafından yapılması için gerekli evrakları hazırladık. Vali Mustafa Yaman bu evrakları görünce ihalenin derhal yapılması gerektiğini söyleyip, İller Bankasına yaptırmadı” savunmasında bulundu.

İHALEYE KARŞILIK ŞİRKET ORTAKLIĞI

Elazığlı müteahhit Adnan Yüksel’in savunması ise, iddianamede “Abdullah Yiğit, vali Mustafa Yaman ile samimi olduğunu kendisine söylediğini, bu sebeple ihaleye katılabileceğini, ihale alındığı sırada Abdullah Yiğit Batur Enerji isimli şirketime resmi olarak ortak olmasa da, ortak olduklarına dair aralarında protokol yaptıklarını, sonrasında da şirketin ismini Artuklu Yol olarak değiştirdiklerini ve şirkete Abdullah Yiğit’i ortak ve ortaklar kurulu başkanı yaptıklarını” anlatıyor. Yüksel, kullanılan malzemeye dair ise, bilgisi olmadığını ileri sürdü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kayyum, adrese, teslim, ihalede, 18, milyon, fazla, ödeme, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı