Çiftçiler Derneği: Kuraklık izleme heyeti oluşturulmalı
Haber
07 Mayıs 2021 - Cuma 12:38
 
Çiftçiler Derneği: Kuraklık izleme heyeti oluşturulmalı
Bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle ekili arazilerin yarısına yakını kururken, Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, mağduriyetin tespiti için acil olarak kuraklık izleme heyetinin oluşturulması çağrısında bulundu.
Yaşam Haberi
Çiftçiler Derneği: Kuraklık izleme heyeti oluşturulmalı

Bölgede son yılların en ağır kuraklığı yaşanırken, buğday, arpa ve mercimek ekili olan tarlaların yarısından fazlası sulanamadığı için kurudu. Mezopotamya Ovası’nda sadece Mardin bölgesinde her yıl ekilen 3 milyon dekarı aşkın tarım arazisinin bir milyon 500 bin dekarı sulanamadığı için kururken, sulanabilen arazilerin de önemli bir bölümü çiftçinin sulamayı yetiştirememesinden etkilendi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamada bölgede 3 milyon dekar arazinin kuraklıktan etkilendiğini belirterek, arazilerin yüzde 80’inin ürün hasadı yapılmasına elverişli olmadığına dikkati çekti.
 
YÜZDE 50’Sİ KURUDU
 
Çiftçilerin girdi maliyetleri nedeniyle zor günler yaşadığı bölgede yaşanan kuraklığı değerlendiren Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, yetkililere çiftçinin zararının tespit edilerek, mağduriyetinin giderilmesi için çağrıda bulundu. Kuraklığın ülke genelinde olduğunu ancak bölgede daha fazla hissedildiğini dile getiren Erbeyi, bölgedeki tarım arazilerinin yüzde 50’sinin kuruması nedeniyle biçerdöverlerin arazilere girmeyeceğini belirtti. Çiftçinin yapacak bir şeyinin kalmadığını, devletin çiftçiye destek olması gerektiğini kaydeden Erbeyi, bölgede Kuraklık İzleme Heyeti’nin acil olarak toplanması gerektiğine vurgu yaptı. Çiftçiler, muhtarlar, çiftçi temsilcileri, sigorta şirketleri ve Tarım Bakanlığı yetkililerinin içinde olduğu bir heyetin belirlenmesi gerektiğini ifade eden Erbeyi, çiftçilerin mağduriyetinin tespit edilerek, karşılanması gerektiğini söyledi.
 
SİGORTA ŞİRKETİNE UYARI
 
Çiftçilerin borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesini talep ettiklerini ifade eden Erbeyi, çiftçilerin ürünlerinin her yıl Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından sigortalandığını belirten Erbeyi, sigorta kurumuna da uyarıda bulunarak, çiftçileri zor durumda bırakmamalarını istedi. Erbeyi, “Çiftçilere bin bir türlü bahanelerle engel çıkarmasınlar. Çiftçinin yanında olsunlar ki; çiftçi gelecek yıl yine güvence ile ürününü sigortalatsın. Eğer, sorun çıkaracaklarsa biz çiftçimize gelecek yıl ürüne sigorta yapmasının bir anlamı olmadığını söyler, sigorta yapmamasını söyleyeceğiz” diye konuştu.  
 
ELEKTRİK KESİNTİSİ VE GAP UYARISI
 
Önceki yıllarda çiftçilerin borçları gerekçe yapılarak aylarca elektrik kesintileri yapıldığını hatırlatan Erbeyi, hükümete ve elektrik dağıtım şirketine de çağrıda bulunarak, “Çiftçiyi zor durumda bırakmayın. Yüksek meblağlarla faturalar göndermeyin. Çiftçinin enerjisini sakın ola kesmeyin. Çünkü akabinde pamuk ekimi var bölgede” dedi. Yıllardan bu yana bölge çiftçisinin GAP’ı beklediğini ancak bir türlü GAP suyunun bölgeye verilmediğini de hatırlatan Erbeyi, sözlerin tutulması durumunda kuraklığın etkisinin bu şekilde olmayacağını da ifade etti.
 
‘ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLSEYDİ’
 
Çiftçi Şeymus Adanır da, bölgede sulama için tarlaların içine kadar tüm tesisatın donatıldığını dile getirerek, GAP kapsamında bölge çiftçisine neden su verilmediğini sordu. Adanır, çiftinin elde ettiği ürün ile yıl içinde ancak elektrik faturasını ödeyebildiklerini belirterek, kuraklık nedeniyle ülkenin ithal etmek zorunda kalacağı buğday giderinin yarısının çiftçiye verilmesi durumunda ekinlerin kurumayacağını ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiftçiler, Derneği:, Kuraklık, izleme, heyeti, oluşturulmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı