Yazı Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 11:34
 
KORONAVIRÜS VE EĞİTİM
Mehmet Emin KARAKULAK
emin_karakulak@hotmail.com
 
 

Koronavirüs, 2019 yılın sonu ile 2020'nin Ocak ayında Çin'den dünyaya yayılırken, Avrupa üzerinden Türkiye'ye geçiş yaparak, mart ayının ortasında kendini gösterdi.

Eğitim ve öğretim yılının ortasına denk gelen bir dönemde tüm üniversite, ortaöğretim ve kurs veren özel okullar yüz yüze eğitimi durdurdu. Bu dönemde uzaktan eğitime geçildi; ancak deneyim eksikliğinden dolayı bundan pek de verim alınamadı. 

Her yıl, 15 ile 17  eylül tarihlerinde ortaöğretim kademesinin  açılmasıyla yüz yüze eğtim için ders zilli çalıyordu. Bu yıl, koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler kapsamında Türkiye'de MEB kararıyla okullar açılmadı.

21 Eylül 2020'de ortaöğretim kurumlarının   
açılması için karar verildi. Verilen tarihte bazı sınıflarda yüz yüze eğitime
başlanacak. Okullarda yüz yüze eğitim için salgına karşı ne gibi tedbirler alınacak?
Okullarda dezenfekte, sıralarda tek kişilik oturma, öğrenciler arası sosyal mesafe, öğretmen ve öğrenciler arası sosyal mesafe gibi salgını önleyici uygulamalar ne kadar vücut bulacak?
Ayrıca okullar, bu uygulamalı tedbirlere ne derecede hazır?
Bu gibi birçok soru, hala kuşkuları besler nitelikte.

Birinci sınıflar temel eğitime, sekizinci sınıflar LGS 'ye, 12. sınıflar ise YKS 'ye hazırlık için yüz yüze eğitime başlayacak.
Bu öğrencilerin ders saatleri ne şekilde olacak? Okulardaki sınıflar kafi gelecek mi?
Ayrıca ailelerin yüz yüze eğitime bakışları ayrı bir muamma. Kimi aileler mevcut tabloyu yeterli bulmazken, kimi ailleler de sağlığı eğitime tercih ettikleri için uzaktan eğitimin devam etmesinden yana.

Dileğim, salgını biraz daha salgılamadan sağlıklı bir eğitime sağlıklı bir şekilde kademeli tedbirlerle geçiş yapılması.

 
Etiketler: KORONAVIRÜS, VE, EĞİTİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı