Yazı Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 12:38
 
Hoş geldin Kurban
Şehmus Edis
mardinhaber
 
 

 

 Ey kurban sevgiyle aramızdasın… Seni sevgiyle karşılıyoruz ve Sevgiyle yaşayacağız.   Hz. İbrahim‘den bize sunulan bir rahmetsin…

Ondan en sevgiliye efendimiz Hz Muhammed’in ümmetine sunulmuş olan bir armağansın..  Ey kurban sen Sevgili Efendimizin elinde, Hudeybiye‘de, Mekke‘de, Medine‘de Arafat’ta hayat buldun. Oradan bize sevgiliden bir halka olarak genişleyerek bize geldin.

Biz seni hakkıyla bugün yüreğimizde taşıyoruz. Hoş geldin Kurban… Seni bugünden yarına uğurluyoruz. Bize geçmişten geldin, geleceğe yol almak üzere yine dalga dalga yayılacaksın kıyamete kadar…

 İbrahimce bir yakarışın, İsmailce bir teslimiyetin adıdır Kurban. Bıçağın Allah için bilendiği, İsmail'in teslimiyetle durduğu anın adıdır Kurban.

 Zira ne diyor âlemlerin sahibi: "Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat O'na sizin takvanız ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele"

Kurban vakti geldi. Eli tutan, gücü yerinde olan kurbanını kesecek, kesmeli, ama tabiî ki eti dondurucuda da saklamamalı…

Ne kadar kurbanlık kanı akarsa o kadar merhamet, o kadar sevgi, o kadar aşk gelir insanlığa. Kurbanlığın gözyaşları sevgi sunuyor insanlığa. Her eve kurban eti girmeli. Mutfağında kurbanlık etin kokusu tütmeli.

Zengin, hem kendine hem de fakire kurban sunmalı. Akrabasına, eşine ve dostuna sunmalı. Kurban eti bir bağdır. İnsanlık bu halkaların bir parçası olunca kavileşir, güç alır. Sevgi dalgaları dünyanın bir ucundan diğerine ulaşır.

Evet bir kurban bayramı daha geldi . Ama bu sene farklı bir kurban olacak..Mekke mahzun, Medine sesiz Arafat hüzünlü. Arafat özelinde, tıpkı Hz. Hacer validemizin Sa’y’daki haline benzer bir şekilde, Hz. Adem ile Hz. Havva’dan gelir mi? Bize bilinmez ama bu sene Arafat’ta vakfeye duramayacağımızın hüznünü içimizde yaşıyoruz.

Corona virüs salgını dünyayı etkisi altına aldı. Hastalık bizi bir birimizden kopardı. Ne bayramda ne seyranda bile bize huzur vermedi. Ramazan bayramından sonra çok şükür Cuma günü Kurban bayramını idrak edeceğiz. İki Bayramı bir arada yaşayacağız. Cuma ve Kurban bayramı.

Yine anne babamızdan, akrabalarımızdan eş dosttan uzak bir bayram daha.. Bizi Tuhaf bir hal sarmalıyor değil mi? Anne babaya sarılamamak, o mübarek ellerinden, öpmekten mahrum kalmak. Akrabanı, dostlarını ziyaret etmekten seni alı koyuyor. Her ne kadar Süriyeli Abdullahın, Yemenli Muhammed’in,Arakanlı Yusufun, Libyalı Eminenin,Uygur Türkü İbrahimin ve Filistinli Hacerin  yaşayamadıkları bayramlar kadar olmasa da ...

 İşte İsmail olana sabır ve teslimiyet, İbrahim olana azim ve niyet gerekli. Evet Kurban yakınlıktır. Yakınlığını ver bize, Ey yakınlığına muhtaç olduğumuz... Rabbim ihlaslı ve takvalı bir şekilde yolunda kurbanlar adamayı ve ömrümüzü ona kurban olarak nihayete erdirmeyi bize nasip et. Bu vesile ile herkesin Kurban bayramı mübarek olsun.

 
Etiketler: Hoş, geldin, Kurban,
Yorumlar
Haber Yazılımı