Yazı Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 14:14
 
Corona’yı takan yok
Şehmus Edis
mardinhaber
 
 

4 aydır dünyayı  etkisini altına alan corna virüsün etkileri devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında can almaya devam ediyor. 
Ülkemizde de maalesef bu hastalık  şu ana kadar 5 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını  kaybetmesine  neden oldu. 200 bin kişiye bulaşmış vaziyette devam ediyor. Mart’a ilk vakanın ortaya çıkması ile alınan sıkı önlemler le birlikte ülkemizde 1 Haziran’a kadar vaka sayısını binin altına kadar düşürmeyi başarmıştık.  Atılan normalleşme adımları ile birlikte maalesef vaka sayısı yeniden yükselmeye başladı. Sanırım vatandaşlarımız bu normalleşme adımlarını hiçe sayarak hareket etmeye başladı. 
Ne sosyal mesafeye dikkat eden var nede maske ve temizliğe riayet eden var. Hal böyle olunca virüsün sevdiği ortam yeniden ortaya çıktı. Şu anda her ilde vaka sayısı hızla artıyor. Devletimizin ve özellikle Sağlık bakanı Şenol koca’nın her akşam bıkmadan ve usanmadan bizleri maske ve sosyal mesafe kurallarına uymamız gerektiğini üstüne basa basa uyarıyor. Mümkün olduğu kadar işi olmayanlar  dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Ama maalesef bu uyarılar kulak arkası oluyor. Vatandaşımız parklarda bahçelerde çarşıda kurallara uymadan hareket ediyor. Ev ziyaretleri artmaya başladı. Gençler dışarda gece geç saatlere kadar geziyor.  Minibüsler fazladan yolcu almaya başladı. Virüsü takan yok gibi davranılıyor. 
Böyle olunca da vaka sayısı artıyor. Atılan normalleşme adımlarını hiçe sayarak virüs yok muş gibi hareket etmeye başladık.  Bu çok tehlikeli adımlara neden olabilir. Allah korusun ikinci bir corona dalgası yaşanırsa aylarca evlerimizde mahkum durumda kalabiliriz.  Bir çok insan hayatını kaybedebilir. Devletmizin koyduğu bütün kurallara ve uyarılara dikkat etmemiz gerekir. Bu uyarılar bizim sağlığımızın korunmasında etkin rol oynuyor. Hafife almamak gerekir. 

İbret devam ediyor
Aslında küçücük dediğimiz bu virüs, ibretle bakabilenlere büyük dersler veriyor. Bir musîbet bin nasihatten iyidir derler. Bu hadise ile daha fazla düşünür, daha fazla dikkat eder olduk. Dinimiz İslâmiyetin emrettiği temizlik esaslarına daha fazla riayet ettik. Bütün korkulardan kaçınmak vicdanları rahatlatmak için sonsuz merhamet sahibine sığındık. NASA’nın açıklamalarına göre, kâinat bile fabrikaların durması işlerin azalması neticesinde ciddî manada temizlendi. Demek O isterse, bir mikropla bile insanlığı dizginleyebilir.
 Evvelâ milyonlarca türü bulunan virüs âlemine üye olan koronavirüs ilk defa karşımıza çıkıyor değil. Muhtemeldir ki son defada olmayacak. Dünyadaki griplerin 30’unun sebebi olan bu virüs medyada ilk defa karşılaşıyormuşuz gibi anlatılıyor. Ortalama 100 trilyon hücreden oluşan insan çoğunluğu bağırsakta olmak üzere 100 trilyon mikroba da ev sahipliği yapması manidar değil midir? Üstelik bu canlılar her yerdeler. Elimizde, elbisemizde, vücudumuzun içerisinde ve hatta “boşluk!” olarak havada da bulunduğunu Üstad şu şekilde ifade ediyor: “Mikrop gibi en küçük ve daha küçük havaî, mâî, türâbî hayvanlar boş zannedilen âlemin yerlerini doldurmuşlardır.”  
Zira gözle görülemeyen mikrop, kara hayvanları içerisinde en büyüklerinden olan ve belki de en ender bulunan, boynuzu başta olmak üzere, alışılmadık görüntüye sahip olan gergedandan hilkatçe daha âcip olduğu nazara veriliyor. Mikroskopla yapılan ilmî araştırmalar bu tesbiti doğruluyor. O kadar farklı renk, boyut ve formları var ki hâlâ tam manasıyla sınıflanmış ve tanımlanmış değildir. Evet musibet devam ediyor. Musibetler ancak insanoğlu kendine çeki düzen verdiği zaman ortadan kalkar. Vesselam ….

 
Etiketler: Corona’yı, takan, yok, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı