Cumhuriyet Meydanı’na ilk beton döküldü

Alper Tekbaş'ın ‘Tatil Tadında Kalın’ kitabı raflarda

Mardin’de bilirkişilik temel eğitimi başladı 

14 ilde 26 FETÖ şüphelisine operasyon

Çankayalı gençler Mardin'e kitap yollayacak

Gökpınar, ailelerin bebek heyecanına ortak oluyor

Artuklu Kaymakamından Şehit ailesine müjde

MAÜ'den Utara Malaysia Üniversitesi ile Akademik İşbirliği 

Mardin-Kula OSB Dayanışması

Mardin’de hastane arsasının akıbeti belli oldu

 • BIST 100

  110.477%0,33
 • DOLAR

  5,8142% 0,43
 • EURO

  6,4648% 0,24
 • GRAM ALTIN

  275,86% 0,82
 • ÇEYREK ALTIN

  455,169% 0,82

Yavuz” Her yıl 8 ile 14 milyon insan hayatını kaybediyor

Mardin İl Sağlık Müdürü  Dr. Saffet Yavuz, Her yıl dünyada 8 ile 14 milyon insan diyabet kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve kronik solunum yolu hastalıkları gibi diğer kronik hastalıklar nedeniyle kaybetiğini belirtti.

14 Kasım Diyabet günü nedeniyle açıklamada bulunan Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Diyabet insanda ömür boyu süren bir hastalık olduğunu söyledi.

Günümüzde diyabet, sıklığı ve yarattığı sorunlar nedeniyle tüm dünyada önemi gittikçe artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıktığını hatırlatan Yavuz,” Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Günümüzde diyabet, sıklığı ve yarattığı sorunlar nedeniyle tüm dünyada önemi gittikçe artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu diyabet ile ilgili farkındalığı arttırmak ve erken tanı ve taramanın önemini vurgulamak amacıyla 2019 yılı temasını ''Diyabet ve Aile'' olarak belirlemiştir”dedi.

Her yıl dünyada 8 ile 14 milyon insan diyabet kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetiğini ifade eden Yavuz,”  Kanser ve kronik solunum yolu hastalıkları gibi diğer kronik hastalıklar nedeniyle kaybedilmektedir. Birçok ülkede ölüme neden olan hastalıklar içinde diyabet beşinci sırada yer almaktadır. Diyabet, yaşam süresini beş ile on yıl arasında kısaltmaktadır. Diyabet yönetiminde ailenin rolü çok önemlidir. Ailelerin Tip 2 diyabet için değiştirilebilir risk faktörlerini önlemede kilit rolü vardır. Diyabetin kişiye ve topluma yükünü azaltmak için hastalığın olabildiğince erken dönemde tanınması ve uygun şekilde tedavi edilmesi şarttır. Herhangi bir risk faktörü olmayan ve beden kütle indeksi (BKİ) normal olan 40 yaş üstü erişkinlerin periyodik olarak diyabet açısından taranması önerilmektedir. Bunun dışında, BKİ 25 kg/m2 ve üzerinde olan kişilerde ve diyabet açısından risk faktörü taşıyanlarda diyabet taramasına herhangi bir yaşta başlanabilir “ifadelerini kullandı.

Diyabet hastalığı insanının yaşamsal fonksyonlarını etkilediğini anlatan Yavuz,” Diyabetin klasik semptomları başlıca sık idrara çıkma, çok yemek yemeye rağmen kilo kaybı, ağız kuruluğu, halsizlik; deri ve idrar yolu enfeksiyonları, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, kaşıntı ve bulanık görmedir.Yaşam tarzı değişiklikleri ile 2040 yılına kadar 160 milyon diyabetin geciktirebileceği veya önlenebileceği öngörülmektedir. Birçok ülkede sağlıksız beslenme ve fiziksel olarak inaktif yaşam tarzı, çocuk ve gençlerde de tip 2 diyabet görülme riskini küresel halk sağlığı sorunu haline getirmektedir. Diyabetten korunmanın en önemli yolu "Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite" dir. Tip 2 diyabetli bireylerin büyük çoğunluğu uzun süre hastalığın farkında olmadan yaşamaktadır. Bu nedenle diyabetliler tanı aldıklarında komplikasyonlar uzun süre önce ortaya çıkmış olmaktadır”diye konuştu