4 Belediyeye Kayyum

GM 9 Pro’ya Design Turkey’den Ödül

Seyahat acentelerinin ödeme altyapısında yapay zeka teknolojisi

Sosyal destek, intihar oranını düşürüyor

BOZUK DİŞ YAPISI MUTSUZLUK VE DEPRESYON NEDENİ

Prematüre bebeklerin doğru ve düzenli izlemi hayati önem taşıyor

ABD ve Kanada'daki müşterilerinin verilerini İsviçre'de işleyip depolayacak

“İşsizlik oranının Azalması Reformlarla Olacaktır”

Mardin'de "Akılcı İlaç Kullanımı" resim yarışması

HDP'li 4 belediye başkanı gözaltına alındı

 • BIST 100

  105.380%1,54
 • DOLAR

  5,7462% -0,05
 • EURO

  6,3524% 0,18
 • GRAM ALTIN

  270,98% -0,31
 • ÇEYREK ALTIN

  447,117% -0,31

Tutaşı "Mardin halkına hizmet etmek boynumun borcudur"

Mardin Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, 7 aylık hizmet döneminde yaptığı çalışmaları basın mensupları ile paylaştı.

Gazetecilerle bir araya gelen Mardin Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, 7 aylık çalışma sürecinde yaptıkları hizmetleri tek tek anlattı.

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilçemizin en büyük sorunu olan yol çalışmaları ile hizmetlere başladıklarını belirten  Artuklu ilçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı," Mardin'e hizmet yapmak boynumun borcu olduğunu söyledi.

Başkan adaylığı süresince hep Mardin halkının hizmetkarlığına talip olduğunu belirten Tutaşı", Memleket bizimdir.Mardin'e hizmet yapmak boynumun borcudur. İyi bir belediyeci değilim. Ama çok  iyi bir yöneticiyim. Geçmişte 10 yıl Mardin'de belediye başkanlığı yaptım. Her zaman halkla iç içe olan bir başkanım.10 yıl önce 40 bin nüfusla bıraktığım Mardin Artuklu 10 yıl sonra yaklaşık 200 bin nüfusla devraldım. 22 mahalle vardı. Şimdi 40 fazla mahalle var. Mardin'de 5 belediyeden en az borcu olan belediyeyiz. Yaklaşık 15-20 milyon TL civarında borcumuz var. Çok şükür buna rağmen 7 aydır hizmetlerimiz aksamadan devam ediyor" dedi.

131 bin metrekare parke taşı döşedik

7 aylık belediye başkanlığı süresince bir çok hizmete imza attıklarını ifade eden Başkan Tutaşı," Bu amaçla görevi devraldığım can kardeşim Artuklu eski Kaymakamı ve Artuklu Belediye Başkan vekili  Şakir Öner Öztürk’ün başlatmış olduğu parke çalışmaları ile mesai mefhumu gözetmeksizin çalışma arkadaşlarımla birlikte 131.500 m2 (yaklaşık 18 km) kilitli parke taşı döşemesi gerçekleştirdik.Yine aynı şekilde ciddi yol problemi olan Ortaköy ve Gökçe Mahallelerimiz başta olmak üzere Bağlıca, Cevizlik, Sultançayır, Kabala, Nur , 13 Mart,  Sefa mahallelerimiz ile Zınnar ve Bakırkıre Bölgelerimizde 400 bin  m( yaklaşık 58 km) sathi kaplama gerçekleştirerek yol sorunumuzu kısmen azaltmış olduk.Yol çalışmalarımızın yanı sıra Toki , Necmi Karataş Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Devlet Hasta hanesi ve vefa evlerinde yeni parklar yaptık.  Mevcut parklarımızda da 1400 m2 zemin iyileştirme, oyun grubu ve spor aletlerimizin revizesi ile gerek çocuklarımızın güvenliği gerekse parklarımızı koruma amacıyla 1318 metre dekoratif çit çalışmaları gerçekleştirdik Ayrıca parklarımızda 1000 m2 dekoratif parke taşı döşemesi gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

Tarihe önem veriyoruz

UNESCO'ya aday olan Mardin'de bulunan  tarihi yapılara ve eserlere büyük önem verdiklerini anlatan Başkan Tutaşı, konuşmasına şöyle devam etti." Tarihi ile ön planda olan ilçemizin eski yapıların ve tarihini koruyabilmek amacıyla Gül Mahallesi Artuklu Üniversitesi Uygulama Oteli arkasında , Çabuk Mahallesi  212. Sokakta, Cumhuriyet  Mahallesi Sebze ve meyve hali yolunda, Medrese Mahallesi, Saraçoğlu Mahallesi ve Şehidiye Mahallesinde çöken duvarları, Latifiye Mahallesinde yıpranmış sokakları ve Şar Mahallesinde çöken kuyuyu aslına uygun olarak yaptırdık. Abbaraların bakımlarını yaparak boyattık".

Hizmette ayırım yapmıyoruz

Hizmette hiçbir ayırım gözetmeksizin her mahalleye hizmet verdiklerini vurgulayan Tutaşı,"  Yoğun nüfusa sahip Yenişehir ve 13 Mart Mahallelerinde çöp toplama sıkıntısını gidermek amacıyla yer altı çöp  konteynırları uygulamasını başlattık.YİKOB desteğiyle Nur Mahallesinde Toki civarında ve Sultançayır Mahallelerimizde taziye evi yaptırımları gerçekleştirdik. Hizmet belediyeciliği adına her şeyin en güzelini hak eden hemşerilerimiz sosyal belediyecilik anlamında da yalnız bırakmadık.Camilerimize 10 adet gölgelik desteği, 4 engelli vatandaşımıza akülü araç ve 4 hasta yatağı hizmetleri sunduk. ilgi Evimizde 1600 kayıtlı öğrencimiz hizmet almakla birlikte 14 branş öğretmeni ile YKS'ye hazırlanan öğrencilere TYT ve AYT kursları ile destek veriliyor. Yenişehir , Ortaköy ve İstasyon Mahalle Konaklarımızda kadın hemşerilerimize okuma-yazma , Kuran kursu, dikiş nakış  el işlemeciliği ve CNC ahşap kesim kursları verdik. Bu kurslara katılan hemşerilerimize kolaylık içinde çocuklarımıza kreş hizmeti sağladık.Belediyemizin eksiklerini bildirdiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan 1 Adet Arasöz, 1 adet Çöp Toplama aracı (Hora), Çöp Kovası ve Çöp Konteynır hibeleri aldık" Şeklinde konuştu.

Sosyal belediyecilikte ve spor alanında yeni projeler hayata geçiriyoruz

Sosyal belediyecilikte ve spor alanında yeni projeler hayata geçireceklerini kaydeden Tutaşı,"  Önümüzdeki süreçte ise hayata geçirmeyi hedeflediğimiz projelerimiz  var. Spor Toto sponsorluğunda 10 adet spor tesisi ve 1 Adet Yarı Olimpik kapalı yüzme havuzu  tesisi yapımı ( Ön Protokol İmzalandı) Ensari Ailesi ile ön görüşmeleri tamamlanmış protokol aşamasına gelinen Firdevs Kasr-ı yanında seyir terası yapımını sağlayacağız. Kabala Mahallesi Eski Belediye binasının mahalle konağı yapılması (İhale Aşamasında) DİKA ile işbirliği sözleşmesi imzalanan İnovasyon Merkezi yapımı ( hazırlıklar tamamlandı, çok kısa süre sonra ihaleye çıkacak)Gökçe Mahallesinde eksik kalan taziye evinin yapımı (İhale aşamasında)Tarihi Mardin’in girişinde yer alan Diyarbakır Kapı Mahallesi sokak ıslahı (İller Bankası ile görüşmeler devam ediyor).E- Belediyeciliğe uygun tasarlanmış bir WEB sitesi ile vatandaşlarımızın belediye hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak( Emlak, Tabela, Çevre temizlik vergilerinin internet üzerinden ödenmesini sağlayacağız. Mardin su sorununu çözmek için Artuklu ilçesine 2.ci bir su borusu çekmeyi hedefliyoruz. Buda ilçenin su sorununa çözüm olacaktır. Mardin halkına laik olan hizmetleri AK parti iktidarının büyük desteği ile yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.