MENDUH ÇAKAR
23.07.2019 21:09:23
AMAN HA YER ÜSTÜ BARAJI BİTİRDİLER ŞİMDİ DE YER ALTI BARAJI YAPACAKLAR HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN BU İKİ YIL EVELDE CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI DE MARDİNE TREN GETİRECEĞİM DEMİŞTİ HALEN TREN GELİYOR GAP PROJESİ NASIL 50 YILI BULDU HER HALDE TREN DE 50 YILI BULUR HELE YER ALTI BARAJI KAÇ YILDA OLUR ONU OKUYUCULAR TAHMİN ETSİNLER YORUM VE MESAJLARINI BEKLİYORUM.

Anahtar Kelimeler: Mardin' yeraltı barajı edilecek

Dünya Çocuk Günü'nde yüzlerce balon uçuruldu

MAÜ Öğrencilerinden Birincilik Ödülü

Gelişmiş Kalıcı Tehditler

Dünya Çocuk Günü'nde yüzlerce balon uçuruldu

GEÇEN YIL GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAAT 34 DAKİKA TELEVİZYON İZLEDİK

SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ !

AKILLI MOLEKÜLLERLE NOKTA ATIŞI YAPILIYOR

BEL AĞRINIZIN GEÇMESİNİ GÜNLERCE BEKLEMEYİN

Kabala Mahalle Konağı için ihale aşamasına geçildi

Sağlık görevlisi, yaşlı hastayı sırtına alarak ambulansa taşıdı

 • BIST 100

  107.239%0,43
 • DOLAR

  5,7082% 0,19
 • EURO

  6,3278% 0,29
 • GRAM ALTIN

  269,85% 0,01
 • ÇEYREK ALTIN

  445,2525% 0,01

Mardin'e de yeraltı barajı inşa edilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, başlattıkları eylem planıyla aralarında Mardin'in de bulunduğu şehirlerde toplamda 100 yeraltı barajı inşa edeceklerini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yeraltı Barajları Eylem Planı” lansman toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Gıda Üretim Üssü yapacağız” dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılına kadar 100 adet inşa edilecek olan yeraltı barajlarına dikkat çekmek ve faydalarını kamuoyu ile paylaşmak adına “Yeraltı Barajları Eylem Planı” lansman toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları M. Hadi Tunç, Akif Özkaldı, Mustafa Aksu, Fatih Metin, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katıldı.

6 ayda 52 bin hektar alan sulamaya açıldı

Konuşmasına DSİ’nin son 17 yılda yaptığı hizmetleri hatırlatmakla başlayan Bakan Pakdemirli, “563 adedi baraj, 547 adedi HES, 347 adedi gölet ve bent, 1.332 adet sulama tesisi başta olmak üzere, 8 bin 31 tesis ve proje hizmete alınmıştır” dedi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Eylem Planları kapsamında yeni hedefleri de açıklayan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Birinci üç aylık eylem planında; Tamamlanan 43 adet tesis ile 10.530 hektar alanı sulamaya açtık. Yıllık 33.915.000 Lira zirai gelir artışı ve 5.023 kişiye istihdam sağladık. 344 bin kişiye içme suyu sağladık. 73.498 kişiyi ve 153 hektar alanı taşkınlardan koruduk. 39.133 hektar tarım arazisinin toplulaştırılmasını yaptık.

İkinci üç aylık eylem planında; Tamamlanan 199 adet tesis ile 42.421 hektar alanı sulamaya açtık. Yıllık 365.090.470 Lira zirai gelir artışı ve 43.005 kişiye istihdam sağladık. 2.796.724 kişiye içme suyu sağladık ve 1.056.556 kişiyi taşkınlardan koruduk. Üçüncü altı aylık eylem planında: Tamamlanmasını planladığımız, 32 adet tesis ile 17.911 hektar alanı sulamaya açmayı ve yıllık 132 Milyon Lira zirai gelir artışı sağlamayı; 4 milyon kişiye içme suyu sağlamayı ve 11 bin kişiyi taşkınlardan korumayı hedefliyoruz.

“Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni ‘Gıda Üretim Üssü’ yapacağız”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli tarafından açıklanan hedefler arasında, “Sulanmadık Arazi Bırakmamak, Şehirlerin İçme Suyu Problemine Köklü Çözüm, Asrın Projesi İle Yavru Vatana Cansuyu, Hidroelektrik Enerjide Dev Hamleler, Taşkın Koruma Tesisleri, Atık Su Arıtma Tesisleri, Toplulaştırmada Başarıyı Yakalamak, Afrika’ya Cansuyu, Cibuti Amboulı Dostluk Barajı, Fırat Kalkanı Harekâtı Kapsamında; Suriye’de Çobanbey El-Bab İçmesuyu İhalesi ve GAP’la, Güneydoğu Anadolu bölgesini ‘Gıda Üretim Üssü’ yapmak da” yer aldı.

100 adet yeni yeraltı barajı inşa edilecek

Yer üstüne inşa edilen klasik barajlara oranla daha düşük maliyetle inşa edilebilen yeraltı barajlarının yapımına, ülkemizde 70’li yıllarda başlandığını ve şu ana kadar 10 civarında yeraltı barajı yapıldığını hatırlatan Pakdemirli, başlatılan eylem planı ile İzmir, Aydın, Mardin, Ankara, Konya, Çankırı, Malatya, Elazığ, Edirne, Tekirdağ, Bartın, Balıkesir başta olmak üzere birçok şehirde 100 adet yer altı barajı inşa edileceğini söyledi.

Pakdemirli, “100 proje ile yaklaşık 50 milyon m³ su depolanacak, bu suyun tamamı içme suyuna tahsis edilmesi halinde, 750 bin kişiye içme suyu sağlanabilecek, tamamı sulamaya tahsis edilmesi halinde ise, 80 bin dekar arazi sulanabilecek ve yıllık 60 Milyon Lira net zirai gelir artışı sağlanabilecek” diye konuştu.

Yeraltı barajlarının maliyeti düşük, yapım süresi kısa!

Suyun, topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu alanlarda, çevre dostu yeraltı barajlarının yapımına başlanacağını vurgulayan Bekir Pakdemirli, 11. Kalkınma Planına, yeraltı su havzaları ve barajlarının oluşturulmasına yönelik çalışmaların da eklendiğini söyledi.

Yeraltı barajlarını, “suyun bulunduğu akiferin tabanına kadar, bir perde veya kil dolgu inşa edilerek, bu yapının gerisinde suyu depolayıp, ihtiyaç anında kullanmamızı sağlayan, kıyı bölgelerimizde, yeraltından suyun denize boşa akıp gitmesini ya da tatlı suyun tuzlanmasını önleyen mühendislik yapıları” olarak tanımlayan Pakdemirli, bu yapıların hem maliyeti düşük hem de yapım sürelerinin oldukça kısa olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyet “DSİ Mühendislik Yapıları” sergisinin açılışını gerçekleştirdi. DSİ Genel Müdürü Aydın, sergilenen eserler hakkında bilgiler verdi.