Kızıltepe sınırında ortak kara devriyenin 4’üncüsü başladı

Saldırı hazırlığındaki 3 PKK’lı yakalandı

Vali Yaman, kazada yaralanan öğrencileri ziyaret etti

Kızıltepe İçme Suyu Projesi’nin yüzde 45’i tamamlandı

Mardin’de 243 bin fidan toprakla buluştu

Aileler çok geç fark ediyor!

Türkiye tehditlere en açık ülkeler arasında

BU SORUNLAR KADINLARIN YAŞAM KALİTESİNİ ETKİLİYOR !

Glokom Tedavi Edilmezse Görme Kaybına Neden Olabilir

Meme kanserinde farkındalık ve erken tanı çok önemli!

 • BIST 100

  104.073%0,93
 • DOLAR

  5,7735% -0,01
 • EURO

  6,3688% -0,04
 • GRAM ALTIN

  270,02% -0,06
 • ÇEYREK ALTIN

  445,533% -0,06

Mardin’de Toplu Taşımaya tepkiler devam ediyor

Mardin’de Toplu taşımalarda sarı basın kartı sahibi gazetecilerin ücretsiz ulaşım hakkının olmasına rağmen bu haktan basın mensuplarının yararlanmaması tepkilere neden oldu.

Türkiye'nin her tarafında demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanan sarı basın kartı sahibi gazetecilerin ücretsiz ulaşım hakkının Mardin Merkez ve ilçelerinde faydalanılamaması tepkilere neden olunurken sadece Kızıltepe hattından faydalana biliyor.

Mardin toplu taşıtlarından ücretsiz olarak faydalanamayan gazeteciler durumun bir an önce düzeltilmesi için yetkilileri sorunun çözümü için gerekli düzenlemeyi yapmalarını istiyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Sistemi (MARTUS) çatısı altında toplanmasıyla büyükşehir belediyesi toplu taşıma yönetmeliği kapsamında ücretsiz veya indirimli seyahat kartlarının yaygınlaştığı Mardin’de bazı toplu taşıma araç sürücülerin kart ve hak sahiplerine gösterdiği uygusuz davranışlar gerek diğer yolcuların gerekse de hak sahiplerinin tepkisine neden olur.

Ücretsiz faydalanacak kişiler belli

Yönetmeliğin 12.nci maddesinde engelliler için sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen vatandaşların kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri, Gazi ve eşi, Şehitlerin dul eşleri ile anne ve babaları, sosyal güvenlik kuruluşlarından yetim aylığı dışında aylık veya gelir almayan ve bu kuruluşlara tabi olarak çalışmayan çocukları, şehit olan anne ve babalarından dolayı yetim aylığı aldıkları müddetçe, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi üniformalı posta dağıtıcılar (Pazar günü hariç her gün 07.00–18.00 saatleri arası), Emniyet Hizmetleri sınıfına bağlı polis, bekçi personeli, Belediye Zabıta görevlileri Jandarma Genel Komutanlığına bağlı subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar, Basın kimlik kartı sahiplerine, Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler, Okul çağına gelmemiş çocuklar 0-6 yaş arası 6 yaş dahil ve 5774 sayılı Kanuna göre aylık bağlanan amatör sporcuların ücretsiz faydalanabileceği açık açık belirtilirken sürücülerin bu hak sahiplerine karşı uygunsuz tutumları ise sürücülerin yönetmeliği tanımamak olarak yorumlandı.

Sürücülerden bilgi sahibi değiliz iddiası

Yönetmeliğin 12.nci maddesinde gereğince toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmak isteyen ancak bazı sürücülerin olumsuz tutumu ile karşılaşan vatandaşlar sahip oldukları hakları sürücülere anlatmak istedikleri zaman sürücülerin verilen haklardan haberdar olmadıklarını öne sürdüklerini ve bilgi sahibi olmadıkları için ücret talep ettiklerini dile getirdiler.

“Sürücülere bilgi verilmeli, denetim artırılmalı”

Yetersiz denetimden dolayı bazı sürücülerin yönetmeliği kendilerine göre yorumladıklarını belirten vatandaşlar, “Kanun kapsamında bize verilmiş hakları bazı sürücüler tanımak istemiyor ve kartımız olmasına rağmen sürücüler ücret talep ediyor. Bu kartları biz almadık belediye ve belirlenen kanun kapsamında bu kartları vermekle yükümlü olan kurumlar tarafından bize veriliyor. Ücretsiz kullanım için kartlarımızı gösterdiğimiz zaman bazı sürücüler hoş olmayan tepkiler vererek bizi diğer yolcuların içinde küçük düşürüyor. Sahip olduğumuz hakkımızı ifade etmek istediğimizde de kendilerine bilgi verilmediğini söylüyorlar. Bazı sürücülerde belediye tarafından kendilerine belirlenen paranın verilmediğini ve bundan bu kartları tanımadıklarını dile getiriyorlar. Eğer böyle birşey varsa ve bundan dolayı sürücüler mağdur oluyorsa bu konuda bizim yapacağımız herhangi birşey yok. Bu konu belediye ve kooperatifler arasındaki bir sorun bu konu bize yansıtılmamalıdır. Kooperatifler ve Belediye yolcuların sahip olduğu haklar hakkında sürücülere bilgi verilmedir. Ve bu araçlara yönelik denetimler artmalıdır.” şeklinde konuştular.