Gelişmiş Kalıcı Tehditler

Dünya Çocuk Günü'nde yüzlerce balon uçuruldu

GEÇEN YIL GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAAT 34 DAKİKA TELEVİZYON İZLEDİK

SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ !

AKILLI MOLEKÜLLERLE NOKTA ATIŞI YAPILIYOR

BEL AĞRINIZIN GEÇMESİNİ GÜNLERCE BEKLEMEYİN

Kabala Mahalle Konağı için ihale aşamasına geçildi

Sağlık görevlisi, yaşlı hastayı sırtına alarak ambulansa taşıdı

Mezopotamya ovasında Akdeniz iklimi meyveleri yetişmeye başladı

Midyat'ta hırsızlık yapan 3 kişi tutuklandı

 • BIST 100

  108.004%0,44
 • DOLAR

  5,6980% 0,01
 • EURO

  6,3036% -0,14
 • GRAM ALTIN

  269,84% 0,05
 • ÇEYREK ALTIN

  445,236% 0,05

Mardin’de Ortaokullu Öğrencilere Robotik ve Kodlama Eğitimi! 

Bilim ve teknoloji temalı eğitim projeleriyle Mardin’de yenilikçi çalışmalar yürüten Mardin Kültür Derneği, yeni projesi “STEM for Sisters / Kız Çocukları İçin STEM*”in ilk aşamasını bu hafta Hacı Hamdiye Özdemir Ortaokulu’nda gerçekleştirdi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile yürütülen ve Mardinli kız çocuklarının bilim-teknoloji atölyeleri yoluyla güçlenmesini hedefleyen proje kapsamında Hacı Hamdiye Özdemir Ortaokulu, Kasımiye Ortaokulu ve Kızıltepe Anafartalar Ortaokulu’ndan toplam 30 öğrenci 5 gün boyunca robotik, kodlama ve tasarım odaklı düşünme eğitimleri aldı. 

Hacı Hamdiye Özdemir Ortaokulu’nun ev sahipliği yaptığı eğitimlerin ilk bölümünde öğrenciler aldıkları eğitimlerle kodlamaya ve kendi robotlarını oluşturmaya başladılar. Eğitimlerin ikinci bölümünde ise Tasarım Odaklı Düşünme atölyesiyle öğrenciler yaşadıkları şehrin daha sürdürülebilir/akıllı şehir olması için kendi projelerini geliştirmeye başladılar.

Bir yıl sürecek proje kapsamında, Aralık ayında robotik ve kodlama eğitimlerinin devamı yapılacak, Nisan ayında ise öğrencilerin bir bölümü İstanbul’da eğitmen eğitimi alacak ve Mardin’de ilkokullu kız çocuklarına yönelik bilim-teknoloji eğitimleri hazırlayacaklar. Projenin son aşamasında ise öğrencilerin geliştirdiği projelerin sergi, sunumlarının yapılacağı, eğitim, konferansların organize edileceği etkinlikler düzenlenecek.