Anahtar Kelimeler: Mardin’ ekşisi mevsimi başladı

4 Belediyeye Kayyum

GM 9 Pro’ya Design Turkey’den Ödül

Seyahat acentelerinin ödeme altyapısında yapay zeka teknolojisi

Sosyal destek, intihar oranını düşürüyor

BOZUK DİŞ YAPISI MUTSUZLUK VE DEPRESYON NEDENİ

Prematüre bebeklerin doğru ve düzenli izlemi hayati önem taşıyor

ABD ve Kanada'daki müşterilerinin verilerini İsviçre'de işleyip depolayacak

“İşsizlik oranının Azalması Reformlarla Olacaktır”

Mardin'de "Akılcı İlaç Kullanımı" resim yarışması

HDP'li 4 belediye başkanı gözaltına alındı

 • BIST 100

  105.380%1,54
 • DOLAR

  5,7462% -0,05
 • EURO

  6,3524% 0,18
 • GRAM ALTIN

  270,98% -0,31
 • ÇEYREK ALTIN

  447,117% -0,31

Mardin’de nar ekşisi mevsimi başladı

Mardin’de kış ayı hazırlıklarına devam eden kadınlar nar ekşisi yapımına başladı.

Topladıkları narları teker teker ayıkladıktan sonra tanelerini sıkıp çıkan suyu kaynatan kadınlar, kışın sık kullanılan nar ekşisini doğal yollardan elde ediyor.
Mardin’de kış mevsimi için yapılan hazırlıklar sürüyor. 
Kentte, evlerin damlarında kış için hazırlanan ürünler renkli görüntüler oluştururken, kadınlar son hazırlık olarak nar ekşisi yapımına başladı.
Bahçelerinden topladıkları tek tek ayıkladıktan sonra suyunu sıkıp kaynatarak elde ettikleri doğal nar ekşisi ve nar suyunu sağlık için kullandıklarını söyleyen Faize Aksoy, zor da olsa emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti.
7 yıldır nar ekşisi yaptığını söyleyen Faize Aksoy, yapım aşamasını şöyle anlattı: “Bahçedeki narları eve getirip tek tek ayıklıyoruz. Ayıklama işlemi bittikten sonra da çuvalın içine koyup sıkarak suyunu çıkarıyoruz. Çıkan suyu da kazanlar içinde kaynatıyoruz. Kaynattıktan sonra şişelere dolduruyoruz. Bu çalışma yaklaşık iki üç günü buluyor. Sonrasında yaptığımız nar ekşisini kendimize ayırıyoruz. Narlar çok fazla olduğunda da kaynattığımız suyu bazen satıyoruz.”
Elde ettikleri nar suyunu hem nar ekşisi yaptıklarını hem de şişelere koyarak kış ayı için sakladıklarını kaydeden Faize, “Böyle olan nar ekşisi çok daha faydalı ve taze oluyor. Bundan geriye kalan nar suyunu da kaldırıyoruz. Kışın olan bütün hastalıklara derman oluyor bu su. Soğuk algınlığı ya da diğer hastalıklar olduğunda bir şişesi ile hemen etkisi oluyor. Bu işin başından sonuna kadar kadınlar emek veriyor. Toplamasından tutun ayıklamaya kadar her işi biz yapıyoruz. Kadının elinin değdiği her şey daha temiz oluyor. Bizden baştan sona kadar bu işi titizlikle yapıyoruz. Biraz zor ayıklayıp sıkması ama sonucunda çok büyük faydası oluyor bize. Bu sene yaptık gelecek sene yeniden yapacağız. Narları yerinde çürütmek yerine bu şekilde kullanmak en iyisi. İnsanlar bu yaptıklarımızı kışın dışarıdan satın alıyor ama biz doğal elden kullanıyoruz” diye konuştu.