Cumhuriyet Meydanı’na ilk beton döküldü

Alper Tekbaş'ın ‘Tatil Tadında Kalın’ kitabı raflarda

Mardin’de bilirkişilik temel eğitimi başladı 

14 ilde 26 FETÖ şüphelisine operasyon

Çankayalı gençler Mardin'e kitap yollayacak

Gökpınar, ailelerin bebek heyecanına ortak oluyor

Artuklu Kaymakamından Şehit ailesine müjde

MAÜ'den Utara Malaysia Üniversitesi ile Akademik İşbirliği 

Mardin-Kula OSB Dayanışması

Mardin’de hastane arsasının akıbeti belli oldu

 • BIST 100

  110.477%0,33
 • DOLAR

  5,8142% 0,43
 • EURO

  6,4648% 0,24
 • GRAM ALTIN

  275,86% 0,82
 • ÇEYREK ALTIN

  455,169% 0,82

“KOAH dünyada üçüncü sıradaki ölüm nedeni”

Göğüs Hastalıkları Uzman Doktor Barış Çil, Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığının (KOAH) dünyada ölüm nedenleri listesinde üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında Mardin Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Doktor Barış Çil, yaptığı açıklamada, "KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı dediğimiz, birazda Türkçeye çevirirsek kronik bronşitimizin hava yolunda tıkanıklık yaparak oluşturduğu bir hastalık. Hastada daha çok non-bakteriyel ve iltihap oluşuyor" dedi.

KOAH’nın normalde 40 yaş üstü bireylerde yüzde 15-20 arasında görüldüğünü ve bu hastalığın erken tanı konulmadığı takdirde ilerleyen sürçte tehlikeli bir hastalığa dönüştüğünü belirten Çil, 40 yaş üstü bireylerde KOAH hastalığı yüzde 15-20 arasında görülmesine rağmen tanı oranının çok düşük olduğunu söyledi.

Sokakta yürüyen her 10 KOAH’lı hastadan yalnızca 1 kişinin hastalığının farkında olduğunu dile getiren Çil, şöyle dedi:

"Geri kalanları bu süreci normalleştirerek, 40 yaş üstü olan, nefes darlığı, öksürük, balgam ve özellikle sigara içicileri bu süreci normalleştirdikleri için tanı almadan sokakta KOAH hastalıklarıyla beraber gezerler. Bizim ülkemize göre düşünürsek yaklaşık 3-5 milyon kadar KOAH tanısı olması lazım yalnız bu tanı daha 500 binlerde bir tanı oranı var geri kalan hastalarımız tanısız olarak sokakta gezmekteler.

KOAH bugün dünyada üçüncü sıradaki ölüm nedeni. Normalde çok farkında olunan bir hastalık değil bugün sokaktaki insanlara sorsanız hiçbiri bilmez ama bakıyorsunuz ölüm anlamında dünyada üçüncü sırada geliyor. Dünyada her yıl yaklaşık 2,9 milyon insana KOAH’tan ölüyor. Ülkemizdeki solunum yolları nedeniyle ölümlerde ise bu oran yüzde 60 kadar. KOAH hem dünya genelinde çok önemli bir ölüm nedeni, hem de solunum yolu hastalıkları içinde çok önemli bir ölüm nedenidir.

KOAH tanısı çok basittir. Aslında bizlerin öncelikle kendimizden şüphelenmemiz lazım, 40 yaş üstü bireyler, sigara içicileri özellikle öksürük, balgam ve nefes darlığı olduğu zaman mutlaka hekime başvurmalılar. Bize başvuran hastalarda çok basit bir solunum yolu testi ile hastanın tanısını koyabiliyor. Hastanın vaktini çok fazla almadan, kısa testlerle ve analizlerle KOAH tanısı konulabilir.

KOAH maalesef kötü ve ilerleyici bir hastalıktır. Bizim tedavideki temel amacımız aslında olayı geri göndermekten çok hastalığın ilerlemesini durdurmak. Bunun için de bizim hastaya temel yaklaşımımız sigarayı bırakacak, ilacını kullanacak ve son zamanlarda daha da ön plana çıkan egzersiz. Bir KOAH hastası günlük en az 2 saat yürüyüş yapması gerekmektedir. KOAH’nın ilerlemesini durdurmak için egzersiz çok önemli.

KOAH’yı etkileten şey sigara yalnız burada sigaranın diğer ürünleri olan nargile, puro bunların yanında kırsalda kullanılan tezek, ekmek yapmak için kullanılan tandır, kömür, odun dumanları ve kötü hava koşullarına ek olarak üzerinde çalışmalar olmasına rağmen daha yüzde 100 ispatlanmasa da genetik faktörler etkilemekte. Bizim en çok karşılaştığımız risk faktörü sigara ama diğer faktörleri de göz ardı etmememiz lazım.

KOAH hastaları toplumda var ama biz görmüyoruz, yani hastalarda kendilerinin farkında değil. 40 yaş üstü hastalar nefes darlığını, öksürük ve balgamı sigaraya bağlıyorlar ve bunu normalleştiriyorlar. Süreçle bunu yaşın getirisi kanaatinde oldukları için normalleştiriyorlar ve bu hastalanmamın en büyük sebebi. Hastalarda kendini hekime götürecek bir sebep bulmuyor. 40 yaş üstü bireylerin özellikle sigara içenleri nefes darlığı, öksürük ve balgamları varsa muhakkak bir hekime başvurmaları lazım" ifadelerini kullandı.