Anahtar Kelimeler: Ilısu’ yapımları devam ediyor

Aşkın Yolu Babil Kuruyemişten Geçer"

ESTETİK KADINLARA ÖZGÜVENİ GERİ VERİYOR !

EN İYİ ÖĞRENCİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU

Önlem Alınırsa Kan Uyuşmazlığı Tedavi Edilebilir

YILDA BİR KEZ GÖZ TANSİYONUNUZU ÖLÇTÜRÜN!

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Fırat Mahallesi Taziye Evi Hizmete Açıldı

Kültür sanat festivali coşkuyla kutlandı

Evelize Kosif, Mardin'de tatil yaptı.

Lenf kanseri her yaşta olabilir

 • BIST 100

  102.590%0,00
 • DOLAR

  5,7323% 0,05
 • EURO

  6,3143% 0,14
 • GRAM ALTIN

  276,01% 1,42
 • ÇEYREK ALTIN

  455,4165% 1,42

Ilısu’da yol yapımları devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su işleri DSİ 9. Genel Müdürlüğü Ilısu Barajı kapsamında Mardin-Diyarbakır-Batman-Siirt-Şırnak sınırları içerisinde toplamda 237 km çift satıh kaplamalı yol yapıyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün ülke genelinde bugüne kadar tarımsal sulamadan içme suyuna, taşkın korumadan baraj inşaatına kadar pek çok yatırımı hayata geçirdiğini belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ,DSİ’nin sadece su ile ilgili işleri değil aynı zamanda karayolları, tüneller, köprüler ve viyadükler de inşa ettiğinin altını çizerek, Ilısu Barajı kapsamında da 237 km yol yaptıklarını söyledi.

Aydın, “Rölekasyon yollarında şu ana kadar toplam 135 km yolun sathi kaplama imalatı tamamlanmış olup ulaşıma açılmıştır. Kalan 102 km yolun sathi kaplama imalatının bu yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. 2019 yılı sonu itibariyle çalışmaların tamamının bitirmeyi hedefliyoruz. Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan bu yolların tamamlanmasıyla vatandaşlarımız en yakın il ve ilçelere kısa zamanda ve en güvenli şekilde varmalarının sağlanacak. Ayrıca; Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında; 10 m platform genişliğinde toplamda 52+750 km BSK yol yapılmıştır.  Yapılan yol ile Mardin İli Dargeçit İlçesi ile Şırnak İli Güçlükonak İlçesi 5 açıklıklı 247 metre’lik Mansap servis Köprüsü ile birleştirilmiş ve 2012 yılından itibaren Midyat- Dargeçit- Güçlükonak Ana ulaşım yolu tamamen ulaşıma açılmıştır. Yine bu kapsamda 85 m uzunluğunda Midyat-Dargeçit-Güçlükonak yolu yaya köprüsü yapılarak vatandaşların ulaşımı sağlanmıştır.  Mardin İli Midyat İlçesi ile Dargeçit ilçesi Ilısu Barajı Şantiyesi arasında toplamda 51 km yol yapılarak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında yapılacak iş ve işlemlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi sağlanmıştır. Bu çalışma ile yöre halkının da ulaşımı rahatlatılarak sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasına katkı sağlanmıştır. Öte yandan Mardin Dargeçit ilçesi ile Şırnak Güçlükonak ilçesi 247 metrelik köprü marifeti ile bağlanarak iki ilçe arasında bağlantı sağlanarak vatandaşların istifadesine sunulmuştur” dedi.