4 Belediyeye Kayyum

GM 9 Pro’ya Design Turkey’den Ödül

Seyahat acentelerinin ödeme altyapısında yapay zeka teknolojisi

Sosyal destek, intihar oranını düşürüyor

BOZUK DİŞ YAPISI MUTSUZLUK VE DEPRESYON NEDENİ

Prematüre bebeklerin doğru ve düzenli izlemi hayati önem taşıyor

ABD ve Kanada'daki müşterilerinin verilerini İsviçre'de işleyip depolayacak

“İşsizlik oranının Azalması Reformlarla Olacaktır”

Mardin'de "Akılcı İlaç Kullanımı" resim yarışması

HDP'li 4 belediye başkanı gözaltına alındı

 • BIST 100

  105.380%1,54
 • DOLAR

  5,7462% -0,05
 • EURO

  6,3524% 0,18
 • GRAM ALTIN

  270,98% -0,31
 • ÇEYREK ALTIN

  447,117% -0,31

 8.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali başladı

Mardin'de 8.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali başladı.

Festival açılışı 15 Temmuz parkında İtalya’dan gelen sanatçı Luigi Ciotta’nın her yaşa hitap eden “Her Şey Bavulda” adlı gösterisiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda başladı.

Festival süresince Mardin’de yaşayan engelli, engelsiz, mülteci, cezaevinde yaşayan tüm çocuk ve gençler,Mardinli tiyatroseverler;profesyonel tiyatro grupları tarafından sergilenecek olan nitelikli tiyatro oyunlarını izleyebilecektir. Mardin ve ilçelerinde gençlerle birlikte yapılacak atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan performanslar yine Mardin’de yaşayan çocuk ve gençlere sergilendi.

Festival;01 Kasım, saat 14:00’teİtalya’dan gelen sanatçı Luigi Ciotta’nın her yaşa hitap eden “Her Şey Bavulda” adlı gösterisiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda başladı. Belçika’dan, İngiltere’den, İstanbul’dan, Tarsus ve Burhaniye, Taylıeli Köyü’nden gelen diğer ekipler de birbirinden nitelikli atölye programları ve performanslarıyla Mardin, Savur ve Midyat’ta olmak üzere toplam 7 performans gerçekleştirecek.

İngiltere’den Psychedelight topluluğu, 1 Kasım’da, Mardin Barosu Başkanlığı’nda, 14 yaş üstü mülteci ve Mardin’de yaşayan farklı kültürlerden gençlerle bir atölye programı düzenleyecek. 8 Kasım’da da performanslarını sergileyecektir. Savur ilçesinde yaşayan, 14-18 yaş aralığında gençle Tunceli, Munzur Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi 2 öğretim üyesi “Hikaye Anlatıcılığı” atölyesini hayata geçirecektir. İstanbul Maltepe Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları öğrencileri ise E Tipi Cezaevi’nde anneleriyle birlikte yaşayan çocuklar için iki ayrı atölye gerçekleştirecek.

Festivale Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği(DRASED) tarafından düzenlenen,Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının desteği, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Wallonie-Bruxelles Federation,Wallonie-Bruxelles international,Cie Felicette Chazerend, Charleroi Danse ve festivale katılan grupların çabalarıyla, ayrıca; festivalin gerçekleştiği İlçe Kaymakamlıkları, ilçe belediyeleri, Milli Eğitim Müdürlükleri ve Mardin Baro’su, Lider Kadın Derneği,Fiyat Umur Teknik, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği ve diğer değerli kurum ve kuruluşların katkı sağladı.

8.Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivaline katılan 10 yaşındaki Gülsüm Kara, tiyatroyu çok sevdiğini belirterek,arkadaşlarımla birlikte festivale geldik. Burada tiyatrocuların gösterilerini izliyorum. Çok beğendim. İlerde bende tiyatrocu olmak istiyorum" dedi.

Çocuklarını festivale getiren Kadir Uzun ise, "Festival çocukların büyük ilgisini çekti. Hem eğlenceli hem de eğitici yönleri var. Çok beğendim, umarım bu tür festivallerin devamı gelir. Çocuklar mutlu oluyor bu tür etkinliklerden hali ile bizde mutlu oluyoruz" diye konuştu