Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 09:51
 
Türkiye birincisi Mardin, 1 milyon ton üzeri un ihracat etti
Türkiye’de yıllık 3 milyon ton un ihraç edilirken, bunun yaklaşık 1 milyon ton üzeri 42 un fabrikasının bulunduğu Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) gerçekleştiriyor. Türkiye'de buğday üretiminde önemli bir yere sahip Mardin Ovası'nda 3 milyon dönüm arazinin yüzde 80'inde makarnalık ve ekmeklik buğday üretimi yapılıyor.
ekonomi Haberi
Türkiye birincisi Mardin, 1 milyon  ton üzeri un ihracat etti

Mardin Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Abdulnasır Duyan, un ihracatında birinciliği 2021'de de kimseye kaptırmayacaklarını belirterek, Mardin'de 6 bin kişinin istihdam edildiği OSB'de üretim yapan 42 un fabrikası, geçen yıl 1 milyon ton üzeri un ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’de un ihracatının yüzde 32’si Mardin Organize sanayi Bölgesinde bulunan fabrikalar karşıladığını ifade eden Duyan,” Buradaki fabrikada üretilen unların Türkiye'nin yanı sıra Ortadoğu ülkelerinin de un ihtiyacını büyük oranda karşılıyor. Mardin OSB'nin kentin ekonomisinde lokomotif görevi üstleniyor. Un yanında OSB’de bulunan makarna fabrikalarında geçen yıl 200 bin ton makarna ürettik. Bunun yüzde 80’ni Irak ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ettik.  2020 yılı İhracat rakamlarının milyar dolar dolayındadır. dedi

 

HEDEF 1.5 MİLYAR DOLAR İHRACAT

 

Türkiye'de yılda 3 milyon ton un ihraç edildiğine dikkat çeken Duyan, bunun 1 milyon 100 bin tonunun Mardin'de üretildiğini ifade etti.

 

Duyan, "Mardin Organize Sanayi Bölgesi bu yıl da ihracatta her ne kadar istediği rakama ulaşamamış olsa da mevcut şartlara göre iyi durumdayız. Un ihracatında Mardin 2020'de Türkiye birinciliğini kimseye kaptırmadı. Bu alanda Türkiye birinciliğimiz var. Unda, dünyada en fazla ihracat yapan ülke Türkiye'dir. Türkiye'de de en fazla ihracat yapan Mardin'dir. Türkiye, 3 milyon ton un ihraç ederken, bunun 1 milyon  tonu Mardin Organize Sanayi Bölgesi tarafından ihraç ediliyor. Türkiye'nin un ihracatının yüzde 35'ini biz karşılıyoruz. Mardin OSB'nin ihracat rakamı 903 milyon dolar oldu. Türkiye sıralamasında 19'uncu sıraya yükseldik. Aslında bizim hedefimiz 1 milyar doların üstündeydi. Geçmişte Mardin bunu gerçekleştirdi. 1 milyar dolar ihracatımız oldu.  OSB’de 6 bin işçi istihdam ediliyor. Pandemi süresince hiçbir işçi çıkarmadık. Amacımız ülkenin ve bölgenin ekonomisine katma değer sağlamaktır. İhracat ve yatırımda Mardin hiçbir zaman hızını kesmiyor, yatırımlara da devam ediyor" şeklinde konuştu

 

YILDA 250 BİN TON UN ÜRETİYOR

 

Mardin OSB'deki un fabrikası yetkilisi iş insanı Aydın Kurtay, günlük 250 ton un ürettiklerini ifade ederek, "Günlük un üretimimiz 250 ton. Yıllık 50 bin ton üretimimiz oluyor. Bunun 35 bin tonunu Irak'a ihraç ediyoruz. Geri kalan 15 bin tonu iç piyasadaki bayilerimize veriyoruz. Önemli olan kendi ülkesinde, kendi memleketinde yatırım yapmak. Un ve Makarna fabrikalarında 60’ın üzerinde işçi istihdam ediyorum. Pandemi süreci bizi etkilemesine rağmen işçi çıkarmadım. İşsizliği asgariye düşürmek için çalışıyoruz. Bu şekilde ülkemize faydalı bir sanayici olmaya çalışıyoruz. OSB'de 42 un fabrikamız var. Hepsi de Irak ve Ortadoğu ülkelerine yönelik çalışıyor" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, birincisi, Mardin,, 1, milyon, , ton, üzeri, un, ihracat, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı