Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 12:13
 
Tek Sermayesi Güvercinleri
250 bin liralık güvercinlerine gözü gibi bakıyor
KÜLTÜR Haberi
Tek Sermayesi Güvercinleri

 

 

Mardin’de 35 yıldır güvercin besleyen 45 yaşındaki Tufan Kırmızıoğlu, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in de beslediği ve 20 bin dolara alıcı bulan 'Miro' cinsi 70 güvercinine gözü gibi bakıyor. 

Güvercin Mardin’de Bir Tutkudur

Nasıl, Amasya'nın elması, Afyon'un kaymağı, Sivas'ın kangalı, Antep'in baklavası, Malatya'nın kayısısı varsa  Mardin'in semalarını süsleyen ve adeta kanat çırpan bir hazine konumunda olan güvercinleri vardır..

Mardin semalarından eksik olmayan güvercinler, sahipleri için de adeta bir tutkuya dönüşmüş. Bu tutkuya kapılan ve maaşının yarısını ı güvercinlere harcayan Tufan Kırmızıoğlu, Mardin'e özgü güvercinlerin yanı sıra özel olarak yetiştirdiği Saddam Hüseyin’in güvercinleri olarak bilinen Miro cinsi güvercinleri ile Mardin’de ün yaptı. Bir çok festivale katılan Kırmızıoğlu bu festivallerde de derecelere girmeyi başardı.

250 Bin TL Değerinde Güvercin Besliyor

250 bin TL değerindeki miro, risasi gümüş kaplama, yusufi, şarabi, portakal, zümrüt arap ve beyaz gözlü beyazlar güvercinleri için tarihi Mardin’deki evinde 20 bin TL’ye özel olarak döşediği odalarda güvercinlerine her türlü konforu sağlıyor.  Türk bayrağı altında yetiştirdiği her ırk güvercine  ayrı bir oda yaptırdı. Aylık 2 bin TL masraf yaptığı güvercinlere ise yazın özel serinletici cihazlar kışın ise özel ısıtıcı lambalar kullanarak güvercinlerini soğuktan ve sıcaktan koruyor.  Miro cinsi güvercinlerin fiyatı ise 20 bin dolar ile 50 bin TL arasında değişiyor. Yavruları ise teki 6 bin TL arasında fiyat biçiliyor. Hatta araba fiyatına bile güvercin bulunuyor.

 

 

Mardin’de her 5 evin 2’si Güvercin Besliyor

Mardin’de 5 evin 2’si güvercin besliyor. Güvercinsiz bir Mardin düşünemediğini anlatan  Kırmızıoğlu, “Bugün Mardin’de köklü ailelerin hepsi güvercin besliyor. Abdulkadir Paşa ailesi, Milli ailesi, Şahtanarlar, Munganlar, Ensariler, aşiretler, Hıristiyan aileler Mardin güvercini besliyor. Mardin’de tarihî evlerin damında mutlaka bir güvercin kümesi vardır. Bu şehirde güvercin beslemek bir sevdadır. Eşimle birlikte caddede gezerken bile gözüm havada güvercin arıyor. Mardin’de yaklaşık 30 bine yakın insanın güvercin besliyor. Stresin tek ilacı güvercin.  Şehir merkezinde yaşayanlar kuş hastasıdır. Yazın ikindi vaktinde damlarda güvercin uçuruluyor. Her damın ayrı güvercini var.” diyor.

 

 

Aylık 2 bin TL Masraf Yapıyor

 

Aylık olarak güvercinlere 2 bin TL masraf harcadığını kaydeden Kırmızıoğlu,”  Maaşımın yarısını güvercinlere harcıyorum.  Özel yem alıyorum. Buğday,darı,arpa ve evde hazırladığım özel karışım yemle besliyorum. Güvercinlerimi çocuklarım gibi bakıyorum.”

 

Güvercinlere Ayırdığım Vakti Aileme Ayıramıyorum

35 yıldır güvercinlere olan merakım nedeniyle  'Miro' cinsi güvercinleri beslediğini ifade eden Kırımızıoğlu,” Bu kuşları Irak'tan getirdim. Musul kuşu da deniliyor. Bu ırkı daha önce sadece Saddam Hüseyin besliyordu.  Bu ırkın yağlı, parlak olması gerekiyor.  Ama ben halen saf kan besliyorum. 35 yıldır bu ırk kuşları ile uğraşıyorum.  Çocuğumuza yedirmediğimizi bu kuşlara yediriyoruz.  Kuşlara ayırdığım vakti aileme ayıramıyorum. Gerçekten çok zor şartlar altında yetiştiriyoruz. Kuş beslemek bizim hobimiz, sevdamızdır. Biz kahvelere gitmiyoruz. Kuş sanatları ortamları dışında bir yere takılmıyoruz.  Mardin’de her 3 evde güvercin beslenir. Mardin güvercinlere bir sevda bir aşk gözü ile bakarak besliyor. “dedi

 

Miro güvercinin özellikleri.

Miro güvercinleri hakkında önemli ayrıntılar anlatan Kırmızıoğlu,” Fiziksel görüntüleri mükemmeldir. Miro'ların oyun özellikleri de oyun ve taklacıdır. Miro'lar Irak’tan kökenidir. Oyun kuşudur. Zor bulunan her kümes de çıkmayacak kuşlardan olması nedeni ile de meraklılar uçurup kaybetme riskini göze almıyor. Bu kuşu ön plana çıkaran özellikler rengi durusu paçaları en önemlisi fiziksel görünümü ön plana çıkarak kendini göstermektedir. Mirolar  yani Irak'ta oyun kuşu olarak beslenmektedir. Miro güvercini bol taklalı aşırı derecede, sert ve orta düzeyde uçarlar. Miro'nun tarihçesi yaklaşık 80 yıldır. Güvercin beslemek biz de zihinsel olarak bizde böyle rahatlık yaratıyor. Görmeden yapamıyoruz.  “

Stresi alıyor

İş yerinin stresini, insanların stresini kuşların yanına geldiğimiz zaman otomatik olarak aldığını kaydeden Kırmızıoğlu,”   Güvercinler bizim yaşama şansımız. İnsanın ne kadar sıkıntısı, derdi olursa olsun güvercinlerle on dakika geçirdikten sonra insanda ne keder kalır ne sıkıntı. Bu anlatmakla olmaz, bunu ancak yaşayan bilir. İş stresi, hayat Hiçbir şey düşünmüyorsunuz. Güvercin bir sevdadır bizim için.” şeklinde konuştu

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tek, Sermayesi, Güvercinleri,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Tek Sermayesi Güvercinleri
Yorumlar
Haber Yazılımı