Haber Detayı
02 Mayıs 2020 - Cumartesi 10:44
 
Sessiz şehir Mardin
Mardin’de, korona virüs salgınının önlenmesi amacıyla 30 büyük şehir ve Zonguldak’ta uygulanan 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ikinci gününde de tarihi kent adeta sessizliğe büründü.
YAŞAM Haberi
Sessiz şehir Mardin

Kentin caddeleri ve tarihi sokaklar adeta bomboş kaldı. Şehir adeta hayalet kentte dönüşürken,çocuklar vakitlerini adamlarda uçurtma uçurarak geçiriyor. Yaşlılar ise tarihi evlerin damlarında güneşin tadını çıkarmaya çalışıyor.

Yeni tip korona virüs salgını sebebiyle dördüncü kez uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ikinci gününde de Mardin’de yine sessizlik hakim oldu. Şehirde , yasağın ikinci günü yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu meydan, cadde ve sokakların boş kaldığı görüldü. Dışarı çıkma izni olanlar ise maske ve eldivenle çıkıyor. Şehrin farklı noktalarında yol kontrolü yapan güvenlik güçleri, gelen her aracı durdurarak kontrollerini gerçekleştiriyor. Yapılan denetimler ve alınan önlemlerle birlikte Mardinli vatandaşların sokağa yasağına riayet yüzde 99’u rivaye ederek evlerinde kalmayı tercih ettiği görülürken evde kalan çocukların da evlerinin damlarından uçurtma uçurduğu görüldü. Yaşlılar ise evlerinin damında güneşin tadını çıkarmaya çalıştı.

Corona Mardin turizmini durdurdu

Yılda 3 ile 4 milyon üzerinde yerli yabancı turistin ziyaret ettiği 7 bin yıllık tarihi geçmişi olan Mardin’de corona virüs salgını nedeniyle turizm tamamen durdu. Şehirde bulunan yaklaşık 70’ye yakın butik otel ve oteller 2 aydır kapalı durumda bekliyor.  Daha önce bahar ayları için alınan rezarvasyonlar iptal edildi.Esnaf ise turizmin durması ve 2 aydır iş olmaması nedeniyle zor günler geçiriyor.Özellikle turizm üzerinde iş yapan yüzlerce esnaf iflasın eşiğine geldi. Bir çok esnaf borcunu ödemek için krediye başvurmak  için bankalara koşuyor.  Esnaf,böyle devam ederse bir çok  iş  yerleri iflas edeceğini ve kepenklerini kapatmak zorunda kalacaklarını ifade ediyor. Turizmin kalbi olan Mardin’de turizimciler umudlarını yaz aylarına bağlamış durumda bekliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sessiz, şehir, Mardin,
Yorumlar
Haber Yazılımı