Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 12:48
 
Medreseye yakışmayan tabela
700 yıllık tarihi Kasımiye medresesinin önüne konulan dev Artuklu Üniversitesi yazılı tabela vatandaşın tepkisini çekti.
- Haberi
Medreseye yakışmayan tabela

Sultan İsa Medresesi Mardin'de hüküm süren son Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından 1385 yılında yaptırılan  Kasımiye medresesi geçtiğimiz günlerde Artuklu Üniversitesine devredildi.

 Kasımiye medresesine gelen ziyaretçiler medresenin önüne konulan dev Artuklu Üniversitesi tabelasını görünce şaşırıyor. Hem tarihi medresenin siluetini hem de yolu kapatmasına neden olan tabelanın ne amaçla oraya konuldu ise merak konusu oldu. Özellikle medresenin dış cephesini fotoğraflamak isteyen vatandaşlar fotoğraf çekmekte zorlanıyor. 

İsmini açıklamak istemeyen bir ziyaretçi, gördüğü manzara karşısında çok şaşırdığını belirterek, 700 yıllık tarihi medresenin önüne konulan tabela medreseye hiç yakışmadı aksine medresenin görüntüsü bozuldu. Bu kadar kocaman tabela koymanın ne anlamı vardır. Medreseye gelen turistler tabelayı değil medreseyi çekmek istiyoruz. Bu kadar kocaman tabela yerine standartlara uygun tarihi bozmayacak şekilde bir tabela konulması daha iyi olurdu.  Sit alanı içinde yer alan tarihi binalara bu tür tabelaların konması tarihi değerlere zarar verir. Dünyanın hiçbir ülkesinde tarihi binaların önüne böyle tabelalar konulmaz. Artuklu ismini taşıyan böyle bir üniversite nasıl böyle bir hata yapar anlayamıyorum. İnşalah en kısa zamanda bunu ortadan kaldırırlar. ”şeklinde ifadelerini kulandı

Öte yandan Artuklu üniversitesine devredilen  Kasımiye medresesi giriş çıkışları ücretli olması ve saat 17.00’dan itibaren ziyaretçilere kapalı olması da vatandaşların tepkisine neden oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Medreseye, yakışmayan, tabela,
Yorumlar
Haber Yazılımı