Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 15:33
 
MARDİNLİLERE SULTAN'IN HEDİYESİ
Yavuz Sultan Selim’in Mardin’e hediye ettiği Peygamber Efendimizin ayak izi bulunduğu Hatuniye Medresesi ziyaretçilerini bekliyor.
KÜLTÜR Haberi
MARDİNLİLERE SULTAN'IN HEDİYESİ

 

 

Resulullah Efendimizin ayak izleri İstanbul dışında Mardin'de Hatuniye Medresesi'nde de bulunuyor. Ayrıca burada Kutbettin İlgazi’nin annesi Sitti Raziye’nin yaptırdığı bu medreseye gömülmüş olduğu bilinmektedir.

Anadolu’nun ilk açık avlulu, revaklı, iki katlı, iki eyvanlı medresesi Mardin’deki Sitti Radviyye (Hatuniye) Medresesi’dir. Artuklu eserlerinin en önemlilerinden olan caminin içinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e ait olduğu kabul edilen ayak izi bulunmaktadır.

 

Yavuz Sultan Selim Mısır seferine giderken Diyarbakır ve Mardin civarından geçmiş. Mardin halkı kendi gönlü ile şehrin anahtarını Padişah'ın komutanlarına teslim etmiş. Sultan Selim bu hareketi çok beğenmiş ve Mısır seferinden döndükten sonra Mukaddes Emanetlerin bir kısmını Mardin emirine bırakarak Mardinlileri mükafatlandırmıştı.

 Ayrıca dünyada bilinen diğer Kadem-i Şeriflerin bir tanesi Hindistan'da Firuz Şah Tuğluk'un oğlu Feth Hanın türbesinde bulunuyor. Mısır'ın başşehri Kahire'de Kayıtbay Türbesi'nde ise iki adet mübarek ayak izi var.

Bilindiği üzere Osmanlı Sultanlarının hepsi Hazret-i Peygambere gönülden bağlı idiler. İşte o bağrı yanık Padişahlardan biri de I. Sultan Ahmed idi. Oldukça güzel şiirler yazan Padişah, Kadem-i Şerif şeklinde murassa bir sorguç yaptırmış ve ortasına mavi mine üzerine altınla kendisine ait olan bir şiiri yazdırmıştı.

 

Hatuniye Medresesi - Mardin

Hatuniye Medresesi’nin diğer ismi Sitti Radviyye Medresesi’dir. Medrese mimarisi açısından eyvanlı medreselerin öncü örneklerinden biri olarak kabul edilen medrese, 1176/7-1184/5 yılları arasında yapılmıştır.

Dikdörtgen bir alanı kaplayan, iki eyvanlı, revaklı avlulu, iki katlı olan bu yapı zamanla büyük değişiklikler geçirmiş, ilk hali oldukça bozulmuş, avlu yapısını da kaybetmiştir. Günümüzde medresenin ana eyvanı olması gereken mihraplı güney eyvanının kuzeyine revak bölümünü de içine alan bir duvar çekilmiştir. Ana eyvanda bulunan mihrap bezemeleri Artuklu Dönemi’nin zengin taş işçiliğine işaret etmektedir. Mihrabın yanındaki bir camekân içinde Hz. Muhammed’in ayak izi görülebilir. Cami haline getirilmiş olan eyvan kısmının doğusunda tromplu kubbeli kare bir türbe mekânı yer almaktadır. Kutbettin İlgazi’nin annesi Sitti Raziye’nin yaptırdığı bu medreseye gömülmüş olduğu bilinmektedir.

 

 

 

 

Arap gezgin İbn Battûta, Mardin’in dağ eteğinde kurulu, İslâm beldelerinin en büyük ve en güzellerinden biri olduğu, çarşılarının çok iyi bir şekilde inşa edildiği ve çeşitli dokuma imalâthanelerinin yanında değişik zâviyelerin, imarethanelerinin olduğu, tepede yer alan büyük kalesine “Kal‘atü’ş-şehbâ” dendiğini bize bildiriyor.

 

 

 

 

 

Sitti Radviyye (Hatuniye) Medresesi

 

Mardin’e gezi yapmayı planlıyor ve dini yerleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Sitti Radviyye Medrese ve Mescidi’ne muhakkak uğrayınız.

Şehir merkezinde Gül Mahallesinde olan medrese 882/1477 senesiyle 911/1505 senesi arasında yapılmıştır. Banisi, Artuklu hükümdarlarından Necmeddin Alpı (1152-1176)’nın hanımı Sitti Razviyye’dir. Hükümdar Necmeddin’in oğlu Kutbeddin İlgazi (1176-1184)’nin türbesi de buradadır. Medresenin bir de mescidi vardır. Evkafın aynı adı taşıyan hamamın kirası, Benabil Köyü’nün ¼ hububat hissesi, Deyr-i Zaferan’da bir bağ ve Nakr al- Kahv mezrasından gelen gelirden medresenin gelir ve gideri karşılanmıştır. Bugün için sadece bir bölümü ibadethane olarak kullanılmakta, kalan bölümler muhafaza edilmektedir. Farklı zamanlarda medresenin yapısıyla oynandığı için özelliğini yitiren binanın esas planı dışına çıkılmıştır. Medresenin bir kısmında iki sanduka bulunmuş olup Anadolu’nun ilk açık avlulu, revaklı, iki katlı, iki eyvanlı medresesi özelliğini de taşımaktadır.

 

Camii içinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e ait olduğu kabul edilen “ayak izi” de bulunmaktadır. Rivayete göre, Yavuz Sultan Selim Mısır seferine giderken Diyarbakır ve Mardin civarlarından geçer. Mardin halkı kendi gönlüyle şehrin anahtarını Yavuz'un komutanlarına teslim ederler. Sultan Selim, Mardinlilerin bu davranışını çok taktir eder ve Mısır seferinden dönerken, kutsal emanetlerden bir kısmını Mardin emirine bırakıp Mardinlileri ödüllendirir. İşte bu Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ayak izi o zamanlarda bırakılan kutsal emanetlerin bir parçasıdır.

 

 

 

Mihrabın Özelliği

 

Camide bulunan iki mihraptan birini anlatan ve okul harçlığını çıkaran genç Mardinli, özetle şu ifadelere yer vermişti: “Mihrapta anlatılmak istenen; birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşarsanız (iki sütun), Allah’ın birliğine inanır (lâleler), Peygamber efendimiz(s.a.v.)’in sünnetine uyarsanız (40 gül), sahabenin yolundan giderseniz (yıldızlar), İslamiyetin beş şartını yerine getirirseniz(beş temel taş), bir güneş gibi doğar, parlarsınız ve cennetin sekiz kapasının (sekiz oluk) birisinden cennete girersiniz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MARDİNLİLERE, SULTAN'IN, HEDİYESİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MARDİNLİLERE SULTAN'IN HEDİYESİ
MARDİNLİLERE SULTAN'IN HEDİYESİ
Yorumlar
Haber Yazılımı