Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 14:39
 
Mardin Yerel Üzümü '' Mezruna ''
Mardin'in meşhur aromasıyla damakları tatlandıran mezrone cinsi üzümünün hasadı başladı.
YAŞAM Haberi
 Mardin Yerel Üzümü '' Mezruna ''

Yaklaşık 15'e yakın çeşidi bulunan Mardin, Midyat ve Ömerli ilçesinde yetişen  yerli üzümü olan mezruna  genellikle ilçeye bağlı köy ve mahallelerden şehir merkezine getirilerek yol üstü ve pazarlarda  kilosu 4 ile 5 TL arasında satılıyor.

Mezopotamya'nın bereketli topraklarında yetişen köylülerin geçim kaynağı olan Mardin, üzüm üretiminde Türkiye'de ilk 5 il arasında yer alıyor.

Ağustos ayından başlayarak kasım ayının sonuna kadar organik koşullarda yetiştirilen 23 çeşit üzüm, Mardin’de vatandaşların ağızlarını tatlandırıyor.

 

Mezruna yetiştiricisi Mehmet Akdoğan, Mardin ve ilçelerinde organik koşullarda yetişen 23 yerel genli üzüm türü bulunduğunu belirterek, bunların arasında en makbulu mezruna üzümü olduğunu söyledi.

 

Ağustos ayından kasım ayına kadar yaklaşık 4 ay boyunca bağ bozumu işlemi devam etiğini ifade eden Akdoğan,” Üzümler içerisinde sofralık ve şıralık olan da var, pestil, pekmez ve sucuk yapılan cinsimiz de var. Dolayısıyla yüzyıllarca burada üzüm üretimi yapılmış. Mezrone belki de dünyanın en güzel aromalı üzümüdür.  Üzümün lezzetini kuru toprakta su vermeden yetiştirilmesinden alıyor. Biz su vermeden, ilaç kullanmadan organik şekilde yetiştiriyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Mardin, Yerel, Üzümü, '', Mezruna, '',
Yorumlar
Haber Yazılımı