Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 13:46
 
Mardin sokaklarını Rahvan atları süslüyor
Rahvan atları Mardin’in kültürel mirası olarak asırlardır bu topraklarda nal koşturmuştur. Bu binlerce yıl Mardin bölgesinde ıslah edilmiştir. Tarih boyunca Anadolu’nun birçok yerinde rahvan at kullanıldığı kanıtıdır.
kültür Haberi
Mardin sokaklarını Rahvan atları süslüyor

Mardin’de Rahvan at merakı asırlardır Mezopotamya’nın bereketli topraklarında dört nala koşturan atların yarışları devam ediyor. Her yıl  20  ilden yaklaşık 100 civarında yarış atı Mardin’e getirilerek yarışmalara katılıyor ve Rahvan at yarışları büyük ilgi görüyor.

Tarih boyunca birçok göç alıp göç vermiş Anadolu’da, ortak karakter taşımakla birlikte kesin morfolojik ırk özelliklerine sâhip at tiplerini bulmak zor, tam belirgin, sıralanmış tiplerden dahi söz etmek çoğu zaman imkânsızdır.

Yâni tipler az çok, şu ya da bu şekilde birbirine karışmış olup belirli morfolojik özellikler arz etmezler. Türkiye atlarını genel olarak aralarında geçiş formu gösteren gruplara ayırmak mümkündür. Her ne kadar bu gruplar için tipten öte, “Çukurova atı”, “Uzunyayla atı”, “Canik atı” Mardin’in Rahvan atı  gibi isimlendirmeler kullanmak yanlış olsa da bunlar öteden beri halk arasında kullanılan genel geçer, yerleşmiş tâbirlerdir. Ancak bunun aslında saf kanlık ifâde etmediğini unutmamak şarttır.

Türkiye’de Cumhuriyetle birlikte yarış atı olarak saf kan Arap ve İngiliz atı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hatta bu konuda orijinallerinden daha üstün numûneler elde edilmiştir. Bu cümleden olarak Urfa, Mardin ve Diyarbakır’da öyle Arap atları yetişmiş ve yetişmektedir ki emsallerini ünlü Arap aşîretlerinde bile bulmak imkânsızdır.

Rahvan atları Mardin için bir kültürdür

Mardin Rahvan Atları Kulübü Başkanı Mehmet Emin Dündar, Bugün Geleneksel ata sporlarımızdan olan rahvan atları Mardin’in simgesi olduğunu belirterek, Bu kapsamda rahvan at yetiştiricileri birliği her yıl düzenlenen Rahvan at yarışlarında Mardin’de bir araya geldiğini söyledi.

Netice itibariyle rahvan at yetişirciliği bizim geleneksel ata sporlarımızdan ve yaşatılması gereken destek verilmesi gereken spor dallarından bir tanesi olduğunu ifade eden Dündar,”  Osmanlı devletimizden itibaren rahvan at yetiştiriciliğine çok önem verildiğini biliyoruz. Rahvan atları Mardin’in kültürel mirasıdır yani geleneğidir. Bu binlerce yıl bizim bölgemizde ıslah edilmiştir. Anadolu’nun birçok yerinde rahvan at kullanılmıştır. Mardin’de geleneksel federasyon adına yapılan yarışlar 1996 yılından beri devam ediyor. Daha önce bunlar mahalli yerlerde gelin alaylarının önünde, ama gelin alaylarının önünde cirit oynanırdı. Onlarda Arap atı kullanırdı”.

Rahvan at sahibi Mehmet Toprak, Rahvan atı Mardin’in kültür geleneğinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, Rahvan atı benim için bir sevdadır. Babamdan gelen bir geleneği sürdürüyorum. Atlarımızı eğitiyoruz biniyoruz. İşte Taylıktan çıkardıktan sonra Kategori olarak yarışa hazırlıyoruz. Şimdi bu atımız baş altı kategorisinde yarışacak bir at. 4’lü taylar, 3’lü taylar deste olarak değişiyor. Her ata uygun bir kategorisi var. Atın özelliğine göre, Süratine göre, Hızına göre değişiyor bunlar tabi”. Bizim için Rahvan atları bir sevdadır .”diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin, sokaklarını, Rahvan, atları, süslüyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mardin sokaklarını Rahvan atları süslüyor
Mardin sokaklarını Rahvan atları süslüyor
Yorumlar
Haber Yazılımı