Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 14:16
 
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı
Mardin'in Artuklu ilçesinde "Tarımda İstihdam Projesi" kapsamında Suriye sınırına yakın arazilerde 2 yıl önce ekimi yapılan lavantadan bu yıl 16 bin demet toplandı.
EKONOMİ Haberi
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı

Buğday ve arpadan umduğunu bulamayan Mardinli çiftçiler çareyi lavanta ekmekte buldu.
Türk Kızılayın toplum merkezlerinden faydalanan ihtiyaç sahipleri için Avrupa Birliğinin desteğiyle başlatılan "Tarımda İstihdam Projesi" kapsamında sınıra sıfır noktada bulunan Küçükköy Mahallesi'nde 2 yıl önce 5 dönümlük arazide lavanta ekildi.
Suriye sınırında lavanta hasadı başladı
Yıldız ailesine ait arazide ekilen lavantalar, çoğunluğu kadın 32 Türk ile Suriyeli çiftçi tarafından toplandı.Toplanan 16 bin lavanta demeti, kurtulmasının ardından Isparta’ya gönderilecek. Buradan sağlanan gelir de çiftçilere dağıtılacak. 
Suriye sınırında babadan oğula çiftçilik yapan tarla sahibi Kahraman Yıldız,bu yıl farklı bir ekim yaparak  5 dönüm araziye lavanta ekimi yaptıklarını söyledi.
 Önümüzdeki yıllarda 50 dönüme çıkarmayı planladığını belirten Yıldız,” Köyümüz Suriye sınıra sıfır noktada, sınır boyunca lavantalar çok hoş koku yayıyor.  Buğday ve arpadan eskisi gibi para kazanamıyoruz .  Bu yıl böyle bir karar aldım. Ve tarlama lavanta ektim.”dedi
Hasattan yüksek kazanç beklediklerini ifade eden Yıldız,” 5 dönüme ektim. Önümüzdeki yıllarda 50 dönüme çıkarmayı planlıyorum. Köyümüz sınıra sıfır noktada, sınır boyunca lavantalar çok hoş koku yayıyor. Herkese tavsiye ediyorum. Bölge halkına çiftçilerimize tavsiye ederim. Burada yağ fabrikası oluşturulursa ekili alan daha da artar." diye konuştu.
Mevsimlik işçiler artık batı yerine kendi memleketlerinde çalışıyor
İşçilerden sorumlu Sultan Akay da daha önce batı illerine çalışmaya gittiklerini, şimdi ise burada iş imkanı bulduklarını ifade etti.
Akay,”  Lavantadan geçen yıl az verim aldıklarını, bu yıl hasadın daha iyi geçti. "Bölgede lavantanın ne olduğunu bilmiyorduk. Tük Kızılayın desteğiyle ekimi gerçekleştirildi. Hasat yaptık. Kimi topladı kimi de demet bağladı. Daha sonra kurtulacak ve Isparta'ya götürüp satılacak.Sınıra sıfır noktadayız, burada ekmeğimizi kazanıyoruz. Allah'a şükürler olsun 5 dönüme 16 bin bağ topladık. Gelecek yıl inşallah daha güzel olacak."şeklinde konuştu.
Tarlada çalışan Esma Sultan Ergin de ekmeklerini lavanta toplayarak kazandık. Sabah tarlaya geliyoruz akşama kadar ekmeğimizi çıkarıyoruz. Sınıra yakın, helal paramızı kazanıyoruz. Lavantanın kokusu güzel, çalışmak zevkli." diye konuştu.
Suriyeli Ahmet Şeğe de 7 yıl önce Türkiye'ye geldiklerini, burada ekmeklerini kazandıklarını dile getirdi.
Ülkelerine yakın bir yerde ekmeklerini kazandıkları için mutlu olduklarını kaydeden Şeğe, "Burada Türk kardeşlerimizle birlikte çalışıyoruz. Türk devletine, Türk Kızılay'a çok teşekkür ediyoruz. Bize böyle bir imkan sağladı, çok güzel oldu. İnşallah bir gün savaş biterse ülkemize biz de dönmek isteriz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin’li, çiftçiler, lavanta, hasadı, başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı
Mardin’li çiftçiler lavanta hasadı başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı