Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 18:53
 
Mardin'in Yükünü Eşekler Çekiyor
Tarihi dokusu, dilleri, dinleri, ırkları, örf ve adetleri ile dünyada eşine az rastlanan kentlerden biri olan Mardin'de, dar sokaklar yada yüksek merdivenler yüzünden insanlar yüklerini ya eşeklerin ya da hamalların sırtında taşımak zorunda kalıyor.
YAŞAM Haberi
 Mardin'in Yükünü Eşekler Çekiyor

7 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin'de dar sokakların çokluğu ve yüksek merdivenler nedeniyle vatandaşlar asırlardır yüklerini evlerinde besledikleri eşeklerin veya ekmek parası için çalışan hamalların sırtında taşıyor.

1085 rakımlı kartal kalesi yamacında kurulan Mardin'in dar sokaklarından geçemeyen araçların yerine eşekler, eşeklerin geçemediği sokaklarda da hamallar devreye giriyor. Hemen hemen her sokakta ve çarşıda gezerken karşınızda mutlaka ya bir yük eşeği veya sırtında 100- 150 kilo yük taşıyan hamallarla karşılaşırsınız. Sokakların dar olması nedeniyle araçların geçemediği Mardin'in sokaklarını temizlemek için belediye çöp temizliğinde kadrolu çöpçü eşekleri kullanıyor.

50 kadrolu eşek sokakları temizliyor

Yetkililer, Mardin'in konum itibari ile yüksek rakımlı olduğu için günlük yaşamda en çok eşeklerden istifade ettiklerini söylüyor.  "Dar sokaklar ve dik merdivenler yüzünden mahalle ve sokak aralarına araçlar giremiyor. Mardin'in temizliğini yapmak için mecburen kadrolu eşekleri kullanıyor. Belediye bünyesinde bulunan yaklaşık 50 kadrolu çöpçü eşeği bir çok mahallenin temizliğinde kullanıyor. Bu nedenle çöpçü eşeklere özenle bakılıyor. Veteriner hekim kontrolünde haftalık muayeneleri yapılan eşeklerin yemlerini zamanında veriyor, günlük bakımlarını aksatılmıyor. Yıllardır Mardin'in çöpünü taşıyan eşekleri yaş itibari ile bazen de emekliye bile sevk ediliyor."

Yük taşımada hem ekonomik hem de rahat olan eşeklerin kullanılması, vatandaşların da ekonomik yönden rahatlatmasına vesile oluyor. Mardin'de bu yolla ekmek parasını kazanan yaklaşık 100'ün üzerinde eşek sahibi sabahtan akşama kadar kentin çeşitli mahalleleri ve sokaklarına yük taşıyor.

Mardin'in çöpünü bile 100 yıldan beri eşekler temizliyor

 Mardin'de hayatın her alanında eşeklerin kullanıldığını belirten vatandaşlar ise, "Ev yapmak isteyen vatandaşlar araçların giremediği sokak ve yollarda eşekleri kullanarak, kumunu, çimentosunu, taşını taşımak zorunda kalıyor. Mardin'in çöpünü bile 100 yıldan beri eşekler temizliyor. Ayrıca çarşı pazarda alışveriş yaptığımız zaman çoğu kez yükümüzü eve götürmek için eşekleri tercih ediyoruz. Ayrıca burada hamalları da unutmayalım. Onların da büyük emeği vardır. Onlar da eşeklerin geçemediği dar sokaklardan geçip vatandaşın yükünü sağlam bir şekilde evlerine ulaştırıyor. Hem ucuz taşıyorlar hem de yükü hasarsız ve zamanında eve teslim ediyorlar. Burada birçok vatandaşımız ekmeğini bu yolla kazanıyor."  

20 yıldır eşeğinin sırtından ekmek parası kazandığını belirten Emin  Tokmak , yaz aylarında işlerinin daha çok açıldığını söyledi. Tokmak , "Mardin'in tepede olması nedeniyle yolları dar ve merdivenlidir. Bu nedenle araçlar buradan geçemiyor. Vatandaşlar da yüklerini eve götürmek için eşekleri tercih ediyor. Günde ortalama 5 sefer yapıyoruz. Ekmek paramı emektar eşeğimin sırtından kazanıyorum. Benim gibi 100'e yakın arkadaşım ekmeğini bu yoldan kazanıyor." ifadesini kullandı.

15 yıldır ailesinin geçimini sağlamak için hamallık yaptığını belirten Hasan Acur da, günde ortalama iki üç sefer yük taşıdığını belirterek, "Bazen 100 kilo bazen de 150 kilo ağırlıkta yükler geliyor. Bunları ekmek parası için taşıyoruz. Bazen iki bazen de üç kilometre sırtımızda kilolarca yükle Mardin'in dar sokaklarını ve merdivenlerini tırmanıyoruz. Mardin'in dar sokakları olduğu için araçlar buradan geçemiyor. Vatandaşlar yüklerini evlerine götürmek için daha çok bizi tercih ediyorlar. Ailemin geçimini ve çocuklarımın okumasını bu şekilde sağlıyorum. Bundan hiç şikâyetçi değilim. İşsiz kalmaktansa hamallık yapmayı tercih ediyorum." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Mardin'in, Yükünü, Eşekler, Çekiyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 Mardin'in Yükünü Eşekler Çekiyor
 Mardin'in Yükünü Eşekler Çekiyor
 Mardin'in Yükünü Eşekler Çekiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı