Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 15:57
 
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Mardin'de Yavaş Yavaş Tezgahlarda Yerini Alan Yeni Mahsül Cevizli Sucuk Avrupalıların Gözde Tatlısı Oldu.
ekonomi Haberi
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda

Mardin'de yavaş yavaş tezgahlarda yerini alan yeni mahsül cevizli sucuk Avrupalıların gözde tatlısı oldu.

Mardin’de köylüler tarafından geleneksel yöntemlerle hazırlanan cevizli sucuk yapımı devam ediyor. Üzümler ezilip, kazanlarda kaynatıldıktan sonra ipe dizilen cevizlerin bulamaca batırılarak elde edilen cevizli sucukların kilosu 80 liradan alıcı buluyor.

Bağ bozumu ile başlayan cevizli sucuk üretiminde bu yıl Mardin'de beklenenin üzerinde üretim bekleniyor. Mardin ve bölgesinde özellikle sonbahar aylarının son günlerinde yapımına başlanan cevizli sucuk, kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyor.

Zınnar Vadisi'ndeki zengin üzüm bağlarında üretilen şıradan yapılan ve ünü birçok Avrupa ülkesine kadar yayılan cevizli sucuk özellikle Almanya, Danimarka,İsveç, Hollanda, Fransa ,Belçika Katar, Dubai, ve İran ülkelerinden özel sipariş üzerine alıcı buluyor.

Son yıllarda Arap ülkelerinin yoğun ilgisini alan cevizli sucuk Mardin'de bir ticari sektör haline geldi. Kilosu 60 ile 80 TL arasında satılan cevizli sucuğun insan sağlığına da birçok faydası bulunuyor. Pekmez ve cevizden yapılan sucuklar kış mevsiminin vazgeçilmez tatlısı olarak büyük ilgi görüyor.

10 ton Cevizli Sucuk Avrupa ve Arap ülkelerine gönderildi

Hazırlanması kadar satışının da zor olduğunu belirten sucuk üreticisi ve satıcısı Mesut Irmak, Mardin bölgesinde özelikle Zınnar Vadisi'nde bulunan üzüm bağlarında üretilen mezruna üzüm şırası ve cevizin karışımı ile elde edilen cevizli sucuğu birçok Avrupa ülkesine sipariş üzerine gönderdiklerini söyledi.

Sonbahar aylarında hazırlanan cevizli sucuk imalatının bir ay boyunca sürdüğünü ifade eden Irmak, "Modern yaşamın içinde özellikle apartmanlarda ikamet etmenin artmasıyla şehirlerde yapımı zorlaşan cevizli sucuk, bugün artık daha çok köylerde yapılarak, köylülerin geçim kaynağı olmuş durumda. Hazırladığımız yarım cevizli sucuğun kilosunu 60 TL, tam cevizli sucuğu ise 80 TL'den satıyoruz. Her yıl ortalama 8ile 10 ton arasında cevizli sucuk üretiyoruz. Ürettiğimiz sucukları Almanya, Danimarka, İsveç, Hollanda, Fransa, Belçika Katar, Dubai, ve İran gibi ülkelere gönderiyoruz.  Tamamen kendi üretimimizdir. Hiçbir kimyasal katkısı yok. Organik olarak üretilen üzüm şırasından ve cevizden üretiyoruz. Mardin'e gelen yerli ve yabancı turistler cevizli sucuğa büyük ilgi gösteriyor. Sağlığa son derece faydalı olan cevizli sucuk kış aylarında sofralardan eksik edilmeyecek bir kış yiyeceğidir." dedi.

Cevizli Sucuk Enerji Deposu

Uzmanlar, özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendiren cevizli sucuğun enerji, mineral ve vitamin yönünden zengin olan geleneksel gıdalardan bir tanesi olduğunu ifade ediyor.

Yapısında bulunan nişasta, şeker ve cevizdeki yağdan dolayı iyi bir enerji kaynağı olduğunu bilgisini veren uzmanlar,” Pekmez ve cevizden dolayı da iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olup, ayrıca ceviz protein de içermektedir. Enerji gereksinimi fazla olan bireylere (zayıf olanlara, sporculara, gebelere, ağır işte çalışan işçilere) önerilebilecek besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Sadece enerjisi yüksek, besleyici değeri olmayan ve dengesiz beslenmeye yol açan hazır ürünlere (şekerlemeler, şekerli içecekler, cipsler, bisküviler vb.) yerine tercih edilmesi önerilebilir." Bilgisini veriyor.

 

Tatlı yerine cevizli sucuk yiyin

Geleneksel gıdalarımızdan biri olan cevizli sucuk besin bileşimi açısından değerlendirildiğinde enerji ve besin öğeleri yönünden zengin bir gıdadır.

İçerisine giren yağlı tohumlar nedeniyle protein, yağ (özellikle doymamış yağ asitlerinden zengin) ve antioksidan özelliği olan yağda eriyen E vitamini, mineraller ve diğer vitaminler ile üzüm şırası ve pekmezin bileşiminde bulunan mineraller ve vitaminlerden dolayı besleyici değeri yüksek enerji veren bir gıdadır.

Enerji gereksinimi fazla olan bireylere (zayıf olanlara, sporculara, gebelere, ağır işte çalışan işçilere) önerilebilecek besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Sadece enerjisi yüksek, besleyici değeri olmayan ve dengesiz beslenmeye yol açan hazır ürünlere (şekerlemeler, şekerli içecekler, cipsler, bisküviler vb.) yerine tercih edilmesi önerilebilir.

 

Cevizli Sucuğun Yapılışı:

Cevizli sucuk ülkemizde maraş sucuğu, köme, bandırma ve şeker sucuk gibi değişik isimlerle üretilmektedir. İplere dizilen cevizler ya üzüm şırasının nişasta ile kaynatılıp hazırlanan peltesine veya pekmezin nişasta ile kaynatılıp hazırlanan peltesine daldırılarak hazırlanır.

Cevizli sucuğun bileşimi:

Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar B grubu vitaminleri, mineraller, yağ ve proteince zengindirler. Yağ içerikleri yüksek olmalarına karşın bitkisel kaynaklı oldukları için kolesterol içermezler. Fındık tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olup, ceviz tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte omega-3 yağ asitlerinden de zengindir.

 

 

 

Ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar doymamış yağ asitleri, E vitamini içerdiği için koroner kalp hastalığı ve kanser riskini azaltırlar. Ayrıca içerdiği protein önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Ceviz besin değeri yönünden oldukça zengindir. 651Kcal enerji verir. Kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, tiamin, niasin ve askorbik asit içermektedir.

 

 

 

Ceviz, üzüm şırası ve pekmez vücudun normal metabolik süreçleri için gerekli birçok minerali de yoğun olarak içermektedir. Ceviz, üzüm şırası ve pekmez kemiklerin ve dişlerin yapımı ve gelişimi, kas ve sinir sistemi ve kan pıhtılaşmasında önemli rolü olan kalsiyum kaynaklarındandır. Cevizli sucuk tüketilerek kalsiyum gereksinmesinin bir kısmı karşılanabilir.

Demir büyük çoğunlukla hemoglobin yapısında bulunduğundan yetersizliğinde hücrelere oksijen taşınamamakta bu da bitkinlik ve kansızlıkla sonuçlanmaktadır. Bitkisel gıdalardaki demirin emilimi düşük olduğundan ekonomik nedenlerle hayvansal gıdaları yeterince tüketemeyen kişilerde kansızlık ortaya çıkabilmektedir. Cevizli sucuk gibi mineral içeriği yoğun gıdalar tüketilerek günlük demir ihtiyacının bir kısmı karşılanabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin'in, Cevizli, Sucukları, Avrupa, Yolunda, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Mardin'in Cevizli Sucukları Avrupa Yolunda
Yorumlar
Haber Yazılımı