Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 17:34
 
Mardin’de Yolsuzluk Davası devam ediyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde önceki kayyum Vali Mustafa Yaman döneminde yapılan usulsüzlük ve yolsuzluklarla ilgili 7’si tutuklu 14 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.
gündem Haberi
Mardin’de Yolsuzluk Davası devam ediyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Eylül 2016’da kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman döneminde yaşanan yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, zimmet ve dolandırıcılık gibi birçok suçla ilgili yürütülen soruşturmaya sonucunda 7’si tutuklu 14 sanık hakkında açılan dava yargılamasına başlandı. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması dün görülen görülmeye başlayan davanın tutuklu sanıkları arasında Vali Yaman’ın yeğeni olarak nam salan Yunus Emre Akça, dönemi belediye yöneticilerinden Berkehan Aslan, Mehmet Derviş Düzgören, belediye müdür yapılan ve cinsel saldırı suçundan daha önce 11 yıl hapis cezası alan polis memuru Ercan Uysaler ile iş insanları Adnan Yüksel, Ahmet Acay ve Turaç Altaş bulunuyor.

Vali Yaman’ın “kara kutusu” olarak bilinen dönemin Özel Kalem Müdürü ve halen AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez’in danışmanı olan Cengiz Ergül, Yaman’ın danışmanı olan Bülent Erdolu, dönemin Kent AŞ. Genel Müdürü ve DEDAŞ Mardin İl Müdür Mehmet Bulut, Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım, belediyenin araç kiralama işlerini yaptığı Şeyhmus Demir, Mali Müşavir Erdoğan Girgin davada tutuksuz olarak yargılanıyor.

“Kayyım Dönemi Ana Dosya” olarak adlandırılan dava yargılaması, 4. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun küçük gelmesi nedeniyle 3. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülmeye başlandı.

Tutuklu sanıklardan bir kısmı duruşma salonunda hazır edilirken, diğerleri tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Mahkeme salonuna gel tutuksuz sanıklardan bazıları bulundukları kentlerden yine SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı. 3 gün boyunca devam edecek duruşmalara sınırlı sayıda izleyici alındı.

Ardından Songül Kılıç’ın ifadesi ile devam edilirken, mahkeme duruşmaya ara verdi.

KAYYUM DANIŞMANI DURUŞMAYA KATILMADI

Yargılamaya dair edinilen bilgilere göre, kimlik tespiti yapılmasıyla başlayan duruşmada mahkeme başkanı, mazeretsiz duruşmaya katılmayan tutuksuz sanık Bülent Erdolu’nun sonraki oturumlarına katılmaması halinde hakkında yakalama kararı çıkarılacağı ihtarında bulundu.

‘DEVLETTEN TAKDİRNAME ALDIM’

Duruşmada ilk olarak döneminde Kent AŞ. Genel Müdürü ve DEDAŞ Mardin İl Müdürü olan Mehmet Bulut’un savunması alındı. Kent AŞ. Genel Müdürlüğü görevine kendi isteği ile gelmediğini dile getiren Bulut, “Kayyım Mustafa Yaman’ın talimatı ile görevlendirildim. Kent AŞ.’de görevde olduğum süre içinde huzur hakkı olarak tek kuruş almadım. HDP’nin gelmesi ile beraber bütün arkadaşlar maaşlarını almaya başladı. Biz kamu görevi olarak bakıyorduk, o nedenle kayyum döneminde para almıyorduk. Devletin bir kuruşu boğazımdan geçmemiştir” savunmasında bulundu.

Bulut, haklarındaki bilirkişi raporunu ise, raporu hazırlayan kişilerin Kızıltepeli olmasından ötürü kabul etmediğini ifade etti.

Bulut, “Bulunduğum konum itibariyle bütün çiftçilerle sorun yaşamaktayım. O nedenle bilirkişi raporunu kabul etmiyorum. Sorunlar yaşıyorum, kiramı ödeyemiyorum yaşananlardan dolayı. Büyük bir mağduriyet yaşıyorum. Operasyonun ilk döneminde tutuklanmamızı örgütün bütün medyası bayram havasında yazdı. Hakaretler eşliğinde haberler yapıldı. Mağdurum ben. O dönemde devletin tüm kurumlarından, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, belediyelerden, valilerden tak plaket alan biri olarak şimdi burada yargılanmak çok zorumuza gitmektedir” ifadelerini kullandı.

Davanın ilk duruşmasının ikinci bölümü bugün görülmeye devam ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin’de, Yolsuzluk, Davası, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı