Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 13:01
 
Mardin'de uygulandı, 81 il'e yayılacak
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük aile işletmeleri kapsamında gençlerimize ve kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapmaya devam ettiklerini belirterek, hibe müjdesi verdi. Bakan Pakdemirli ayrıca Mardin, Düzce, İzmir ve Amasya'da pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi’ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da açıkladı.
ekonomi Haberi
Mardin'de uygulandı, 81 il'e yayılacak

Ülkemizde tarımsal işletmelerin büyük bölümünü oluşturan küçük aile işletmelerinin büyük işleme tesisi oluşturmak için ekonomik güçlerinin yeterli olamadığını belirten Bakan Pakdemirli, bu kapsamda özellikle gençleri ve kadınları destekleyerek bu işletmelerin pazardaki paylarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu doğrultuda hibe müjdesi veren Bakan Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma yatırırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine yüzde 50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık” dedi.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİNDE ÖNCELİK TANINACAK ALANLAR

Bakan Pakdemirli yüzde 50 hibede öncelik tanınacak alanları da şu şekilde örnekledi:
“Genç ve kadın olması, kırsal da yaşıyor olması ve birincil tarım ürünlerini işleyerek katma değerli ürünlere dönüştürecek küçük ölçekli tesis kurmak istemeleri. Örnek işletmeler; Salamura yaprak tesisi, Bal İşleme ve Paketleme Tesisi, Sebze Meyve Kurutma Tesisi, İstiridye Mantarı Üretim Tesisi vb.”

UZMAN ELLER PROJESİ 81 İLE YAYILACAK

Bakan Pakdemirli ayrıca 4 ilde (Mardin, Düzce, İzmir, Amasya) pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi’ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da belirtti.

'LİSANSLI DEPO DESTEĞİ' KAPSAMINDA, 16.4 MİLYON LİRA DESTEK

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, "Ticaret Bakanlığınca belirlenmiş ve Bakanlığımıza bildirilmiş 95 lisanslı depoya 2020 yılı ikinci dönem için toplamda, bu hafta Cuma günü 16.4 milyon lira, saat 18.00 itibariyle kira bedeli olarak ödenecek." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin'de, uygulandı,, 81, il'e, yayılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı