Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 14:48
 
Mardin'de korona virüs test laboratuvarını kuran akademisyenlere plaket
Mardin Devlet Hastahanesinde korona virüs test laboratuvarının kurulmasına katkı sağlayan akademik personele Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü tarafından başarı belgesi ve plaket verildi.
YAŞAM Haberi
Mardin'de korona virüs test laboratuvarını kuran akademisyenlere plaket

Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenlerinin katkısı ile Mardin Devlet Hastanesinde pandeminin tespiti ve bulaş riskini izole etmek maksadıyla test sayısının artırılması, hızlı vaka tespiti ve karantina süreci ile virüsün yayılmasını önlemek için 'Real-time PCR' laboratuvarı kuruldu.

Konu ile ilgili bilgi veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlü, Mardin Devlet Hastanesinde oluşturulan ve PCR laboratuvarının kurulmasında büyük emek sarf eden Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı öğretim görevlisi M. Yunus Emre ile Dr. Ümmügülsüm Tükenmez Emre'ye özverili çalışmalarından ve hayati öneme sahip katkılarından dolayı teşekkür ettiklerini açıkladılar.

Mardin Devlet Hastahanesinde kurulan ve yaklaşık bir ayı geçkin süredir hizmet veren PCR laboratuvarında günde 300'ü aşkın test yapıldığını ve bu sayının gerek duyulması halinde 600'e ulaşabilme kapasitesine sahip olduğunu aktaran öğretim görevlisi Mustafa Yunus Emre, laboratuvarın kurulması esnasında Mardin'de bulunan tüm ilçe hastanelerinde görev yapan 12 biyoloğa korona virüs test analiz cihazının kullanımı için eğitim verdiklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Rektör tarafından Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı öğretim görevlisi M. Yunus Emre ile Dr. Ümmügülsüm Tükenmez Emre'ye başarı belgesi ve plaket takdim edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin'de, korona, virüs, test, laboratuvarını, kuran, akademisyenlere, plaket,
Yorumlar
Haber Yazılımı