Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 12:09
 
Mardin’de İlk Defa Kapalı Artroskopik Ameliyat Gerçekleşti
Mardin Devlet Hastanesinde ilk defa Tendon sorununa yönelik kapalı Artroskopik ameliyat gerçekleşti
sağlık Haberi
Mardin’de İlk Defa Kapalı Artroskopik Ameliyat Gerçekleşti

Mardin Devlet Hastanesinde Ayak Bileğindeki Ağrılardan Dolayı Hastaneye Başvuran 55 Yaşındaki Gülseren Bilbay, İlk Defa Gerçekleştirilen Ayak Bileği (Tibialis Posterior) Tendoskopisi Ameliyatı ile Sağlığına Kavuştu.

Ameliyatı Gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Uzmanı Dr. Caner Çitak yaptığı açıklamada , Artroskopik uygulamalar diz, omuz, kalça ve ayak bileği gibi bölgelerde, özellikle eklem temelli hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılan kapalı bir cerrahi uygulama yöntemi olduğunu söyledi.

 Artroskopi uygulamaları ucunda görüntüleme mekanizması yani optik kamera ve ışık bulunan artroskop ile gerçekleştirdiğini belirten Çitak,” Genellikle ayak bileği eklemindeki rahatsızlıkların tanı ve tedavisinde artroskopik uygulamalara başvurulmaktadır. Tibialis Posterior Tendon, aşil tendonuyla birlikte ayak bileğinde ağrıya neden olan en sık tendon kaynaklı ağrı nedenidir. Tibialis posterior tendon sorunları sıklıkla 40 yaşından büyük kadınlarda görülür. Hipertansiyon, şeker hastalığı, ayak bileği çevresine uygulanan enjeksiyonlar, bazı romatizmal hastalıklar ve travmalara bağlı olarak tendon hasarı oluşabilmektedir. Ayak bileği çevresi tendon hasarları, toplumda sık görülen, hastalarda ağrıya neden olan, iş kaybına sebep veren ve sık sık polikliniğe başvuruya neden olan önemli sağlık sorunlarındandır. Hastalar genellikle ilaç tedavisi, fizik tedavi ve geçici atellerle takip edilirler. “dedi

 

Mevcut tedaviler ile geçmeyen kronik ağrılarda ise uygun hastalarda cerrahi tedavi tercih edilebildiğini ifade eden Çitak şöyle konuştu,” Hastamız Gülseren Bilbay, 55 yaşında olup yaklaşık 5 yıldır ayak bileği arka iç kısmında başlayan ağrılarla çeşitli hastanelerde tedavi edilmiştir. 8 aydır hastanemizde takip ettikten sonra ağrılarını tamamen sonlandırmak ya da en aza indirmek için çektiğimiz MR sonucunda cerrahi işlem yapma kararı aldığımız bir hastamız. Tendon hasarına yöneli kapalı ameliyatlar ülkemizde belirli merkez ve hastanelerde yapılmaktadır. Bu hastamızın ameliyatını ayak bileği arka iç kısmından yaptığımız 2 adet 7-8 mm’lik insizyonlarla kamera kullanılarak başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hastamızın iyileşme süreci yaklaşık 6-8 hafta olarak düşünülmektedir. Bu süreçte birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarıma da canı gönülden teşekkür ederim. ‘’diye konuştu

 

Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu aktaran Gülseren Bilbay ise başarılı bir ameliyat gerçekleştiren Caner Bey ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin’de, İlk, Defa, Kapalı, Artroskopik, Ameliyat, Gerçekleşti,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mardin’de İlk Defa Kapalı Artroskopik Ameliyat Gerçekleşti
Yorumlar
Haber Yazılımı