Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 18:55
 
Korona Mardin’in Korkulu rüyası oldu
Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Güneydoğu illerinde artan ihtiyaca dikkat çekerken Mardin en çok talep eden il oldu.
SAĞLIK Haberi
Korona Mardin’in Korkulu rüyası oldu

Kınık şunları söyledi: “Artık Türkiye’nin her yerindeki Covid hastasının immün plazma ihtiyacı anında karşılanabiliyor. Ancak başlarda daha çok büyük şehirlerde ihtiyaç duyulan immün plazmaya bugünlerde Güneydoğu illerimizde daha çok ihtiyaç oluyor. Örneğin bu hafta en çok Mardin’den talep oldu.”

Hem klinik araştırmaların hem de bakanlığın çalışmalarının immün plazmanın, Covid-19’a karşı en güçlü silahlardan bir tanesi olduğunu gösterdiğini belirten Kızılay başkanı süreci şöyle anlattı: “Bağış yapabilecek kriterlerdeki iyileşen hastalarımızla irtibat kuruyoruz ve randevu vererek merkezlerimize davet ediyoruz. Aferez sistemiyle bağışçıdan toplanan immün plazma bileşenleri daha sonra 200’er mililitre şeklinde küçük porsiyonlar şeklinde her bir hastaya takılabilecek klinik dozlara ayırıyoruz. Bir bağışçıdan ortalama 600 mililitre plazma toplanıyor yani bir kişiden ortalama üç ünite immün plazma elde ediliyor. Daha sonra bunlar gerekli testlere tabi tutuluyor ve uygun olanlar dondurularak biyobankalarımızda üç yıl boyunca saklanabiliyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korona, Mardin’in, Korkulu, rüyası, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı