Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 12:31
 
Kim bu belediyedeki bankamatik memurları?
Eski Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Mustafa Yaman’ın merkeze çekilmesinin ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde sular durulmuyor.
GÜNDEM Haberi
Kim bu belediyedeki bankamatik memurları?

Müfettişlerin incelemelerini devam ettirdiği Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde müfettişlerin tespitlerinin ardından bu güne kadar çok sayıda üst düzey yönetici görevden alındı. Haklarında yolsuzluk, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve kayırmacılık gibi çok sayıda suçlama olduğu iddiaları olan üst düzey yöneticiler hakkında müfettişler inceleme ile birlikte Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda da bulundu. Başsavcılığın soruşturma başlattığı belirtilen çok sayıda üst düzey yönetici ile ilgili önümüzdeki günlerde yargısal işlemlerin başlaması bekleniyor. Bahsedilen üst düzey yöneticilerin arasında Mardin’in eski Valisi ve Belediyenin eski kayyımı Mustafa Yaman’ın isminin olup, olmadığı ise merak ediliyor.

İŞE GİTMEYEN BANKAMATİK MEMURLARI KİM?

Ancak Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde merak edilen başka konular da bulunuyor. Müfettişlerin tespit ettiği onlarca usulsüz işlemin yanında merak edilen en önemli konuların başını da bu bankamatik memurları çekiyor. Belediyede çalışıyor görünmesine rağmen yeni Vali Demirtaş gelene kadar bir gün olsun işe gitmeyen ancak aylarca maaş alan bu bankamatik memurları, bugün 1 Miyar 180 Milyon Lira borcu olan belediyeden nasıl oldu da haksız yere maaş aldığı gelen bilgiler arasında

Yeni Vali Demirtaş göreve gelmesinden sonra belediye çalışanı olduklarını hatırlayan bankamatik memurlarının sayısı konusunda net bir bilgi bilinmese de onlarca kişinin bu şekilde çalıştığı biliniyor. Ve bunların ortak iki özelliği; bankamatik memuru olmaları ve dolgun maaş almaları şeklinde sıralanıyor. Bankamatik memurları ile ilgili ortaya saçılan bilgiler incelemeye değerken, bu bilgilerin bir kısmı şu şekilde sıralanıyor;

1- Eski Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yakınında duran ve Mardin’de önemli bir siyasetçi olan kişinin akrabası belediyeyi biraz aile şirketi gibi yapmış. Mesela kendisi işe girdi, kardeşini de belediye aldırdı. Sonra yetmedi eşini de aldırdı. Eşi Valiler kararnamesine kadar belediyede hiç görülmedi. Ta ki; kararname çıktı o zaman belediye uğramayı hatırladı. Anlayacağınız o zamana kadar belediyeye uğramadan maaş alan bankamatik memuruydu. Bu kişi 31 Mart’tan önce de hiç belediyeye gelmeden yıllarca maaş aldı. Ahmet Türk mazbatasını alır almaz belediyeye geldi ama yeniden kayyım atanınca yine gelmez oldu ama maaşını tıkır tıkır aldı.

2- Yine bir diğer bankamatik memuru olan F. İsmindeki kişi de 3 yıldır belediyede çalışıyor görünüyordu ama o da kararname ile belediye uğramayı hatırlayan biri. Hiç belediye uğradığı görülmemişti o zamana kadar. Zaten il dışında yaşayan yabancı biriydi.

3- Bir isim daha var ki; yine bir ilçemizde belediye başkanlığına adaylığını koymuş önemli bir siyasetçinin oğlu. Mustafa Yaman’ın ikinci defa kayyım atandığı dönemde işe girişi yaptırıldı. Kültür Daire Başkanlığında işe alındı ama bir gün bile belediyeye uğramadan her ay düzenli maaş alan bir bankamatik memuruydu. Sonra olarak yakın zamanda başka bir birime gönderildi ve daha yeni işbaşı yaptı.

4 - Belediye personeli olmayan 5 kişinin ismi personel maaş listelerinde oynama yapılarak sonradan eklendi. Bu kişiler halen belediyeye gelmezken, bunlara 6 ay boyunca maaş ödemesi yapıldı. Bu kişiler tespit edilince üstü kapatıldı.  Ama üstü kapatılırken de belediyede kimi üst yöneticilerin kendi maaşlarını ikişer defa yatırdıkları ortaya çıktı.

İşte merak edilen bu bankamatik memurlarının ortaya çıkarılması da müfettişlerin detaylı incelemesi ile ancak ortaya çıkabilecek. Müfettişlerin incelemelerini yaparken bu noktaya da dikkat kesilmesi gerekirken, belediyede bu isimlerin kim oldukları her birimde belli kişiler tarafından biliniyor. Mardin’in yeni Valisi Mahmut Demirtaş’ın da konunun üzerine biraz eğilmesi bu isimleri bir bir ortaya çıkarabilecek. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kim, bu, belediyedeki, bankamatik, memurları?,
Yorumlar
Haber Yazılımı