Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 15:27
 
İYİ Parti Mardin İl Başkanı Akar elektriği kesilen çitçileri ziyaret etti
Mardin İYİ Parti İl Teşkilatı İl Başkanı Süleyman Akar Başkanlığında çiftçilerin DEDAŞ ile olan sorunlarını dinlemek için ova köylerini ziyaret etti.
SİYASET Haberi
İYİ Parti Mardin İl Başkanı Akar elektriği kesilen çitçileri ziyaret etti

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde elektrikleri kesilen birçok köyü ziyaret eden İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar ve beraberindeki il yönetimi ile birlikte köylülerin sorunlarını yerinde dinledi. 
Ardından elektriği kesilen Kızıltepe ilçesine bağlı Yurteri köyünü ziyaret eden İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar, burada köylülerin sorunlarını dinledi. 
Çiftçilerin sorunlarını yerinde görmek için sahaya indiklerini belirten Akar, birçok köyde elektrik kesintilerin olduğunu belirlediklerini ve bu kesintilerin keyfi olduğunu ifade etti.
İYİ Parti İl Başkanı Akar, “DEDAŞ, sürekli olarak daha kaliteli hizmet ve kesintisiz enerji parolasıyla görev yaptıklarını söylese de, bu güne kadar ne tam anlamıyla kaliteli bir hizmet sunabildi, ne de kesintisiz enerji sağlayabildi. Hele hele bunu yaptığını iddia ettiği, 2 milyar 622 milyon liralık yatırıma rağmen gerçekleştirememesi, ayrı bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Bugün gezdiğimiz tüm köylerde çiftçilerin neler çektiğini kendi gözlerimizle gördük. Devlete ve çiftçiye ayrı tarife uygulayan bir DEDAŞ ile karşı karşıya olduğumuzu gördük. Faturaların Yuzde 35 ini  devletten tahsil ettiği için çiftçiye yüksek gösterdiğini çiftçiye geldiği zaman ise senin borcun 73 bin lira deyip devletten ise aynı çiftçinin borcu 130 bin lira diyen bir DEDAŞ ile karşı karşıyayız. Faturalarının kendilerine ulaşmadığını söyleyen birçok çiftçimiz var. Buna rağmen faturalarını yatıran birçok çiftçinin elektriğini kesen DEDAŞ, ayrıca köylülerin evlerini de elektriksiz bırakıyor. Çiftçiler bizlere evlerinin elektrik faturalarını yatırdıklarını söylüyor ve DEDAŞ’a borçlarının olmamasına rağmen günlerce elektriklerinin kesik olduğunu söyledi.

Bizde buna şahit oluyoruz şuan bulunduğumuz köyde elektrikler yok. Kadınlar kuyudan su çekiyor. Bu çağda bu görüntüler bize yakışmıyor.  Burada köylüler hayvancılıkla geçimlerini yapıyor. Köyde 2 binin üzerinde büyük ve küçükbaş hayvan var. Hepsi de susuz kalmış vaziyettedir.  Devlet bu soruna bir çözüm yolu bulması lazım. Yoksa bu çiftçiler ekin de ekmek hayvancılıkta yapamaz hale gelecek. Biran önce halkımızın ve çiftçilerimizin bu sorunun çözülmesi için elimizden gelenini yapacağız” dedi.


KÖYLÜLER HAYVANLAR SUZUZ KALDI


Köylüler yaşanan bu mağduriyetin giderilmesini istiyor. Kızıltepe ilçesine bağlı Yurteri köyünde hayvancılık yapan Süleyman Ergüven, DEDAŞ’ın köyün elektriğini kesmesi sonucu hem köylüler susuz kaldığını hem de 2 bin küçükbaş ve 250 büyük baş olmak üzere 2 bin 250 hayvanımız susuz kaldığını söyledi.
 2 günden beri köyde elektrik olmadığını belirten Ergüvan,” DEDAŞ bizi cezalandırıyor. Köylülerin yanında da hayvanları susuz bırakıyor. Artık ne tarım yapabiliyoruz, nede hayvancılık, biz burada mağdur ve perişan bir vaziyetteyiz. Devletimizin yetkilileri bu soruna bir çözüm bulmalarını istiyoruz. İnsanlara acımıyorsanız be hayvanlara bari acıyın sıcaklık 48 dereceye vardığı ovada hayvanlar susuz kalıyor” Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, Parti, Mardin, İl, Başkanı, Akar, elektriği, kesilen, çitçileri, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı