Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 13:24
 
HDP İl Başkanı Salih Kuday “Bir yılda 20 bin yöneticimiz gözaltına alındı”
HDP Mardin İl Başkanı Salih kuday, Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Akgül’ün hazırladığı “Siyaset Meydanı “programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
politika Haberi
HDP İl Başkanı Salih Kuday “Bir yılda 20 bin yöneticimiz gözaltına alındı”

Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz sahibi Murat Akgül’ün sorularına cevap veren HDP Mardin İl Başkanı Salih Kuday, HDP, gerçekten de kurulduğu tarihten itibaren her ne kadar resmi olarak 12 yıllık bir geçmişi olsa da önceki siyasetimizin geleneğinden gelen bir siyasi oluşum olduğunu belirterek, Baskı ve yıpratılmalar partimizin kurulduğu ilk günden beri var olduğunu ifade etti.

Bir yılda 20 bin yöneticimiz gözaltına alındı

 Özellikle son sürece baktığımızda bir yıl içerisinde 20 bin yönetici arkadaşımız gözaltına alındığını belirte HDP İl Başkanı Salih Kuday, “Şu anda yaklaşık olarak 10 bin yöneticimiz cezaevlerinde. Arkadaşlarımız siyasi parti faaliyetlerinden dolayı tamamen hukuksuz bir şekilde şu anda yargılanıyorlar. HDP’nin üzerindeki baskıların temel sebebi HDP her anlamda gerçekten artık Türkiye’de yaşayan bütün yurttaşlara cevap olduğundan dolayıdır. Her ne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 3. siyasal parti olarak görevini yürütüyorsa da yaptığı çalışmalara, kürsü kullanımlarına ve özellikle de halkın sorunlarına eğilim konusunda hem Türkiye’de hem de bölgede 1. derece konumuna geldiğini görüyoruz. Her ne kadar havuz medyası   yapılan baskılardan HDP’nin ismini zikretmemesine rağmen yine de HDP   son bütçe görüşmelerine bile baktığımızda çok büyük baskılarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu baskıların temel sebebi artık AKP-MHP iktidarının Türkiye’yi yönetmediğinin bir göstergesidir. Hem siyasal anlamda hem diplomasi alanında hem askeri alanında hem de toplumsal alanda çok büyük bir çöküntü ve gerileme söz konusudur. HDP’nin yapılan baskılara rağmen gün be gün büyüdüğü tüm herkes tarafından görülüyor. İktidarın kendi yaptığı anketlere bile bakıldığında HDP’nin sürekli olarak yükselişte olduğu apaçık bir şekilde, herkes tarafından görülüyor. HDP’nin herkes tarafından benimseniyor olması, herkesin sorunlarına cevap oluyor olması bu yüzden de özellikle AKP ve MHP iktidarını tehlikeye düşürdüğünden dolayı saldırıların odağı haline geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

 

Kayyımların HDP’nin seçimle aldığı belediyelere atanmasını nasıl değerlendiriyor musunuz?

 

Kayyımların HDP belediyelerine atanmasını değerlendiren İl Başkanı Kuday,” Kayyım aslında bir sistem haline gelmiş, yani bizler her ne kadar totaliter rejimler, tek parti ve tek adam şeklindeki yönetme biçimini tahmin ediyor olsak da şu anda bu sistem Türkiye’de yerini aldı. Kayyımlar ilk önce HDP’li Belediyelere atandığı zaman   ne yazık ki muhalefette bulunan siyasal partilerin bir kısmı gerçekten de sessiz kaldı. Her ne kadar AKP- MHP iktidarı tarafından kayyım atandıysa da aslından bu kayyım atamalarına sessiz kalınması da bir anlamda onların katkılarının göstergesidir. AKP-MHP iktidarı muhalefetsiz, sokak çalışmaları olmadan ve halka inmeden devrilemez.biz de bu yüzden gerçekten de halka gitmemiz lazım diyoruz. AKP’nin yaptığı bütün yolsuzlukları halka anlatmamız lazım. HDP’nin Belediyelerine baktığımızda   demokratik bir halk belediyeciliği görevini yerine getirdiğini görüyorduk, tamamen halka yönelik bir hizmeti olduğunu görüyorduk. Halka yönelik hizmette kadın, gençlere, yaşlı ve çocuk gibi her kesime yüzünü çeviren AKP-MHP iktidarı bu yüzden de bu belediyelere kayyım atadı. Kayyımları yaptıklarına baktığımızda artık mızrakın çuvala sığmadığını görüyoruz. Bizim bile  bilmediğimiz  ,henüz haberimizin olmadığı  onlarca yolsuzluk dosyalarının  kendilerinin ortaya çıkarttığını görüyoruz. Büyükşehirlerde, ilçe belediyelerinde yapılan tutuklamaların, ihale yolsuzluklarının, işçilerin nasıl dışarıdan getirildiği, kendi partilerine yandaş olan kişileri işe yerleştirdiklerini görüyoruz. Bu anlamda gerçekten de kayyımların geldiği ilk günden itibaren “Halkçı” bir belediyecilik anlayışlarının olmadığını, pratiklerinden de görebiliyoruz. En basit örneğiyle bazı değerlerimize saldırdıklarını görüyoruz. Örneğin bazı tabelalarda yazılı olan Kürtçe isimlerin değiştirilmesi, kadın ve gençlik evlerinin kapatılması. Bu her şeyin tekçi bir anlayışın ürünü olduğunu gösteriyor. Kayyımın olduğu yerlere baktığımızda; en basit örenk alan büyük caddelere baktığımızda   artık çukurlardan öte bir kuyu şeklini bile aldığını söyleyebiliriz. İfadelerini kullandı

 

Yolsuzluk davalarının görüldüğü mahkeme duruşmalarından herhangi bir sonuç çıkacağını inanıyor musunuz?

 

Kayyım dönemi ile ortaya çıkan yolsuzluklar hakkında görüşlerini bildiren Kuday, konuşmasına şöyle devam etti.” HDP döneminde 11 ayda 9 defa mülkiye müfettişleri   inceleme yaptılar. Ben de  2016 yılında Kızıltepe belediyesine kayyum gelirken  Kızıltepe belediyesinde kültür müdürlüğü görevi  yürütüyordum. Bu yüzden de kaç defa teftiş yapıldığını çok iyi biliyorum. 11 ayda 9 teftiş az değildir. Bazı teftiş süreleri bir ayı aşıyordu. Her şey didik didik incelenmesine rağmen hdp belediyelerinin tek bir tanesinde bile yolsuzlukla ilgili hiçbir delile rastlanmadı. Oysa kayyım belediyelerine baktığımız da yolsuzlukların diz boyu olduğunu görüyoruz. Eğer ki biz demokrasinin anahtarı seçim ve sandıklardır diyorsak, bir halkın iradesinin yok sayılması sırdan bir olay değildir, demokrasinin tamamen ortadan kaldırılması anlamına geliyor.2019 yılındaki 31 Mart Belediye seçimlerinde Kızıltepe, Nusaybin, Derik ve savur ilçelerimizde yüzde 70’in üzerinde oy aldık.”

 

“Kayyımlar çare değildir”

 

Kayyımlar çare olmadığını belirten Kuday,” 2016 yılında kayyım gelirken Kızıltepe’de 63 oy almıştık,2019 yılında ise 72 oy aldık. Kızıltepe merkezde oy oranımız 87’ydi.Azımsanacak bir oy oranı değil. Orada oy veren insanların iradesinin yok sayılması anlamına gelir, yani ben hiçbir iradeyi tanımıyorum anlamına geliyor. Bu başlı başına bir skandaldır” dedi.

 

Muhalefet partileri ile bir ittifak olması ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Muhalefet partileri ile ittifak olma ihtimalini değerlendiren Kuday, şunları söyledi. “ HDP, demokratik ulus şiarını esas alan bir partidir. Demokratik Ulusta biliyorsunuz ki bütün inanç, din ve renklerin bir arada toplandığı bir sistemdir. Herkesin özgür bir şekilde kendisini ifade ettiği bir sistemdir. Bu anlamda HDP’nin kapısı herkese açıktır. Kesinlikle seçim ittifakını düşünmüyoruz, bizim düşündüğümüz demokrasi ittifakıdır. Bu yüzden, demokrasi ve özgürlükten ve barıştan yana olan bütün siyasal partiler ile birlikte bu anlamda demokrasi ittifakını oluşturabiliriz, fakat seçimlerde bir koalisyon veyahut bir birleşmeyi kesinlikle düşünmüyoruz. Biz seçimlerde kendimizden emin bir şekilde, seçimlere gireceğiz. Fakat seçimlerden sonra Türkiye’nin yönetilmesi konusunda parti olarak hazırız. Çünkü biz AKP MHP iktidarının alternatifiyiz. Askeri, diplomasi, ekonomisi yönetilemeyen ülkenin partisiyiz. Bu anlamda eş genel başkanlarımız özellikle 1 Haziran’dan itibaren deklarasyon hazırladık, bu deglerasyonu Türkiye’nin her kesimine yaymak amacıyla Edirne’den  ve Hakkari’den bir yürüyüş başlattık. Bu, kampanyamızın 1. etabıydı; kampanyanyamızın 2.etabı da  8 Şubat’ta   eş genel başkanlarımız tarafından  kamuoyuyla paylaşıldı. Bu anlamda gerçekten de HDP artık belli bir bölgenin partisi değil, Türkiye’nin partisidir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP, İl, Başkanı, Salih, Kuday, “Bir, yılda, 20, bin, yöneticimiz, gözaltına, alındı”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı