Haber Detayı
14 Temmuz 2020 - Salı 14:44
 
HDP’den Gözaltı açıklaması
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, sabah saatlerinde Diyarbakır ve Antep’te gerçekleştirilen gözaltı operasyonları için basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
HDP’den Gözaltı açıklaması

HDP Mardin İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay ve çok sayıda partili katıldı. Açıklamada “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açılırken, HDP Mardin İl Başkanı Salih Kuday açıklama metnini okudu.

 AK Parti ve MHP iktidarının iç ve dış politikada sıkışan ekonomik ve toplumsal krizlerle baş edemediğini belirten Kuday, “İktidar bloğu çıkış yolu olarak her zamanki gibi baskı tehdit tutuklama gözaltına alma yoluna gidiyor” dedi.

‘BARIŞIN İNŞA GÜCÜ OLALIM’

 HDP’nin yaşanan saldırlar karşısında tutumunun direnmekten yana olduğunu belirten Kuday, “Partimiz kurulduğu günden bu yana çok çeşitli saldırılara baskıya maruz kalmasına rağmen hala direnişin ve topluma nefes aldıran bir kale olduğunu defalarca göstermiştir. Partimiz 7 Haziranda özelikle toplumsal barışın derinleşmesi Türkiye’de demokratik bir sistemin inşası için verdiği mücadele ve demokratik yaşama olan tutkusu ile bu iradesini milyonların desteğini alarak gösterdi. Halk iradesinden yana takındığımız tavırla toplumla beraber cesaretle bu baskı rejimine karşı nasıl direnmesi gerektiğini gösterdik” ifadelerini kullandı.

 Kuday, DEDAŞ’ın bölgedeki elektrik kesintileri, çoklu baro teklifinin Meclis’te kabul edilmesi ve daha birçok konuya değinerek, topluma “Hep birlikte özgürlüğün, demokrasinin, adaletin ve en önemlisinde bunlarla birlikte barışın inşa gücü olalım” çağrısında bulundu.

 GÜNAY: OPERASYONLAR BİZİ YILDIRMAYACAK

 Kuday’ın ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay da, Antep ve Diyarbakır’daki gözaltı operasyonlarına dikkat çekerek, kadınların direnişinin sınırları tanımadığını belirtti.

Günay, “Biz bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Bulunduğumuz her yerde her koşulda kadın özgürlük mücadelemizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Başta TJA dönem sözcümüz Ayşe Gökkan olmak üzere tüm gözaltına alınan kadın arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve kadın mücadelemiz dayanışma ile büyümeli” ifadelerini kullandı.

Açıklama alkışlarla sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP’den, Gözaltı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı