Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 13:35
 
DSÖ: Mutant virüs 60 ülkede görüldü
Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 virüsünün ilk örneklerinin İngiltere’de görüldüğü mutasyon geçirmiş türünün 60 ülkeye yayıldığını açıkladı
sağlık Haberi
DSÖ: Mutant virüs 60 ülkede görüldü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk örneklerine İngiltere’de rastlanan korona virüsünün mutasyon geçirmiş ve daha hızlı yayılan yeni türünün 60 ülkede tespit edildiğini duyurdu. Virüsün İngiltere’de ortaya çıkan türü gibi daha bulaşıcı olduğu düşünülen Güney Afrika varyantının ise toplam 23 ülke ve bölgede görüldüğü belirtildi.

Los Angeles’da hızla yayıldı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’nın ardından ABD’de salgının en çok etkilediği eyaletlerden biri olan Kaliforniya’da, virüsün daha bulaşıcı olabileceği belirtilen yeni bir varyantı bulunmuştu. L452R adı verilen varyantın özellikle Los Angeles kentinde ilk dalgaya kıyasla daha hızlı yayıldığı kaydedilmişti.

Toplamda 16 farklı mutasyon tespit edildi

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Ocak ayı başında Pfizer/BioNTech aşısının, İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni korona virüsü mutasyonuna karşı etkili olduğu açıklanmıştı. Pfizer’dan aşı bilimcisi Phil Dormitzer, aşının hem İngiltere hem de Güney Afrika varyantında tespit edilen ‘N501Y’ isimli mutasyonu nötralize ettiğini söylemişti. “Toplamda 16 farklı mutasyon test edildi ve hiçbirinin gerçekten önemli bir etkisi olmadı. Bu iyi haber” diyen Dormitzer, “Bu durum 17’nci mutasyonun etkisi olmayacağı anlamına gelmez” uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DSÖ:, Mutant, virüs, 60, ülkede, görüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı