Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 14:30
 
Dara turistlerin yolunu gözlüyor
İzmir'deki Efes Antik Kenti'ne benzerliğiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 'Efes'i olarak bilinen, Doğu Roma İmparatorluğu'nun, sınırını Sasanilere karşı korumak amacıyla kurduğu Mardin'deki Dara Antik Kenti, yerli yabancı turistlere hasret kaldı.
KÜLTÜR Haberi
Dara turistlerin yolunu gözlüyor

Corona virüs yüzünden bu yıl  bahar aylarında turizm sezonu kapalı olması nedeniyle Dara harebeleri adeta yerli yabancı turitlerin yolu gözlüyor. Yaz sezonu ile birlikte turitler sahil kentlere akın ederken, Mardin’de turizm işletmecileri ise zor günler geçiriyor. Bahar aylarında corona virüs yüzüznden oteller kapalı kalmak zorunda kalması bir çok turizm işletmecisini etkiledi. Umudlarını Sonbahar aylarına çeviren otel ve turizm işletmecileri şimdi den turizm acenteleri ile görüşmeler yapıyor. Hijyen kurallarına uyarak turistleri bekleyen işletmeler umutlarını sonbahar aylarına bağladı.

 Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Dara antik kentteki kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi  kalıntıları bu yıl corona virüs yüzünden sesiz kaldı.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Gürgör 2020 yılında Mardin turizmi beklentilerinin yüksek olduğunu ancak korona virüs nedeni ile beklentilerinin gerçekleşmediğini ifade etti.

Gürgör, bu sene korona virüs nedeniyle kent turizminin beklentilerini karşılamadık. “2019’da bizim 750 bine yakın konaklamamız oldu. 3 milyona yakın da giriş çıkılar oldu. 2020 yılına da çok ciddi bir şekilde hazırlandık, gerek fuarlarda gerekse yurt dışı fuarlarında çalışmalarımız oldu. Bu sene minimum 1 milyon ziyaretçi,5 milyon da giriş ve çıkış hedefliyorduk. Tabi bu dünyada kaos haline gelen korona virüs olayı, dünyadaki bütün turizm bölgelerini etkilediği gibi Mardin turizmini de çok ciddi bir şekilde etkiledi” dedi.

 

 

“Mardin’de turizm, tarım ve ticaret etkilendi”

Mardin turizminin 2. Sezonundan umutlu olduklarını anlatan Gügör, “Bizim sezonumuz daha çok mart, nisan ayları ve haziran ayının bir bölümüne kadar devam ediyor. Haziran, temmuz, ağustos aylarında kıyı turizmi başladığında bizde düşüş oluyordu. 2’nci etaptaki sezonumuz ise eylül, ekim ve kasım aylarıydı. İnşallah o zaman korona virüs hastalığından kurtulmuş olup, misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Turizm olarak çok büyük bir darbe aldık. Turizm, Mardin’in bir numaralı ticaret lokomotifi ve şehri ayakta tutan bir sektör. Mardin ekonomisi üç T’den oluşur, turizm, tarım ve ticaretti, üçü de etkilendi ama en çok etkilenen ise turizm oldu. İnşallah eylül, ekim ve kasım sezonuna korona virüs olayından kurtulup eski dönemimize geri dönüp misafirlerimizi en iyi bir şekilde ağırlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dara, turistlerin, yolunu, gözlüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı