Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 15:10
 
Corona hem kuyumcuları hem de düğünleri vurdu
Mardin’de düğün veya nişan yapmak isteyen yüzlerce çift korona virüsü ve altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle mutluluklarını ertelemek zorunda kaldı. Bu da en çok kuyum sektörünü olumsuz etkiledi.
YAŞAM Haberi
Corona hem kuyumcuları hem de düğünleri vurdu

Korona virüsü nedeniyle geçen yıla göre yüksek seyreden altın fiyatları  ve ertelenen düğün ile nişan törenleri  Mardin’deki kuyumcuları da etkiledi. 

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip Korona virüs tedbirleri kapsamında düğün salonlarının kapatılması vatandaşın altın almamasına neden oldu. Mardin’de kuyumcular çarşısında bulunan 27’ye yakın Süryani ve Müslüman kuyumcular umutlarını bayramdan sonra düğünlerin tekrar başlamasına bağladı.

 

OLUMSUZ ETKİLENDİK

Altın Akar Kuyumcusu Murat Özbek, Bu yıl corona virüs salgını hem altın kuyumcularını hem de düğün yapacak damatla gelinleri vurduğunu söyledi. 

Düğünlerin ertelenmesi tüm sektörlerde olduğu gibi hepimizi olumsuz etkilediğini belirten Özbek,”  İşlerimiz bariz şekilde düştü. Bu hem ülke hem de dünya genelinde yaşanan bir durum. Altın satışları sıfır denecek kadar azaldı. Daha önce 300 TL ye sattığımız altını şimdi vatandaştan 350 TL ye alıyoruz. Aslında altında küresel bir sorun var. Büyük devletler altına artık düzgün bir ayar vermeleri gerekir. Altın fiyatları çok yükseldi. Vatandaş zor durumda olmazsa artık altın almıyor. Sokağa çıkma yasakları nedeniyle 2 aydır altın satamaz duruma geldik. Altın fiyatları yükselmesi nedeniyle kuyumcular altın satamıyor. Vatandaştan altın almak zorunda kalıyoruz. Hep birlikte bunun üstesinden gelmeye çalışacağız.  Kuyumcular olarak alınan tedbirlere özen göstermeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da bu konuya hassasiyetle yaklaşmasını istiyoruz. Hem kişisel anlamda hem de dükkan genelinde önlemlerimizi almış bulunuyoruz” dedi.

 

ÖNCELİK İNSAN SAĞLIĞI

Hepimiz olumsuz yönde etkilendiklerini ifade eden Akar,” Ama öncelik insan sağlığı diyoruz. Mardin genelinde düğün merasimleri de ertelendi. Dükkânımız şu anda çok sakin. Düğünlerin ertelenmesi her sektörü olduğu gibi bizleri de olumsuz etkiledi.  Kuyumcular olarak 2 aydır bizde kendi tedbirlerimizi almaya çalıştık. 21 gün boyunca kapalı kaldık. Sonra 12 ile 5 arasında çalışmaya başladık. Şimdi de bayram için vatandaşın ihtiyacı için açtık. Sağlık için bu tedbirlerin alındığını düşünüyorum. Dileğimiz bu salgının en az sıkıntı ile atlatılması. Vatandaşlardan ricam alınan tedbirlere uyulması. Bunlara ne kadar dikkat edersek o kadar rahat ederiz” şeklinde ifadeler kullandı.

PİYASALARIN DÜZELMESİNİ BEKLİYORUZ

Öngörülemeyen bu virüsün ülkemizdeki ciddi anlamda olumsuz etkileri ticari ve sosyal hayatta bir gerilemeye yol açtığını hatırlatan Akar,”  Gerek düğünler, gerekse nişanların bir şekilde ertelenip iptal edilmesi sektörümüzün beklentilerini boşa çıkarttı.  Altın fiyatları çok yükseldi. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın küresel bir sorunu haline geldi. Büyük devletler altına müdahale etmesi gerekir. Piyasalar alev alev yanıyor. Bu da vatandaşın alım gücünü etkiliyor. Bizim şu sıralarda esnaf arkadaşlarımız ciddi beklenti içerisindeler ancak piyasanın düzelmesinden sonra pozitif gelişmelere rastlayacağımız düşüncesi hakim.”şeklinde konuştu

ESKİDEN AİLELER 2 METRE ALTIN ZİNCİR ALIRDI ,ŞİMDİ 2 ALYANSA DÜŞTÜ

2020 yılında düğün yapmak isteyen vatandaşların da geçmiş yıllara göre metrelik zincir ve altın düğün seti almadığını aktaran Akar,”  “Düğün yapacak insanlarımız düğünleri iptal oldu ama bazıları aile arasında nikah veya nişan yaparak bunu geçiştirecek. En azından takı konusunda eskiden bir set, 2 metre zincir, küpe, çift bilezik ve yüzük alınırken bunlar mümkün olduğu kadar minimum seviyelere indi. Adeta sembolik bir görselliğe dönüştü. .  Gram altın 380 TL’ yi geçti . Set ve 2 metrelik zincirler vitrinlerdeki yerini korumaya devam ediyor. Sadece çift 2 alyans alıyor. Nişanlarını yapıyorlar. Altın fiyatları belki düşer beklentisi içinde kalıyorlar.  Altın artık alımlık değil seyirlik oldu. ” diye  konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Corona, hem, kuyumcuları, hem, de, düğünleri, vurdu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Corona hem kuyumcuları hem de düğünleri vurdu
Corona hem kuyumcuları hem de düğünleri vurdu
Yorumlar
Haber Yazılımı