Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 17:38
 
Aziz Sancar’ın Görev Yaptığı Sağlık Ocağı Hayvanlara Barınak Oldu
Nobel Ödüllü Mardin’li Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesi Sürgücü beldesinde görev yaptığı sağlık ocağı ineklere barınak olmuş .
SAĞLIK Haberi
 Aziz Sancar’ın  Görev Yaptığı Sağlık Ocağı Hayvanlara Barınak Oldu

1971’de Tıp Fakultesini bittirdikten sonra  memleketi  Mardin’e dönen  Aziz Sancar,  Savur ilçesine bağlı  Sürgücü beldesinde  bulunan sağlık ocağında doktor olarak görev yaptı.

Burada köylülerin takdirini kazanan Sancar, doktor olduktan sonra  ilk görev yeri olan Sağlık ocağının bugunkü  hali ise içler acısı. Harabeye dönen sağlık ocağı adeta ineklere ahır olmuş . Köylüler ise ,Nobel Ödüllü Mardin’li Bilim Adamı Frof. Dr. Aziz Sancar’ın görev yaptığı sağlık ocağının yeniden onarılıp kütüphane dönüştürülmesini istiyor.

KÖYLÜLER HARABE OLAN SAĞLIK OCAĞININ KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ İSTİYOR

Sürgücü beldesinde oturan Ahmet Çetin, Nobel Ödüllü Mardin’li Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Sürgücü beldesinde görev yaptığı sağlık ocağının hali icler acısı olduğunu belirterek, 15 yıldır kaderine terk edildi. Burası harabeye dönüştü. İneklere ahır olmuş vaziyettedir.  Kadertine tek edilen sağlık ocağı  Aziz Sancar'ın  anısına buranın yeniden restore edilmesi ve kütüphaneye çevrilmesini istediklerini söyledi.

Aziz Sancar özellikle bizim köyde çok sevildiğini belirten Çetin,” Yaşlılarımız Aziz Sancar’ın köye çok büyük katkıları olduğunu anlatıyor. Doktor olarak görev yaptığı sağlık ocağında bir çok hastaya şifa oldu. Annlerimiz babalarımız onun iyiliklerini hala anlatıyor. Bizde Nobel Ödüllü Mardin’li Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Mardin Savur ilçesi Sürgücü beldesinde görev yaptığı  sağlık ocağı yeniden onarılıp beldemize kütüphane olarak kazandırılmasını istiyoruz. Bu konuda Mardin’e yeni atanan Sayın valimizden ricamızdır. Onun eğitime verdiği desteği biliyoruz. Sayın Valimiz bu olaya el atmasını ve burayı kütüphaneye dönüştürülmesini talep ediyoruz. Bölgenin yeni Aziz Sancar’lara ihtiyacı vardır. Kütüphane çocuklarımız için önemli bir eğitim yuvası olacaktır. Binanın onarılması ve Aziz Sancar kütüphanesi olarak hizmet vermesini istiyoruz.”dedi

KÖYLÜLER, REÇETEMİ MUSKA DİYE BAŞLARINA KOYARLARDI' 

Prof. Dr. Aziz Sancar bir roportajında ise hayatının en güzel dönemi Sürgücü beldesinde doktorluk yaptığım dönemler olduğunu ifade ediyor. Sancar,roportajında şunları anlatıyor."  İstanbul'da Tıp eğitimini bitirdikten sonra Savur'a bağlı Sürgücü köyendeki sağlık ocağında görev yapmaya başladığını kaydeden bilim adamı şunları anlattı:

"Beni o kadar severlerdi ki onları muayene ettikten sonra reçete doldururdum, reçetemi başlarında muska diye koyarlardı. O zamanları özlüyorum, bana sorarsanız hayatımın en güzel dönemi Sürgücü beldesinde doktorluk yaptığım dönemlerdi. Damda yatardık, Suriye'nin uzaktan iki şehrinin ışıklarını sayrederdik. Sabah ezan sesi ile uyanırdık."ifadelerine yer veriyor.

Bedia Tekin 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Aziz, Sancar’ın, , Görev, Yaptığı, Sağlık, Ocağı, Hayvanlara, Barınak, Oldu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 Aziz Sancar’ın  Görev Yaptığı Sağlık Ocağı Hayvanlara Barınak Oldu
Yorumlar
Haber Yazılımı