Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 15:06
 
Artuklu Üniversitesinde “TARİHİ” Skandal
Mardin Artuklu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalında 14 Eylül 2020 tarihinde yapılan doktora mülakat sonuçlarında bir skandal daha yaşandı.
EĞİTİM Haberi
Artuklu Üniversitesinde “TARİHİ”  Skandal

Geçtiğimiz günlerde YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ihalelere fesat karıştırma, yolsuzluk ve usulsüz işlemler ile keyfi atamalara ilişkin gizli soruşturma başlattı. Soruşturma daha bitmeden bu sefer Rektör İbrahim Özcoşar’ın yayın hakkı Mardin Valiliği’nde olan Artuklular kitabını, üniversite adına yeniden basması ile Özcoşar hakkında valilik inceleme başlatmıştı.

Artuklu Üniversitesi yeni bir skandalla çalkalanıyor.

Bu sefer skandalın adresi ise Tarih Anabilim Dalında 14 Eylül 2020 tarihinde yapılan doktora mülakatında Ales ve mezuniyet ortalaması yüksek olan adaylar mülakatta düşük puan verilerek elenmesine neden olurken,  Ales ve mezuniyet ortalaması düşük olan adaylara ise mülakatta yüksek puan verilerek adayların kazanmasına neden olduğu ileri sürüldü. 

Puanı Yüksek Olanı Elediler,  Düşük Puanı Olanı İse Sınavı Kazandırdılar

Yapılan mülakatlara giren S. O.  adlı aday ise, Ales’ten 76,432670 puan, Mezuniyet Puanı 100 YDS 73, 75, Ales ve YDS ortalama 64,28 puanı varken,  mülakatta 45 puan verildi,   Nihai puanda 73,28 puan verilerek sınavı kaybetmesine neden oldu. 

Aynı mülakata giren S.A adlı aday ise Ales’ten 69,432470,Mezuniyet ortalaması 88,63, YDS 55, Ales ve Mezuniyet ortalaması 56,26, Mulakat ortalaması ise 90 puan veriliyor. Nihai puan 74,26 verilerek sınavı kazanmasına neden oldu.   Sınava giren birçok aday mülakatlarda düşük puan verilerek sınavı kaybetmelerine sebep olduğu ortaya çıktı.Adaylar yapılan hukuksuzluğa tepki göstererek, bu yapılanlar üniversiteye hiç yakışmadığını ve bir çok insanın emeğine saygısızlık yapıldığını ifade etiler. 

Üniversite’de Torpili Olan Sınavı Kazanıyor

Artuklu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalında yapılan doktora mülakat sınavına giren ancak haksız bir şekilde elendiğini belirten gazeteci Faraç Çobanoğlu, Artuklu Tarih Bölümü Doktora mülakatında rezalet yaşandığına dikkat çekti.

Artuklu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalında yapılan doktora mülakat sınavına kendisi de katıldığını belirten Gazeteci Faraç Çobanoğlu, sınav yapılırken,  hiç bir kamara kaydı yapılmadığını, mülakatı protesto edip çıkan adamı doktoraya aldıklarına şahit olduğunu söyledi.

 

14 Eylül 2020 tarihinde Artuklu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalında başvurumuz üzerine doktora mülakatına çağrıldıklarını anlatan Çobanoğlu, “ Buraya kadar her şey normal. Daha önce ilanen mülakatın tarihi ve saati de belirlenmiştir. Fakat saat 13.48’de adaylar çağrılmaya başlandı. Mülakat geç başlatılınca Batman’dan gelen bir aday olanları protesto ederek, mülakata girmedi. İşte normal olmayan durumun başlangıcı bu noktadan itibaren başladı. Puan durumuna göre oluşturulmuş listede ismi olan her aday heyecanla içeriye giriyordu. Gergin ve bozuk moral ile çıkıyor. Bu arada soruyoruz içeride olanları, çıkan adayların çoğunluğu sorulan sorulara doyurucu cevap veremediklerini ve sıkıntı yaşadıklarını anlattılar.  Kısacası içeriden memnun çıkan adayı pek göremedik.  Mülakatı biten aday içeride yaşadıklarının ardından belirsiz bir ruh hali ile arkasına bakmadan binayı terk ediyordu. “dedi

Jüriyi Protesto Eden Kişiyi, Doktora Yaptılar

Sıra kendisine geldiğinde içeri girdiğini jüri üyeleri Bölüm Başkanı Ahmet Kütük, diğer hocalar Caner Yelbaşı, Ercan Gümüş. Jüri üyeleri hocaların önünde kendini tanıtmaya başladığını ifade eden Çaobanoğlu şunları söyledi.”  Mülakatı kazananların listesinde, jüriyi protesto ederek salondan gergin çıkan bir aday arkadaşımızın (adı bizde saklı) adını görüyorum.  Çok tuhaf bir durum değimli ? Bundan sonraki mülakatlarda heyeti protesto ederek çıkalım, nasıl olsa bu şekilde sınav kazanılıyor.  Kesinlikle hakkım yendi. Hakkımı helal etmiyorum. Zehir zıkkım olsun inşallah! Mülakatın görüntü kayıtları yoktur ne yazık ki, eğer kanıtlarım olsaydı kesinlikle hakkımı adalet önünde de arayacaktım, ama her şeyi ilahi adalete bırakıyorum. Mardin ve Türkiye’nin vicdanına havale ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Mardin halkının gözünde pejmürde olacaktır.

Artuklu Üniversitesi’nin neden gerilerde olduğu şimdi daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Çobanoğlu,” Bu noktadan sonra sizin ortaçağ zihniyetli (ki çoğunuzun uzmanlık alanı ortaçağ) anlayışınız Mardin halkının gözünde pejmürde olacaktır. Sağ gösterip sol vuran sizin gibi akademisyenlerin maskeleri önce Mardin’de ardında tüm Türkiye’de düşecektir. Gerçek yüzünüz ortaya çıkacaktır. Artuklu Üniversitesi’nin neden gerilerde olduğu şimdi daha iyi anlaşılmaktadır. Üniversitemizin belki başka bölümlerde de aynı zihniyet iş başında. Bunu en iyi bilen sayın rektördür. Koltuklara ipotek zihniyeti ile oturan sözüm ona akademisyenlerin bilimsel üretime katkıları olamaz.   Bütün bunları yaşamış biri olarak üniversitemize çöreklenmiş olan bu zihniyet var oldukça kimse Artuklu Üniversitesinin ön sıralara yükseleceğini beklemesin!””şeklinde tepkisini ortaya koydu.

Üniversite’de Sular Durulmuyor

YÖK tarafından hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılan Rektör Prof. Dr İbrahim Özçoşar, 15. 9. 2020 tarihinde apar topar YÖK’e ifade vermek üzere çağrıldığı iddia edildi.

Göreve geldiği bir yıllık süreçte 3 genel sekreter değiştiren Özçoşar, 15.9.2020 tarihli itibari ile Genel Sekreter Yardımcısı, Tarık Demir, Genel Sekreter Yardımcısı İkbal Saylık, Genel Sekreter Yardımcısı Edip Özkan, Bilgi İşlem Daire başkanı Ender Altun, ve Yapı İşleri Daire Başkanı Beşir Büyüktaş’ı görevden aldığı ileri sürüldü. Ayrıca Üniversite içerisinde ciddi bir huzursuzluk olduğu ve önümüzdeki günlerde Senato üyelerinin bir kısmı istifa edeceği ileri sürülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Artuklu, Üniversitesinde, “TARİHİ”, , Skandal,
Yorumlar
Haber Yazılımı