Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 15:59
 
Artuklu Üniversitesi’nde skandal: YÖK’ten sonra Valilik…
Geçtiğimiz günlerde soruşturma başlatılan Artuklu Üniversitesi bu defa da Rektör İbrahim Özcoşar’ın yayın hakkı Mardin Valiliği’nde olan Artuklular kitabını, üniversite adına yeniden basması ile karıştı. Özcoşar hakkında inceleme başlatıldı.
GÜNDEM Haberi
Artuklu Üniversitesi’nde skandal: YÖK’ten sonra Valilik…

Eğitimde Türkiye’deki üniversiteler arasından sondan üçüncü olarak, en geri sırada yer alan Mardin Artuklu Üniversitesi her gün yeni bir skandal ile çalkalanıyor. Eğitim dışında hemen her şey ile gündem olmayı başaran Artuklu Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde yolsuzluk incelemesinin ardından şimdi de Rektör İbrahim Özcoşar’ın yaptığı skandal ile şok etkisi yarattı. 

Özcoşar, yayın hakkı halen Mardin Valiliği’nde olan ve kendisinin de editörü olduğu “Artuklular” kitabı, 2007 yılında basılmasına rağmen kimseye haber vermeden izinsiz bir şekilde yeniden bastı. Çıkan baskıda kitabın halen Mardin Valiliği’nde olan telif hakkına değinmedi, yayın hakkı kendisindeymiş gibi Üniversite Yayınları arasına ekledi. Üniversiteye ait olmayan bir eserin üniversite tarafından yayınlanmış bir eser olarak gösterilmesi üniversitenin imajını zedelerken, üniversitenin parasının da çöp olmasına sebep oldu. 

Üniversiteye ait olmayan bir yayının üniversite yayınları arasında gösterilmesi son anda fark edildi. Fark edilmesi üzerine yapılan büyük hata Mardin Valiliği’ne bildirildi. Bunun üzerine Mardin Valiliği konuyla ilgili inceleme başlattı. 

YÖK SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Mardin Artuklu Üniversitesi hakkında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) de daha önce inceleme başlatmıştı. Soruşturmanın ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, usulsüz işlemler, ihtiyaçtan fazla genel sekreter ataması yapılması, Rektör ve Dekanların eşlerine usulsüz şekilde araç tahsisi yapılması ve keyfi atamalara ilişkin başlatıldığı ortaya çıkmıştı. Artuklu Üniversitesi’ne Nisan 2020’de müfettiş görevlendirmesi yapıldığı öğrenilmişti. Ancak koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müfettişlerin incelemesi ileri bir tarihe ertelenirken, müfettişlerin Ağustos ayı içinde kente geldikleri öğrenilmişti. Müfettiş incelemesi ile birlikte üniversite yönetiminde de hareketlik yaşanırken, soruşturma kapsamında Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Sağlık Birimler Daire Başkanı Dr. Canan Eren Dağlı geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

17 BAŞLIKTA BİLGİ VE BELGELER İSTENDİ

Devam eden soruşturmaya dair bilgilere ulaşılırken, soruşturma kapsamında üniversite yönetiminden 17 başlıkta belgelerin YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi istenmişti. Bu kapsamda üniversite yönetiminden Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Personel Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı kadrolarıyla ilgili bilgiler istemişti.

REKTÖR AİLESİNE KONUT VE ARAÇ KİRALADI!

Soruşturma kapsamında Artuklu Üniversitesi ile ilgili Genel Sekreter Yardımcısı atamasının yapıldığı, Dekan ve Müdürlerin atamalarının yapılış şekli sorulmuştu. Ayrıca İdari Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan alımlarla ilgili de soruşturma başlatılırken, Rektör konutu kiralanması ile üniversite adına kiralanan araçların Rektörün aile bireylerine tahsis edilmesinin de soruşturma gerekçesi yapıldığı bilgisine ulaşılmıştı. Kantin ve derslik ikmal ihaleleri de soruşturma kapsamında incelemeye alınmıştı.

ÜNİVERSİTE DOLABINDA KURŞUNLAR BULUNDU

Soruşturmanın Edebiyat Fakültesi’ni de kapsadığı öğrenilirken, Edebiyat Fakültesi’nin personel giyinme dolabında bulunan silah mermilerine ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatılmasına karşın idari inceleme başlatılmaması yönünden de üniversite hakkında suçlamalar olduğu öğrenilmişti.

Mardin Haber: Murat AKGÜL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Artuklu, Üniversitesi’nde, skandal:, YÖK’ten, sonra, Valilik…,
Yorumlar
Haber Yazılımı