Haber Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 12:16
 
Artuklu Belediyesi’nde neler oluyor?
Artuklu Belediyesi’nde 9 ay önce HDP’lilerin itirazlarına rağmen Ak Parti meclis üyelerinin oylarıyla belediye başkanına verilen yetkiler, kamuoyundan gizlenen “anlaşmazlıklar”dan kaynaklı bu kez Ak parti önerisiyle geri alındı.
GÜNDEM Haberi
Artuklu Belediyesi’nde neler oluyor?

 

 

Mardin’in AKP’li Artuklu Belediyesi’nde yeni imar ve revizyon planı ile doğrudan alım yapma yetkisinin de içinde olduğu kimi yetkililer, “ihtiyaç olduğu” iddiası ile Ak Parti  Meclis üyelerinin oyları ile Meclis’ten alınarak, Kasım 2019’daki Meclis toplantısında Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’ya devredildi.

Mezopotamya Haber Ajansında yayınlanan  haberine göre , HDP’li Meclis üyelerinin itirazlarına ve uyarılarına rağmen Başkana devredilen yetkiler, aradan geçen 9 ayda Ak parti’li Meclis üyeleri ile Belediye Başkanı arasında yaşanan anlaşmazlık üzerine yeniden Meclis gündemine getirildi. 2020 yılı Ağustos ayı Meclis toplantısında yapılan oylama ile teklif oybirliği ile kabul edildi.

ÖNCE YETKİYLE DONATTILAR

Alınan karar kapsamında Belediye Kanunu’nun en stratejik maddesinde yer alan en önemli yetkilerin yer aldığı 18’inci maddesinin (c) bendinde yer alan “Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesine veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulmaması hâlinde tahsisin kaldırılmasına; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi otuz yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynî hak tesisine karar verme” yetkisi yeniden Meclise devredildi. Bunun yanı sıra yine Belediye Kanununun 18’inci Maddesi (e) bendinde yer alan “Belediyenin imar plânlarını görüşmek ve onaylamak, büyükşehir ve il belediyelerinde il çevre düzeni plânını kabul etmek. Belediye sınırları il sınırı olan Büyükşehir Belediyelerinde il çevre düzeni planı ilgili Büyükşehir Belediyeleri tarafından yapılır veya yaptırılır ve doğrudan Belediye Meclisi tarafından onaylanır” maddesi kapsamındaki yetkiler de yeniden Meclise devredilmiş oldu.

ANLAŞMAZLIKLAR ETKİLİ OLDU

Daha önce Ak parti’lilerin oyları ile Meclis’ten alınan yetkilerin yeniden Ak parti’lilerin oyları ile Başkandan alınması kimi tartışmalara neden olurken, olayın perde arkasında AKP’li Meclis üyelerinin kendi aralarında ve belediye başkanı Tutaşı ile yaşadıkları anlaşmazlıklar olduğu öğrenildi. Kararın alınmasında etkili olan gelişmelerden birinin ise, Belediye Başkanı Tutaşı’nın yetkileri eline geçirdikten sonra Ak parti’li Meclis üyelerini pasifize ederek, yaptığı işlemlere dair bilgi vermeyi reddetmesinin yanı sıra yattığı öğrenildi. Mardin’de çarpık yapılaşmanın en yoğun yaşandığı ilçelerden olan Artuklu’da Meclis’in imar ve revizyon yetkisinin başkana verilmesinin ardından belediyenin vermiş olduğu kimi ruhsatlarda da usulsüzlük tespit edildi. Benzer şekilde yapılan satın almalarda da usulsüzlüklerin yaşandığı tespit edildi. Kararın alınmasından tespit edilen bu usulsüzlüklerin de etkili olduğu belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Artuklu, Belediyesi’nde, neler, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı