Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 12:09
 
Anne babaların 39’u çocuklarının izlediği video ve diğer dijital içeriklerin ne olduğunu bilmiyor
Günümüzde anne babalar, özellikle kendi çocuklarının güvenliği için sürekli öğrenmeli ve internet trendleri konusunda bilgi sahibi olmalılar.
TEKNOLOJİ Haberi
 Anne babaların 39’u çocuklarının izlediği video ve diğer dijital içeriklerin ne olduğunu bilmiyor

Ebeveynler internette revaçta olan konuları takip etmiyorlarsa çocuklarla yanlış anlaşılmalar ve hatta çatışmalar yaşanabilir. Görünen o ki tüm ebeveynler çocuklarının takip ettiği popüler içerikler hakkında her zaman yeterli bilgiye sahip değil.

Kaspersky tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankete göre Türkiye’de anne babaların 39’u video içeriklere ilgi göstermiyor. Dolayısıyla yeni nesil çocuklar arasında neyin popüler olduğu konusunda bilgi sahibi değiller. Bununla birlikte, çocukların izlemeyi tercih ettiği videolar birbirinden farklılık gösteriyor: Genel olarak çocukların 68'i video izlemeyi seviyor ve bunların 65’i oyunlar ve oyuncaklarla, 39’u müzikle, 39’u bilgisayar oyunlarıyla ve 33’ü filmlerle ilgili videolar izliyor.

Video oyunlar da, çocuklar ve gençler arasında en popüler uğraşlardan biri. Türkiye’de çocukların 80’i video oyun oynuyor; bunlardan 48’i diğer kullanıcılarla iletişim kurabilecekleri çoklu oyunculu oyunları tercih ediyor. Ailelerin 11’i çocuklarıyla dijital hayatı konusunda çatışmalar yaşıyor ve 70’i çocuklarının telefonda çok fazla zaman harcadığını veya faydalı bir uğraşı olmadığını iddia ediyor (61).

Kaspersky Kıdemli Web İçeriği Analisti Andrey Sidenko, “Dijital dünya konusunda bilgi sahibi olmak ve sosyal medya faaliyetlerine katılmak, bugünlerde anne babalar için bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Çünkü bu alandaki bilgi eksikliği, aile içinde birtakım çatışmaları tetikleyebilir. Çocuklarınızı anlamak, onlarla iletişim kurabilmek ve gelişmekte olan dünyada popüler trendleri tartışabilmek için daha fazlasını öğrenmeli ve internette bulunmalısınız. Bunu yapmak, ebeveynleri çocuklarla yaşanması muhtemel iletişim sorunlarından kurtaracak ve çocuklarının onlara saygı göstermesini sağlayacaktır.” dedi.

Çocuklarınızla sağlıklı bir iletişim kurmak ve boş zamanlarında nelerle ilgilendiğini bilmek için Kaspersky şunları öneriyor:

Kendinizi eğitin. İnternet trendleri, popüler hale gelen meydan okumalar, video oyunlar ve yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinin. Bunu yapmak sadece çocuklarla iletişiminizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi de bilgilendirir.
Çocuğunuzla iletişim kurun, ona dijital hobileri ve sorunları hakkında sorular sorun, gerekirse yardım edin.
Çocuğunuzun dijital dünyadaki ilgi alanlarını öğrenmek için Kaspersky Safe Kids gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Anne, babaların, 39’u, çocuklarının, izlediği, video, ve, diğer, dijital, içeriklerin, ne, olduğunu, bilmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı