Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:56
 
Akar” Mansur Yavaş’ı Mardin’e davet etti”
İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ı Mardin’e davet etti.
politika Haberi
Akar” Mansur Yavaş’ı Mardin’e davet etti”

İYİ Parti Mardin il Başkanı Süleyman Akar,  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı Mardin de bulunan tarihi Mansur camisini ziyaret etmeye Sosyal Medya üzerinde davette bulundu.

İYİ Parti Mardin il Başkanı Süleyman Akar,  Vakıflar Genel Müdürlüğüne çağrıda bulunarak, Miladi 1108 yılında inşaa edilen ve 19. Yüzyılda da Camiye dönüştürülen Mansur Camisinin iç kısmına sonradan eklenen betonarmelerin sökülmesini orijinal haline dönüştürülmesini etrafında bulunan evlerin yıkılarak tarihi ve görkemli yapının gün yüzüne çıkarılması Mardin’e gelen ziyaretçilerin uğrak noktası olacaktır“ dedi.

Mardin dünya kenti olma yolunda ilerlediğini ifade eden Akar,” Tarihi ışığında Mansuri Camii Dinlerin ve dillerin taşa nakşedildiği kadim kentimiz Mardin Artuklu ilçesinin Yalım  (MANSUR’ iye )  mahallesinde bulunan MANSURİ Camii, ziyaretçilerini bekliyor. Kilise olarak inşa edilen yapının yapım tarihi net olarak bilinmemektedir. Mor İsyo kilisesi olarak uzun yıllar hizmet veren yapı; 19.yüzyılda camiye dönüştürülmüştür.  MANSURİ Camii adıyla ibadete açık olan yapı, şehrin tam ortasında, hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.  Döneminin en görkemli yapılarından olan MANSURİ Camii, yakın zamanda yapılan ve orijinalliği bozulmuş restorasyon haliyle hizmet vermeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akar”, Mansur, Yavaş’ı, Mardin’e, davet, etti”,
Yorumlar
Haber Yazılımı